Adenopatie laterocervicala dreapta

29-12-2015
tutankamon
Nu este medic/terapeut
tutankamon
Buna ziua!
Acum aproximativ doua luni si jumătate am descoperit un ganglion laterocervical dreapta inflamat. Am mers la medicul de familie care mi-a prescris un antiinflamator. S-a retras foarte puţin. Am mers apoi la ORL unde mi a-a făcut o examinare cavum (ridicare de val palatin), rezultatul fiind normal. Am luat un tratament cu Augmentin si antiinflamator timp de 7 zile, dar nu a-a retras decât foarte puţin. La palpare se simte tare si imobil. Medicul ORL mi-a spus ca este inflamator si se va retrage pana la urma. Mi-am făcut analize de sânge, hemoleucograma, vizita la pmneumologie. Toate sunt ok.

Am mers si la stomatolog unde mi-am tratat o carie in partea dreapta sus lângă măseaua de minte. Medicul stomatolog mi-a spus ca acea carie nu poate fi cauza inflamării.

Am fost si la un medic psihiatru pentru ca, efectiv, nu imi mai găsesc liniştea.

Absolut toţi medicii mi-au spus ca nu este nimic grav, dar mie nu mi se pare normal ca acest ganglion sa rămână inflamat atât de mult timp.

Dimensiunea ganglionului este de aproximativ 1, 5 cm.

Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa mai fac pentru ca sunt foarte stresat. Nu mai pot dormi si mi se pare ca am toate bolile posibile.



Va mulţumesc anticipat pentru răspuns!
8 comentarii
0
29-12-2015, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 Inflamatie inseamna... durere, temperatură, înroşirea şi umflarea locului bolnav; umflătură.
deci NU ai inflamatie
2 pasii corecti
o ecografie a acelei zone sa se vada ce structura are si de unde provine
NU este indicat sa fie masat si palpat mereu..asa nu se retrage niciodata
0
29-12-2015, ora 23:32
tutankamon
Nu este medic/terapeut
tutankamon
Va mulţumesc pentru răspunsul prompt!

Am o ruda medic, am discutat cu ea si mi-a spus sa nu-mi fac probleme pentru ca nu este nimic grav, existând posibilitatea ca unii ganglioni sa rămână inflamaţi mult timp.

Acum, pana ajung sa fac ecografie, va întreb dacă este posibil asa ceva.
0
30-12-2015, ora 10:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acvesta este rolul gangli0onilor.. sa cumuleze acolo celulele organismului care prind virusii, micorbii..sa.i distruga acolo in ganglioni
durata procesului este foarte indelungata si depinde de starea sistemului tau de sanatate
asa ca gandesti pozitiv, dormi suficient, te alimentezi si te hidratezi corect
0
30-12-2015, ora 11:43
tutankamon
Nu este medic/terapeut
tutankamon
Va mulţumesc din suflet pentru răspuns! Va doresc un an nou fericit si plin de împliniri!
0
23-06-2016, ora 22:34
crisa70
Nu este medic/terapeut
crisa70
Buna seara.
Am si eu o problema care ma ingrijoreaza. Baiatului meu (14 ani), i-am descoperit un ganglion inflamat la ceafa, in partea de jos-dreapta a capului ca sa zic asa. Nu este racit, nu il doare gatul. Mi-a spus de el ieri, insa spune ca l-a descoperit de cateva zile. La palpare mai profunda, am mai descoperit unul tot pe aceeasi linie orizontala, dar mai in centru.
Care credeti ca poate fi cauza acestei probleme? Deocamdata nu ne putem duce la medic, suntem in examene...
Imi cer scuze, nu stiu daca am postat bine intrebarea.
Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns...
Multumesc.
0
25-06-2016, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu mai masati ganglionii..
pot sa dispara la fel de usor cum a aparut
trebuei excuse infectiile dentare, amigdaliene si pulmonare
0
26-11-2020, ora 11:15
Maria po
Nu este medic/terapeut
Maria po
Buna ziua,
Am adenopatie cervicala de 1 an jumatate. Am fost la 5 orl-isti, unde am primit 5 raspunsuri vagi, analizele de sange bune, ecografie latero cervicala ok, am avut, mononucleoza, epstein bar active in corp asta la insistentele mele de a face niste analzie de virusi, dupa un an s, i dupa ce citisem mai multe despre adenopatii. Am facut radiogafie pulmonaraa, nimic, si am ajuns inclusiv sa fav un CT craniann si cervical la trimiterea unui doctor de la maxilo facial care voia direct sa ma opereze, unul dintre ganflioni fiind pe glanda parotida, un loc destul de riscant de operat, toti ceilalti doctori au sustinut ca nu e normal ce face si tot mi s-a prescria antiimflamatoare, Ct-ul s iesit ok.
Am impresia ca eu tot timpul sunt racita si ca imi apasa cumva pe ureche acel ganglion, nu am dureri, doar putin discomfort ceea ce ma ingrijoreazs, poate mai aveti ceva idei de ce ar putea fi, ca doctorii clar nu mi-au dat un diagnostic de 1 an si.
0
26-11-2020, ora 12:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu te-ai gândit ca senzația de răceală este o inflamație pe mucoase care poate fi întreținută de o inflamație a tractului digestiv??
Mucoasa faringelui este legata direct de stomac prin un reflux gastro esofagian în somn.
Dar este legata și de intestine prin nervul Vag. Și prin sistemul limfatic care este comun
Citește Alimente care întrețin Inflamatia
Citește despre Inflamație subclinica a tractului digestiv
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •