Adenocarcinom gastric

08-09-2010
marcy.n
Nu este medic/terapeut
marcy.n
Am primit de curand rezultatul Buletinului Histopatologic trimis de Sectia Chirurgie in urma unei operatii suportate de catre tatal meu, in care i-a fost indepartat 1/3 din stomac.
Concluzia acestui Buletin este:
Adenocarcinom gastric tubulo-papilar si alveolar cibriform cu arii solide si celule in inel de pecete slab diferentiat (grad inalt de anaplazie G3), Lauren tip difuz, Goseki 2, ulcerat, mucosecretant, invaziv in intreaga grosime a peretelui gastric si in tesutul adipos perigastric, arii de necroza tumorala; invazie perivasculara, perineurala si frecvente embolii carcinomatoase.
Limite de rezectie fara invazie carcinomatoasa.
In tesutul adipos perigastric se identifica 25 de limfoganglioni dintre care 2 cu metastaze carcinomatoase.
Ganglioni artera hepatica (2 limfoganglioni), splenica (8 limfoganglioni), trunchi celiac (8 limfoganglioni) si ganglion hepato-gastroduodenal cu masive metastaze carcinomatoase, cu extensie in tesutul adipos si formare de blocuri adenopatice.

Stadializare TNM: pT2bpN3pMx
Cod OMS 8145/3

Va rog sa-mi spuneti cat de grav este ?
Ce inseamna acea Stadializare TNM.si acel cod.
Puteti sa ma ajutati cu sfaturi sau indrumari?
Multumesc din suflet si Dumnezeu sa va dea multa sanatate!
1 comentarii
0
10-09-2010, ora 15:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Tatalui tau trebuie sa i se dea cat mai curand tratament adecvat de catre medic! Si tot el trebuie sa va spuna in urma operatiei ce urmeaza sa faca exact, e foarte important sa nu stea fara tratament. Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici