Acum un an mi-au aparut niste negi mici... cu timpul au crescut

03-11-2011
rita21
Nu este medic/terapeut
rita21
buna ziua!
in urma cu un 1 an mi-au aparut in partea, delicata, niste nigei foarte mici, care cu timpul au crescut mari.am mers la doctor si mi sa dat un unguent pe care l-am folosit timp de o luna.in mare parte au disparut iar pe cei mai mari mi ia ars doctorul cu un aparat.intr-un sf au disparut de tot, doar k dupa numai 2 luni au aparut din nou, nu stiu k sa mai fac, am o frik si nu-mi dau seama din ce cauza au aparut.dak reusiti sa ma ajutati macar cu un sfat.

multumesc!
6 comentarii
0
03-11-2011, ora 18:22
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
"Negii" sunt niste leziuni determinate de HPV. Odata contactat acest virus ramane cantonat in organism urmand sa se activeze (sa determine noi leziuni) in urma scaderii imunitatii. Ca si metode de tratament sunt acceptate solutii sau creme care "ard" si cauterizarea. In plus, pentru cresterea imunitatii, ar trebui sa luati un imunostimulator.
Numai bine,
0
03-11-2011, ora 20:30
rita21
Nu este medic/terapeut
rita21
adica as avea sida? va rog sa imi raspundeti
0
03-11-2011, ora 21:06
ralllu88
Nu este medic/terapeut
ralllu88
doamne fereste, HPV nu inseamna HIV, e cu totul si cu totul altceva dar trebuie facut neaparat un tratament. Succes!
0
04-11-2011, ora 07:44
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
HPV inseamna papiloma virus uman. Nu inseamna ca aveti HIV. In orice caz leziunile pe care le aveti trebuiesc tratate pentru ca altfel au tendinta sa se inmulteasca.
Cu stima,
0
04-11-2011, ora 08:26
rita21
Nu este medic/terapeut
rita21
Buna din nou ati putea sami spuneti cam ce tratament as putea sa urmez ?eu acum 2luni am incercat cu o solutie, , condyline, , care mia fost de ajutor, practic mi le ardea singur. dar as dori ceva care sa numi mai apara din nou...tratamentul lam facut in italia, iubita mea este un pic ingrijorata (ea a fost cea care sa inregistrat la forum pt mine) a mers si ea la doctor dar nu i sa spus nimic k ar fi luat, totusi e posibil ca doctorul sa nusi fi dat seama?va multumesc din inima
0
04-11-2011, ora 09:26
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Puteti incerca tot cu Condyline sol. Daca nu obtineti nici un rezultat atunci veti face electrocauterizare.
In plus luati un tratament pentru cresterea imunitatii (Isoprinosine). Nu va poate garanta nimeni ca nu o sa va mai apara leziuni. Cum v-am mai spus reaparitia leziunilor este legata de scaderea imunitatii (stress, oboseala, alimentatie defectuoasa, etc). Daca prietena nu are leziuni nu inseamna neaparat ca nu a contactat virusul. Va trebui sa faca controale periodice la ginecologie.
Numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.