Acum un an mi-a aparut un ganglion langa ureche, pe partea cu obrazul

28-06-2013
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
Buna ziua!Acum un an mi-a aparut un ganglion langa ureche, pe partea cu obrazul, am fost la orl si mi-a zis ca o sa dispara cum a aparut.Acum insa mi-a mai aparut unul de dimensiunea unui bob de mazare.Am fost si am facut eco si mi-a zis urmatorul lucru:La nivelul gladei parotide, stg, preauricular se evidentiaza doua formatiuni tumorale cu structura de tip solid, net conturate, ovalare, cu d 9/5 si 22/11 mm structura hipoecogena cu accentuare US posterioara.Formatiunea mare prezinta o zona de necroza centrala cu d 24 mm.Nu se evidentiaza imagini concludente pt.adenopatie laterocervicala.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat:trebuie operata?nu exista tratament medicamentos pentru absorbtia lor?pot fi maligni dupa structura lor?va rog, ajutati-ma!!!!!!!!Va multumesc!
4 comentarii
0
18-08-2013, ora 17:10
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Nu te supara dar mi se pare usor pueril sa intrebi membrii unui forum daca formatiunile tumorale vor disparea.
Deja un medic ti-a spus opinia, dupa ce a vazut filmul.
In locul tau as consulta si un medic de la maxilo faciala sau chiar 2 daca vrei. Asa ai doua opinii pertinente, nu 10 pareri absolut inutile.

Ai diagnosticul, filmul, vrei sa stai cu frica in san sau sa stii din surse sigure?
0
18-09-2013, ora 17:18
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Buna ziua,

Tumorile nu dispar de la sine. Consultati un medic chirurg OMF, pentru a vedea daca este cazul de operat. Recomandarea este sa faceti extirparea lor, pentru ca, daca sunt benigne vor creste in dimensiuni, daca sunt maligne, sunt sigur ca stiti evolutia cancerului, si nu mai are nevoie de prezentari. Un diagnostic de certitudine asupra formatiunilor, va fi pus de catre medicul anatomo-patolog, dupa biopsie. Totusi, dupa prezentarile Dvs., cred ca s-ar putea doar sa aveti inflamati cronic ganglionii preauriculari. Cel mai bine este sa faceti consultul si examenele complementare pentru stabilirea unui diagnostic corect.

Sanatate!
0
18-09-2013, ora 18:37
Dr. Shveys Mirela
Chirurgie orala si maxilo-faciala, IASI
Dr. Shveys Mirela
Trebuie sa consultati un chirurg BMF si ORL pentru a identifica daca e vorba de o formatiune tumorala sau o adenopatie:
1- adenopatie intraparotidiana ca raspuns al unei tumori din apropiere ( scalp, ureche, tiroida) sau la distanta ( literatura de specialitate descrie tumori primare renale cu adenopatie intraparotidiana)
2- adenopatiile rezultata in urma unui proces inflamator,
3 - in cadrul unor afectiuni sistemice ( chist limfoepitelial, limfom, sarcoidoza, TBC, etc).
4- formatiune tumorala per se ( tumori ale glandelor salivare benigne sau maligne)
Ecografia nu pune diagnosticul ci doar orienteaza asupra formeu, continutului, tipului de formatiune ( chist, nodul limfatic, tumora, etc). Va trebui sa efectuati si un CT cu substanta de contrast.
In orice caz nu neglijati si mergeti cat mai urgent la chirurg.
Succes
0
30-11-2018, ora 02:52
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
pentru doamna doctor Shyveys Mirela,

Buna seara, doamna doctor,

Aveti dreptate, pot sa apara tumori la glandele parotide si de la tumorile primare renale (care pleaca de la rinichi). Chiar ieri am citit pe niste site-uri medicale din Italia si America, unde spunea despre acest lucru, adica ca metastazele renale pot sa apara si pe glandele parotide ! Eu am cautat mai multe informatii despre glandele submandibulare, pentru ca in urma cu 3 saptamani am palpat sub barbie si in partea stanga am simtit ceva tare, si am intrat in panica, si apoi dupa o saptamana cand l-am palpat iar a scazut in dimensiuni, dar tot se mai simte la palpare. Nu stiu ce ar putea sa fie, tumoare la glanda submandibulara stanga, o fi vreun ganglion sau vreun lipom de grasime ! Saptamanile urmatoare vreau sa ajung la un control la medicul ORL, si apoi la un control la medicul cu specialitate chirurgie maxilo-faciala, intre timp vreau sa fac o ecografie de parti moi (pentru glandele parotide si sublinguale), si am facut programare si pentru un RMN cu substanta de contrast! Si apoi voi merge cu toate aceste investigatii, le medicul ORL si de la chirurgie maxilo-faciala, ca sa vedem ce vor hotari! Imi este atat de frica! Sunt o persoana foarte fricoasa ! Daca imi va recomanda excizia chirurgicala, voi accepta, ca sa nu mai stau cu frica in san!
Cu consideratie

Marian Stoica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul