adenom tubular colon - Ce sa fac?

10-02-2008
marodi
Nu este medic/terapeut
marodi
Am dureri abdominale care incep din partea dreapta jos, se extind in tot abdomenul si apoi ma doara groaznic in anus. Parca toate intestinele vor sa iasa pe acolo. Scaunele sunt fie tari, fie moi (nu diareice) sub forma de creion si cu senzatia de eliminare incompleta. Sunt balonata si nu reusesc sa elimin gazele (imi bolborosesc intestinele). Crizele apar oricand. Am eliminat alimentele care baloneaza.Am fost la un medic internist care mi-a recomandat tratament cu Duspatali si Debridat timp de 6 luni. Dupa 4 luni durerile erau si mai puternice. Mi-am facut analizele si colesterolul seric total a iesit 216 mg/dl. Medicul de familie mi-a spus ca poate fi pe baza nervoasa.Am facut o ecografie abdominala si medicul mi-a spus ca am stomacul foarte umflat. Pentru ca am ciclul dereglat am fost la un control ginecologic si au aparut pe ovarul drept 2 chisturi ( de 1, 68 cm) si pe uter un nodul fibromatos (de 1, 14 cm) pentru care fac tratament cu Microginon si Achemilla. Am fost si la medicul gastroenterolog care mi-a spus sa continui cu Duspatalin si Debridat si in plus sa iau Piafen si No-spa. Acestea mi-au atenuat durerile abdominale, dar imi dau ameteli si dureri de cap. Totodata am facut si o colonoscopie unde mi s-a descoperie un polip sensil colon sigmoid din care medicul a luat o proba pentru biopsie. Concluzia in urma biopsiei adenom tubular. Ce este acesta? El sa fie cauza durerilor? Trebuie entirpat sau poate dispare cu tratament? Ce sa fac?
1 comentarii
0
24-10-2013, ora 14:09
ac
Nu este medic/terapeut
ac
Carbunele medicinal absoarbe f bine gazele intestinale, Espumisan le elimina.
Se poate ca, cauza gazelor sa fie neeliminarea completa a scaunului- in caz de nerezolvare supozitoarea cu glicerina e f buna.
Exista faina de psyllium -1 lingurita dizolvata in 200 ml apa inainte de masa ajuta sigur sa nu mai existe gaze.
Mai exista prafuri de refacere a florei-Enterolactic- flora distrusa poate provoca gaze.
Iaurtul Activia este bun la balonari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.