acum cativa ani am cazut pe picioare si pentru cateva minute nu am putut sa merg

15-08-2011
georgianag19
Nu este medic/terapeut
georgianag19
acum cativa ani am cazut pe picioare si pentru cateva minute nu am putut sa merg. dar imi era frica sa merg la spital si mam fortat pana am reusit. dar acum dupa atata timp inca nu pot sa merg mult timp ca obosesc si mi se intaresc picioarele si daca ma fortez mai mult imi vine sa lesin. nu pot sa fac sport si daca incerc sa ridic picioarele nu pot ca am o durere insuportabila si ma ia si durerea la coloana.
6 comentarii
0
15-08-2011, ora 16:05
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
la ce medici ai fost (ai fost?) si ce analize ti-au facut?...sa nu raspunzi...NU
0
15-08-2011, ora 17:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles bine din relatarea D-voastra elementele esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, antecedente traumatice, vasculare, neurochirurgicale, metabolice, reumatologice (inflamatorii) etc etc.
Nu am inteles sediul anatomic al durerii, caracterul, tipul, intensitatea si durata acesteia, legatura cu efortul etc.
Prezenta unei dureri la coloana semnifica existenta unui sindrom compresiv lombar, de tipul herniei discale sau stenozei canalului lombar (de competenta neurochirurgului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-08-2011, ora 14:06
georgianag19
Nu este medic/terapeut
georgianag19
sex feminin am 19 ani 1 metru 70 si cam 60kg.nu am mai avut nimic altceva decat durerea asta de picioare. durerea e la tot piciorul si ma dor picioarele foarte tare cand urc scari sau cand urc un deal sau ceva. dar cand merg p drum drept nu prea ma dor. ma tine durerea pana ma pun in pat cam jumatate de ora apoi imi trece. dar nici nu pot sa stau prea mult in picioare ca obosesc.cand incarc sa imi indrept picioarele ma dor foarte tare in general genunchii.simt ca imi plesneste ceva si parca mi se intind venele.. cam asa ceva nu prea stiu sa explic bine ce simt.
0
17-08-2011, ora 15:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles sub nici o forma localizarea anatomica a durerii.
Prin "picior" se intelege partea anatomica situata mai jos (distal) de glezna, pentru a o deosebi de membrul inferior, format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Nu am inteles tipologia durerii, caracterul, tipul, intensitatea si durata acesteia, legatura cu efortul etc. Nu am inteles statusul profesional si sportiv, cat din zi stati in picioare sau mergeti pe jos etc etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-08-2011, ora 16:41
georgianag19
Nu este medic/terapeut
georgianag19
ma doare gamba si genunchiul si coapsa. nu fac nici un fel de sport. si nici nu muncesc sunt casnica. nu stiu cat stau in pcioare cam 3 4 ore p zi.asta in general. nu are nici o legatura cu efortul. cand merg mai mult mi se intaresc muschii si simt ca lesin daca ma fortez. mi sa intamplat odata sa lesin cand am incercat sa fac putin sport(alergat). durata este de 20_30 min. intensitate durerii: destul de tare incat uneori sa nu pot so suport.
0
17-08-2011, ora 19:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este posibila existenta unui sindrom compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului lombar).
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea picioarelor?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • Starea de leșin - cauze, cum o recunoști, sfaturi, tratament
  • Ce se întâmplă atunci când leșinăm? (studiu)
  •