Acumulare de lichid la glezna

02-06-2017
Clairmont
Nu este medic/terapeut
Clairmont
Buna ziua, am 20 ani, 1.82m si 76kg si am o problema la glezna dreapta.
De aproximativ 6-7 luni am probleme cu glezna piciorului drept. Intr-o dimineata m-am trezit ca nu pot calca pe piciorul drept. Mi-era foarte, foarte greu sa merg si aveam dureri foarte mari. Am crezut ca pur si simplu isi va reveni de la sine si asa a fost, pe moment. Si-a revenit dupa cateva zile si totul a fost ok.
Dupa cateva saptamani la aceeasi glezna am avut probleme mai mari. Nu mai puteam lucra, daca stateam in pat totul era ok sau mergeam putin totul era ok. Nu aveam nicio durere, absolut nimic, dar daca stateam in picioare mai mult de 3-4 ore se termina complet treaba. Nu mai puteam misca degetele piciorului sau talpa, nu mai puteam merge decat schiopatand.
M-am decis sa merg la un medic roman din Germania (aici locuiesc). Acesta mi-a spus ca este doar o mica inflamatie care ma afecteaza doar atunci cand merg si se va vindeca cu putin repaus (o saptamana) si mi-a prescris un gel antiinflamator (Voltaren). Am stat o saptamana acasa, nu am avut probleme cu piciorul in timpul asta era ca nou, dar doar atunci. M-am intors la lucru si am intampinat aceeasi problema. M-am intors la dansul si acesta mi-a recomandat sa vad un medic ortoped.
Am ajuns la un medic ortoped ce mi-a facut o radiografie unde totul era in regula. Nicio fractura la os. M-a programat sa fac un RMN dupa aproximativ o luna jumatate (e mai rau decat in tara la capitolul asta) timp in care am lucrat cu dureri pentru ca nu puteam sta acasa deoarece nu mi-a prescris nici un fel de concediu medical in timpul asta. Tin sa mentionez ca sunt ajutor de bucatar, deci stau cam 8 ore in picioare cu mici pauze.
Rezultatele RMN-ului au fost cel putin ciudate din punctul meu de vedere. Mi-a spus ca este o mica acumulare de lichid la glezna, nimic grav, este des intalnita la persoanele care stau mult timp in picioare.
Am ramas putin uimit, am 20 ani, nu am fost niciodata supraponderal, fac sport regulat, nu am probleme cu alcoolul, nu fumez si apa beau mai mult de 2.5 l pe zi. Deci cum la varsta asta nu as putea sta in picioare mai mult de 3-4 ore cand pana acum totul a fost in regula.
Doctorul mi-a spus sa stau acasa 3 saptamani cu o glezniera. Mi-a prescris si un gel antiinflamator (Arthrex) si Ibuprofen de 400mg.
Dupa aceste 3 saptamani de stat mai mult in pat (foarte chinuitoare, mai ales ca nu ma doare nimic daca stau in pat si mi-e tare greu sa stau) am reluat munca. Din prima zi, problema s-a intors, ce-i drept nu la acelasi nivel ca la inceput, dar ma durea si din nou aveam probleme in miscarea degetelor si a piciorului.
M-am intors la medicul ortoped, i-am explicat ca nu pot misca degetele si laba piciorului este foarte rigida comparativ cu cea a piciorului sanatos. Mi-a spus ca este normal in cazuri de genul, dar ca ma vindec si mai trebuie sa stau inca 3 saptamani acasa.
Sunt deja la a 4-a saptamana de stat acasa, am mers ieri putin mai mult pe jos si durerea incepuse sa apara incet, incet. Cand am vazut ca incepe sa ma doara am revenit la pat.
Ce e de facut ? Nu pare sa-mi treaca doar stand, iar ce mi-a spus doctorul mi se pare putin ciudat.
Pun aceasta intrebare aici mai mult pentru a ma asigura ca domnul doctor are dreptate si nu ar trebui sa incerc sa merg la alt doctor.
1 comentarii
0
02-06-2017, ora 11:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este deloc ciudat ceea ce se vi se intampla.
Exista destule persoane care, datorita conformatiei aparatului locomotor, nu pot sta in picioare mai mult de 1-2 ore pe zi.
In orice caz, trebuie sa intelegeti ca 8 ore de stat in picioare reprezinta un efort fabulos de agresiv pentru glezna/genunchiul/piciorul oricarui individ, mai ales daca mai practica si sport.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: