acum ceva timp am fost diagnoasticata cu submaxilita acuta

14-08-2011
marina20
Nu este medic/terapeut
marina20
Buna ziua, acum ceva timp am fost diagnoasticata cu submaxilita acuta insa as vrea sa va intreb este normal ca un ganglion sa se mareasca fff mult (in sensul ca nu puteam pur si simplu sa misc capul in partea drapta ) si in 2-3 ore sa revina la normal sau aprox normal?? Pot sa spun ca in momentul de fata simt o jena in gat ca si cum ar fi de la amigdalite...sunt foarte paranoica si ma gandesc la tot felul de tampenii...Doctorul Orl la care am fost mi-a spus ca doar in cazul in care mai este inflamat sa merg la un consult OMF, insa nu am crezut k mai este necesar dat faptul ca a fost ok in 2-3 ore...acum cand tot citesc cazuri de cancer si etc am cam intrat in panica...plz help
4 comentarii
0
14-08-2011, ora 16:41
marina20
Nu este medic/terapeut
marina20
imi poate da cineva un raspuns ?? va rog.
0
14-08-2011, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. niciodata un ganglion nu se mareste..si in scurt timp sa se retraga in volum
2 cancerul niciodatanu apare asa brusc, , creste foarte lent si in timp
3 cred ca este vorba despre o sialolitiaza, calculi a glandei salivare submaxilare.. inainte de masa se produce o secretie abindenta de saliva care nu poate trece prin canal din cauza calculilor. se mareste glanda salivara mult..si intimp se retrage la loc dupa ce treptat saliva s edreneaza.
4 e necesar un consult la maxilo facial
0
03-10-2011, ora 02:11
Gabriel91
Nu este medic/terapeut
Gabriel91
Saltu, am fost operat acumn 2 luni de submaxilita cronica pe partea stanga, Am fost taiat atait in gura cat si inafara... este normal dupa atata timp sa ramana putin umflat si ma doare mandibula cand ma lovesc usor cu degetul si imi este amortit locul, in gura mi se tot umfla (nu mult) unde am fost taiat si cand da inapoi pe pune pe rana un fel de nu stiu ce alba, Sunt putin speriat, se poate sa fie o iritatie de la mancare, are legatura cu fumatul? Folosesc apa de gura de 3 ori pe zi.
0
03-10-2011, ora 14:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este normal. dar trebuie sa mai mergi la control la medicul care a operat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.