acum cateva zile am descoperit 4 ganglioni limfatici inflamati..

25-05-2008
lichi19
Nu este medic/terapeut
lichi19
De vreo 2 luni ma simt destul de rau si acum cateva zile am descoperit 4 ganglioni limfatici inflamati situati:2 ganglioni simpatic cervical superior si 2 ganglioni cervicotoracici. Dimensiunile nu depasesc 2 cm in lungime si 1 cm in latime. Sunt mobili destul de duri si durerosi doar la apasari destul de puternice. Din cate am inteles de acest capitol se ocupa medicul hematolog dar nu am gasit in oras decat un internist care crede ca s-au format de la o infectie a gatului dar nu stiu ce sa zic pt ca cei situati superior aproape de coloana vertebrala ma face sa cred ca nu au legatura cu gatul si nici macar cei situati submandibulari nu sunt imflamati. pe langa acestea mai am dureri toracice dar a fost si la cardio si la pneumo si nimic(probabil sunt dureri musculare), dureri punctiforma in epigastru, ameteala, pofta de mancare scazuta, uneori frisoane dar cu temperatura care nu depaseste 37.3 C, extrasistole, tahicardie uneori fara legatura, senzatia de lipsa de aer uneori sau respiratie in trepte, , acufene fie prin tauit fie prin infundare si tauit, meteorism. Oare exista vreo legatura intre aceste simptome? Am facut analize si tot ceea ce a iesit modificat au fost monocitele crescute, aslo mai mare de 200 dar nu au scris valoarea exacta si limfocite in urina
5 comentarii
0
26-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Daca nu s-a stabilit inca o etiologie pentru aceste adenopatii, se poate face o biopsie ganglionara( de catre un medic chirurg) si examen histopatologic ; Examenul histopatologic poate aduce date importante pentru precizarea diagnosticului;Ce varsta ai?Diagnosticul diferential al febrei de etiolologie neprecizata include infectii(TBC, boli cu transmitere sexuala, boli parazitare, abcese, infecii virale mai ales herpes, citomegalovirus, mononucleoza, hepatita, etc), boli hematologice, boli de colagen, reumatismul articular acut;exista si situatii in care etiologia ramane criptica;Medicul internist te poate trimite la un spital unde se pot face investigatii detaliate; numai bine
0
26-05-2008, ora 00:00
lichi19
Nu este medic/terapeut
lichi19
am 22 de ani si am fost la singurul medic care e internist si hematolog si m-a palpat si au zis ca is mici si crede ca e doar o infectie orl dar am mai descoperit unul si sub axila stanga. Urasc sistemul pt ca acest consult a durat doar 1 min in timp ce iesea pe usa. Si a mai zis ca daca e adenopatie ar trebui ca acesti ganglioni sa fie "cat unghiade la degetul ei mare". chiar imi place sistemul si de aceea mai intreb si eu pe unde pot pt ca pana la omenie si intelegere mai avem.
0
26-05-2008, ora 00:00
niculae
Nu este medic/terapeut
niculae
Inflamarea si cresterea in volum a ganglionilor poate fi generata de nenumarate afectiuni, asa ca trebuie neaparat sa consulti un hematolog, care iti va prescrie sa faci o serie de analize relevante pentru a se putea pune un diacnostic. Daca este cazul functie de rezultatul analizelor se poate preleva un ganglion, ce va fi supus unei analize histo-patologice pentru stabilirea unui diagnostic precis.
Multa sanatate.
0
26-05-2008, ora 00:00
gingi
Nu este medic/terapeut
gingi
buna,
sfatul meu este ca
trebuie sa faci o tomografie urgent -la Bucuresti e cel mai indicat-nu stiu din ce oras esti si apoi o biopsie di unul din ganglionii pe care ii ai inflamati daca va fi nevoie-iti va recomanda medicul-sunt o mama care am trecut prin fazele astea dupa ce am pierdut 6 luni cu analize de sange -fetita mea a avut o boala grava dar s-a vindecat pentru ca am tratat-o in stare incipienta-te rog sa nu mai stai nici o clipa sa te grabesti sa-ti afli diagnosticul pentru a putea trata boala-iti urez multa sanatate
0
18-02-2009, ora 14:55
niculae
Nu este medic/terapeut
niculae
1)HEPATEC.CE ESTE SI IN CE SITUATII POATE FI FOLOSIT? 2)POATE FI FOLOSIT IN CIROZELE HEPATICE CU VIRUS, B, PURTATOR "SANATOS", INAINTE DE UN TRANSPLANT HEPATIC CA TRATAMENT INLOCUITOR TRANSPLANTULUI HEP...? POATE CINEVA SA-MI RASPUNDA SI EVENTULA DE UNDE POATE FI PROCURAT SI CAT COSTA? MULTUMESC.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: