Adenocarcinom hipersecretant mucipar extracelular

18-05-2008
korsa
Nu este medic/terapeut
korsa
Buna ziua,
Tatal meu a fost diagnosticat cu Adenocarcinom hipersecretant mucipar extracelular bine - moderat diferentiat G1 - G2 (cancer de colon)... Exista cineva care imi poate explica acest diagnostic... am investigat pe internet insa nu imi pot da seama de gravitatea acestui specific diagnostic. Va rog mult sa ma ajutati cu informatii.
Va incepe curand radioterapia la Fundeni, in acelasi timp urmeaza tratament naturist de intarire a imunitatii cu argila si aloe.
Va rog mult, daca exista cineva in aceiasi situatie sau o persoana specializata care imi poate explica diagnosticul.


Alte detalii :

Examenul de Computer Tomografic efectuat CT abdomen si pelvis cu substanta de contrast.
Concluzie: Formatiune tumorala rectala abcedata. Fara adenopatii tumorale sau leziuni secundare la nivelul regiunilor examinate, Chiste corticale renale.
Examenul pelvisului evidentiaza jormatiune de tesut moale, dexvoltata pe peretele posterior si lateral stg al rectului inferior si mijlociu care depaseste peretele si infiltreaza tesutul perirectal.
Aspect neomogen al extensiei parietale tumorale cu imagini aerice in structura care este dispusa lateral stg siposterior de rect si coboara posterior de canalul anal pana l anivel perineal, bombind in fosele ischio-rectale si infiltrand muschii ridicatori anali-tumora abcedata.
Infiltratia fasciei rectale, fata adenopatii tumorale pelvine sau lombo-aortice.
Prostata cu imagini calcare in structura, bine delimitata, neafectata de procesul tumoral rectal
Vezicule seminale si vezica urinara cu aspect normal
Rinichi drept cu mai multe formatiuni chistice corticale, cea mai mare avand un diametru axial de 7, 8cm, dezvoltata la nivelul valvei posterioare, fara cai urinare dilatate, cu functie normala.
Rinichi stg cu formatiuni chistice corticale mai putin numeroase, cu diametrul axial maxim sub 1 cm, fara cai urinare dialtate, cu functie normala.
Ficat si splina cu dimensiuni normale
.

Analiza Abcesului Retro Ano-Rectal
Concluzie: Abces mezorectal posterior de ~9/6 cm, cu un orificiu de ~3 cm comunicand cu rectul la nivelul peretelui posterior rectal si extensie inferioara la nivelul spatiului retroanal si fosei ischiorectale, traversand diafragma pelvina. Fistula perianala ora 7 transsfincteriana, comunicanta cu abecesul pelvi-perianal

Formatiune cu contur neregulat, relativ bine delimitata, cu continut lichidian neomogen si hipercaptare periferica intensa la nivelul unui perete gros, care masoara ~9cm (cranio-caudal / 4cm (antero-posterior) / 6cm (transvers), localizata la nivelul compartimentului mezorectal postero-lateral stang in contact cu peretele posterior rectal. Formatiunea descrisa prezinta aspect de abces si comunica cu rectul printr-un orificiu larg de ~7cm cranial fata de orificiul anal.
Abcesul se extinde inferior pana la nivelul spatiului perineal posterior, interesand muchiul levator ani, ligamentul anococcigian si extinzandu-se in spatiul retroanal si fosa ischioanala.

Voi astepta raspunsuI dvs in speranta ca voi primi interpretarea diagnosticului tatalui meu... si care sunt sansele si cea mai buna optiune de tratament

Va multumesc frumos si sanatate tuturor.
1 comentarii
0
14-08-2008, ora 00:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Adenocarcinom=cancerul mucoaselor cu glande, cum este mucoasa colonului, rectului. G=gradul de diferentiere a celulei canceroase, se apreciaza dupa nr de mitoze, asemanarea celulei canceroase cu celula normala, aranjamentul celulelor maligne in structuri.G1=bine diferentit, mai putin agresiv si mai asemanator cu tesutul normal;G3=slab diverentiat si agresiv.Forma mucoida/mucipara = celula canceroasa secreta un material mucinos, mucos in cantitate crescuta, material ce este depozitat in cazul tatalui dvs. in afara celulei.Aceasta forma mucipara in general are prognostic mai putin bun fata de un adenocarcinam simplu.Conteaza nivelul invaziei in peretele rectului sau in jur, ganglioni invadati.Infectia s-ar putea sa-l ajute daca nu se cronicizeaza.Radioterapie +/- chimioterapie in functie de stadiu si starea generala.Corectarea anemiei, constipatiei.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.