adenom hipofizar

12-09-2014
dan slabu
Nu este medic/terapeut
dan slabu
Buna ziua,
Astazi, am fost diagnosticat cu ademon hipofizar de marime mare(peste 36 mm/30mm).Sunt f, speriat.M-am hotarat sa ma operez.Nu stiu unde sa fac operatia.Daca cineva dintre d-voastra a avut o astfel de interventie, poate ma va indruma si pe mine.Va rog.In afara de operatie nu stiu alata 'scapare'Ma intreb cum va aborda chirurgul operatia? in sensul ca ma va opera prin metoda craniotomie sau pe cale nazala.
multumesc
7 comentarii
0
28-10-2014, ora 12:54
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna!

Din pacate, nu tu esti cel ce hotaraste operatia, ci medicul endocrinolog.
Cauta un medic bun, si mergi la el cu rezultatele.
Din cate stiu eu, adenoamele hipofizare se opereaza pe cale nazala.
Si eu am un microadenom hipofizar stationar, neoperabil.
As vrea sa te intreb, ce simptome ai? Daca ai, desigur.
La mine se manifesta prin migrene puternice. Ai si tu asa ceva?

Sanatate!
0
20-11-2014, ora 20:04
marila
Nu este medic/terapeut
marila
buna! si eu am un microadenom de 7 mm fac tratament cu dostinex dar nu ma simt foarte bine decand iau. te ai operat dan? cum esti? stiti vreun endocrinolog bun prin bucuresti sau homeopat
0
21-11-2014, ora 09:27
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Microadenoamele nu prea sunt operabile.
Endocrinologi buni sunt la institutul parhon. Eu acolo am fost sa imi fac toate analizele, acolo l-am si descoperit.
Fac tratament de substitutie hormonala cu cyclo-proginova, pt ca eu nu mai am ciclu..
Si nici eu nu ma simt bine, din cauza pastilelor am inceput sa am multe probleme dar si fara ele tot nu este bine..
A trebuit sa aleg raul cel mai mic, si ala este sa le iau.
0
21-11-2014, ora 10:53
dan slabu
Nu este medic/terapeut
dan slabu
BUNA ZIUA,
da m-am operat pe cale nazala. Acum este parca mai bine.Ma mai doare capul la schimbari de vreme.Inca nu am reluat activitatea.Sunt optimist si sunt sigur ca va fi bine.In Ianuarie ma duc la un prim control la medicul care m-a operat.Katy recomanda-mi, te rog un endocrinolog la Parhon.
Meci!Va doresc multa multa sanatate
0
21-11-2014, ora 11:13
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna Dan,

Iti recomand doctora la care am fost eu si am fost foarte multumita.
Se numeste Gheorghiu Monica.
Se pare ca era mare adenomul tau, de asta te-a operat.
Iti creea probleme?
0
21-11-2014, ora 11:30
dan slabu
Nu este medic/terapeut
dan slabu
In primul rand iti multumesc pentru recomandare.Cat despre probleme... da!, ma durea f. tare capul iar campul vizual la ochiul drt. era f. ingust.Acum, dupa operatie, vad mult mai bine.
0
21-11-2014, ora 11:36
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Sa stii ca si eu am probleme cu vederea.
Port ochelari -0.5, dioptria e mica si cu toate astea nu pot iesi afara fara ochelari, cumva e pozitionat si al meu pe nervul optic.
Iar de migrene, ce sa-ti mai zic, e cosmar..numai sumatripanul mai functioneaza, restul n-au nici cel mai mic efect..E bine ca ai scapat de el, eu il voi avea toata viata din pacate..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: