Acum 4 ani am calcat stramb si am probleme cu piciorul

11-09-2012
dany_ctj
Nu este medic/terapeut
dany_ctj
Buna ziua! Acum 4 ani eram pe tocuri si am calcat stramb.Am avut piciorul umflat dar a trecut si am tratat cu indiferenta. De atunci calc putin spre interior si am degetul mare de la acelasi picior amortit.am inceput sa am dureri in talpa seara si dimineata...iar unghia de la degetul amortit a inceput sa se desprinda. Daca sar putea sa primesc un sfat?Credeti ca e grav? Cum se poate trata problema?
9 comentarii
0
11-09-2012, ora 15:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles, de fapt, care este sediul anatomic al problemei: prin "picior"se intelege formatiunea anatomica situata mai jos de glezna, pentru a evita confuzia cu membrul pelvin, compus din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Raspunsul depinde atat de datele personale: varsta, sex, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, neurochirurgicale, metabolice, vasculare, reumatologice, etc dar depinde mai ales de examenul clinic local.
Fara examinare directa nu ne putem pronunta asupra cauzelor suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-09-2012, ora 16:51
dany_ctj
Nu este medic/terapeut
dany_ctj
Buna ziua din nou! Este vorba de glezna piciorului iar simptomele sunt de la glezna in jos, , laba piciorului". Am 1, 60 inaltime, 80 de kg, sunt femeie, 36 de ani, lucrez in domeniul curatenie intr-o scoala in Norvegia.Mentionez ca nu am probleme de sanatate si nu am avut.
0
12-09-2012, ora 09:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema trebuie privita oarecum diferentiat:
- poate exista un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), datorat celor 25 kg in plus si efortului excesiv, si care se manifesta prin paresteziile ('amorteli') descrise;
- poate exista si o problema articulara a gleznei, cauzata initial de o entorsa neglijata si mult agravata de cele 25 kg in plus si de efortul excesiv (stat in picioare, mers pe jos);
- poate exista o problema vasculara (insuficienta venoasa periferica) ce determina edemul ('umflarea') gleznei, agravata mult de cele 25 kg in plus si de statul excesiv in picioare;
- poate exista o problema reumatologica (maladie inflamatorie de tip auto-imun), mai putin probabila prin prisma simptomelor descrise;
- problema unghiei care se desprinde poate fi una post-traumatica, dar poate fi si dermatologica sau poate apare in contextul unui picior diabetic (macro-si micro-angiopatiem neuropatie periferica);
- cele 25 kg in plus ne ridica o inalta suspiciune de diabet de tip 2, care se manifesta si prin neuropatie periferica (amortelile descrise).
Prin urmare, logic, mai intai trebuie sa reduceti drastic efortul fizic, sa reduceti semnificativ greutatea corporala si sa consultati mai intai un diabetolog, pentru o inalta suspiciune de diabet de tip 2.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-09-2012, ora 13:24
dany_ctj
Nu este medic/terapeut
dany_ctj
Va multumesc anticipat de raspuns si atentia acordata! Am fost la medicul de familie de aici si astept programarea la fizioterapeut.sa vedem acolo ce este de facut. Cat despre kg-mele in plus am inceput deja sa iau masuri.
0
12-09-2012, ora 13:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu stiu daca fizioterapia este cea mai buna solutie, cat timp nu aveti inca un diagnostic de precizie..
In multe dintre afectiunile mentionate de mine fizioterapia este chiar contraindicata, agravand evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-09-2012, ora 14:13
dany_ctj
Nu este medic/terapeut
dany_ctj
Am inteles! Mda...se pare ca inca o data mi se adeveresc suspiciunile in legatura cu medicina in Norvegia!!!!!! Aici medicul de familie face si consultatie ginecologica si la maini si la picioare si la cap si peste tot!!!Aici trebuie sa propui tu ce vrei sa-ti faca! Medicul iti da doar sfaturi citeodata..nici nu pune mina sa vada.mie doar mia miscat putin glezna piciorului...si mia zis ca da..e ceva in neregula sa astept in posta programare la fizioterapeut.
Am sa ma duc din nou sa fac analiza sangelui mai amnuntit.Am cunoscut un caz in Romania, un domn bolnav de diabet a fost la fiziotelapie si din cauza masajului in talpa a inceput sa il doara, a ajuns la spital, a trebuit sai taie piciorul de la glezna si nu mult dupa i la taiat de sub genunchi.Unchiul fostului meu sot.Va multumesc mult ptr. sfat! Am sa tratez aceasta problema mult mai serios.
0
12-09-2012, ora 14:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va precizam in postarile anterioare ca adevarata problema este reprezentata de suprasolicitarea membrului inferior prin greutate si efort. Aici trebuie sa actionati in primul rand, pentru ca reprezinta conditia ne-negociabila de reducere a suferintei.
Analiza sangelui nu are nici o semnificatie daca nu este recomandata in urma unei examinari clinice atente si competente (exista milioane de analize ale sangelui, catre care va veti indrepta???).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-09-2012, ora 16:33
kappac
Nu este medic/terapeut
kappac
buna ziua!
ma numesc marian si am fost diagnosticat cu "necroza umar intern astragal drept" asta in urma unei entorse din urma cu 4 ani (tratata cu fasa elastica si antiinflamatoare - sfatul medicului de la urgenta) si mi s-a recomandat interventie chirugicala OATS. se poate rezolva si altfel? puteti sa'mi recomandati o clinica din bucuresti pentru second opinion? am 51 de ani, 172 cm, 86 Kg.
multumiri anticipate
0
12-09-2012, ora 23:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- cu o mare probabilitate nu exista o legatura intre entorsa initiala si situatia actuala;
- necroza corpului talusului (arhaic, ""'astragal"") apare ca urmare a unor fracturi ale colului/corpului talian, ce intercepteaza vascularizatia (precara) a acestuia;
- in cazul D-voastra este mai probabila o leziune osteocondrala a domului talian (LODT), ce cuprinde 3 tipuri de leziuni diferite;
- nu stiu ce inseamna " OATS'.
- o influenta profund negativa asupra leziunii taliene o au atat cele peste 15-20 kg in plus, cat si efortul exagerat (daca il practicati).
Situatia trebuie analizata prin Computer-Tomograf, preferabil cu substanta de contrast intraarticular (artro-scanner).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: