acum 3 ani am descoperit ca am sifilis

25-08-2011
mereusanatos
Nu este medic/terapeut
mereusanatos
acum 3 ani am descoperit ca am sifilis, dupa analizele de sange, titrul era de 1/32. Dupa tratamentul cu moldamin, titrul a scazut la 1/4 si apoi la 1/2.Tratament cu Isoprinosine si alte antibiotice pastile, mai usoare. Ultimul tratament a fost acum un an, nu am mai luat nimic de atunci, medicul mi-a spus ca voi ramane pozitiva toata viata. Va rog sa-mi spuneti daca mai sunt bolnava sau voi ramane mereu pozitiva. Ideea este ca medicul la care am fost nu m-a ajutat atat de mult, multe informatii le-am aflat de pe net, mi-a fost rusine sa vorbesc cu altcineva. La ultima vizita medicala mi-a zis ca sunt ok, trebuie doar sa am foarte mare grija de mine. Dar in ultima vreme am inceput sa am unele dureri de articulatii (am citit ca asta este unul din efectele sifilisului). Alte siptome nu am avut niciodata, motiv pt care nu am stiut decat tarziu ca am aceasta boala. Multumesc!
7 comentarii
0
26-08-2011, ora 01:23
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Da..sa ai grija de tine. Dar si de altii cu care, poate, te culci. Iti dai seama ca esti responsabila de faptul ca poti sa-i fericesti si pe altii cu aceasta boala. Nu trebuie sa-ti fie rusine sa vorbesti despre asta. Si intotdeauna sa practici sexul protejat.
Imi cer scuze daca gresesc cu aprecierile.
Multa sanatate!
0
26-08-2011, ora 09:27
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Exista 2 tipuri de analize care se fac pentru sifilis: RPR si TPHA. Nu ati precizat pentru care dintre ele ati facut titrarea.
In urma unui tratament corect RPR se negativeaza dar TPHA poate ramane pozitiv asta neinsemnand ca aveti boala.
Numai bine,
0
26-08-2011, ora 13:04
mereusanatos
Nu este medic/terapeut
mereusanatos
Am facut TPHA si VDRL cantitativ. In urma tratamentului, a rezultat VDRL negativ si TPHA pozitiv, titru 1/2.
Multumesc.
0
26-08-2011, ora 13:08
mereusanatos
Nu este medic/terapeut
mereusanatos
@ Mabel: da, chiar gresiti cu aprecierile. Am cerut un sfat profesional, nu unul personal...pentru asta si este site-ul, nu? Cat despre 'responsabilitatea' de a-i ferici pe altii...cineva m-a fericit si pe mine, deci stiu prea bine ce inseamna...cand am zis ca mi-este rusine sa vb cu altii, nu m-am referit la faptul ca m-am apucat sa dau boala in dreapta si stanga. Deci, va rog, am nevoie doar de sfaturi profesionale!
Multumesc!
0
02-09-2011, ora 02:04
Damianov
Nu este medic/terapeut
Damianov
Buna seara! Va rog sa ma iertati de deranj. Ma numesc Damian si am o problema, mi'a aprarut pe sanul drept chiar pe sfarc un neg micut si cand m'am imbracat cu un tricou mai aspru a inceput sa ma doara si l'am acoperit cu un leocaplast, mai am si pe umarul drept 2 dar nu ma doare nimic. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce sa fac in cazul acesta. Va multumesc!
0
02-09-2011, ora 18:59
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna ziua!
Puneti sub leucoplast frunza proaspata de aloe. Rupeti frunza, o spalati, ii rupeti cu unghia sau un cutit de plastic sau ceramica acei tepi de pe margine, apoi o taiati pe jumatate in lungime (cat aveti nevoie sa se acopere negul), puneti peste neg bucata de funza cu partea zemoasa in jos, apoi acoperiti bine cu leucoplast. Nu folositi decat cutit de plastic sau ceramica, nu de metal. Frunza se va usca in cateva ore, o inlocuiti si tot asa. In cateva zile negul va disparea. Si tot asa, puteti sa puneti si la ceilalti, dar luat-i pe rand, nu toti odata!
Se mai poate tampona negul cu biter suedez de la plafar sau farmacie, cat de des e posibil.
Sau puneti in loc de frunza de aloe, ulei de ricin sau otet de mere, dar trebuie imbibat intr-un capat de betisor de curatat urechile, apoi acoperit bine cu leucoplast. Lipsiti de oxigen, negii mor rapid.
Eu am folosit frunza de aloe pe niste alunite, cu succes. Dar daca deja e deranjat, treaba e si mai rapida. Doar sa puneti urgent, nu mai lasati.
Multa sanatate!
0
02-09-2011, ora 21:23
Damianov
Nu este medic/terapeut
Damianov
Buna ziua! Va multumesc pentru acest sfat. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.