Acufene si infectie

10-11-2010
Kogalniceanu
Nu este medic/terapeut
Kogalniceanu
De aproximativ un an am acufene pe urechea stanga, au debutat dupa ceva ce parea o raceala mai ciudata, putina febra, fara tuse. Acufelene uneori sunt nonstop, cu zilele, ca un gaz fasaind la aragaz, in alte zile dispar aproape complet. De asemenea VSH-ul (21+) si fibrinogenul ies marite (450). Factorul reumatoid a fost de asemenea gasit pozitiv in doua randuri dar fara nici un alt simptom care sa confirme reumatismul. Ca simptome suplimentare am o senzatie de presiune in partea stanga a capului, in partea stanga a maxilarului, in spatele urechii si putin in muschii gatului.

Primul doctor ORL mi-a zis ca-i deviatie de sept, m-a trimis sa fac tomografie si n-a iesit deviatie de sept. Al doilea doctor ORL a ignorat complet analizele si a zis ca-i o problema musculara si sa fac fizioterapie. Am facut, n-a avut nici un efect. Doctorita de familie insista ca-i infectie de focar, dentar sau sinusuri dar CT-ul a infirmat-o la sinusuri. Dentistul, dupa ce m-a pus sa fac o radiografie panoramica, a zis ca nu e de la dantura. Un doctor oro-maxilo-facial a zis ca nu-i TMJ si nici altceva nu vede.

Sunt in pana de idei, am infectia si acufenele astea de un an si inca nu am un diagnostic corect. Aveti vreo idee?
1 comentarii
0
10-11-2010, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci o Audiograma completa ( aer+ os)
sa faci o Timpanograma
atasazele pe mail
acolo imi scrii varsta, inaltimea Kg, probleme de coloana cervicala, inima, ficat, intestine, rinichi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  •