Adenomioza sau fibrom uterin

02-07-2009
sanda52
Nu este medic/terapeut
sanda52
Buna ziua, Am 52 de ani, am avut timp de 3 luni februarie-aprilie 2009, menstruatii la interval de 2 sapt/1 sapt. cu durata de 8-10 zile, dar nu cu pierderi mari de sange. Pana in februarie am avut ciclu regulat la 28-30 de zile cu durata de 6-7 zile cu flux mare in primele 2 zile. Am facut in martie consult ginecologic, ecografie, si mi s-a pus diagnosticul de uter fibromatos diametru anterior-posterior 84, 6 mm, diametru transversal 98, 8 mm, grosimea peretelui anterior 29 mm, grosimea peretelui posterior 52 mm, grosime endometru 4, 12 mm, polip endometrial formatiune ecogena de 9, 1/5, 6 mm si adenomioza. Din 21 mai nu am mai avut ciclu si sper ca am intrat la menopauza. La sfarsitul lunii iunie am facut un RMN, cu urmatoarea concluzie: adenomioza difuza uerina, cu uter crescut in volum, cu numeroase chiste Naboth la nivel cervical, cu dimensiuni intre 3-7 mm si unul de 14 mm. Fara colectii lichide patologice la nivelul recesurilor peritoneale, respectiv fundului d esac Douglas si utero-vezical. Vezica urinara in semirepletie de morfologie normala. Fara colectii lichidiene patologice la nivelul spatiului pelvis-subperitoneal. Va rog sa ma ajutati sa ma lamuriti daca am uter fibromatos sau adenomioza sau este defapt acelasi lucru Daca este posibil sa regreseze daca am intrat la menopauza. Este posibil sa regreseze bola mea cu acupunctura si tratamente naturiste Exista un tratament eficace pentru adenomioza sau trebuie sa fac operatie pentru extirparea unui astfel de uter, fara a mai pierde vremea cu alte tratamente
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.