adenopatii gat - investigatii care nu duc nicaieri

11-03-2012
ioana_dia
Nu este medic/terapeut
ioana_dia
Buna ziua,

Incerc sa descopar de peste zece luni cauza unor adenopatii in jurul gatului care ma deranjeaza tot mai tare. sunt cateva care radiaza durerea in spate si brate si am impresia ca uneori ma deranjeaza sub brat, de-a lungul venelor din maini, cei de sub urechi radiaza spre ureche samd. Am luat pe rand diverse specialitati: ORL1, ORL 2, 3, hematologie, reumatologie, RMN cap, termografie, infectioase Bals - set complet de analize, Am facut chiar si o biopsie la Elias, se pare ca nu a iesit nimic suspect. Asta pana in decembrie si m-am calmat putin. Cert e ca ma dor si am impresia ca nsunt tot mai multi, submandibulari, in spatele gatului, in lateral etc si radiaza durere. Cert e ca imi complica existenta. Acum ma gandesc sa o iau d ela capat, pe diverse specialitati. As aprecia daca mi-ati recomanda un generalist bun care sa ma ghideze in acest proces in care am impresia ca fac pe detectivul fara sa ma pricep prea bine. Fiecare dosctor ma trimite la altul si atat. Mentionez ca sunt in Bucuresti.
2 comentarii
0
13-03-2012, ora 10:38
AlexandraStan
Nu este medic/terapeut
AlexandraStan
Buna, Ioana! Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, adenopatii retroauriculare si submandibulare bilateral, doar ca ale mele sunt nedureroase. Si eu am facut RMN, teste la Bals, insa nu am ajuns pana la biopsie. Am fost la N medici, care m-au trimis, la fel ca pe tine, pe rand, la alte specializari, insa toate analizele ies bune. Daca biopsia a iesit in regula inseamna ca nu e vorba de ceva grav. Vreau sa te intreb daca la biopsie s-a excizat un intreg ganglion sau nu? Eu am un medic generalist bun, d-na doctor Mioara Rizescu, lucreaza la Sanador. Este o doamna mai in varsta, cu experienta, recomandata mie de catre medicul meu de familie.
0
13-03-2012, ora 10:44
ioana_dia
Nu este medic/terapeut
ioana_dia
Buna Alexandra, ,


nu stiu exact ce a scos din el, acum dupa ce s-a vindecat taietura din spate, imi dau seama ca nu au scos ganglionul pe care ma asteptam sa il scoata... Eu am abonament la medicover si incerc pe cat pot sa ma folosesc de el. Am mers acum la un doctor generalist care pare foarte serios si iau de la capat investigatiile. Aseara de exemplu am fost la un ORL-ist care mi-a spus ca pot sa ma "caut cat vreau" ca nu o sa descopar nimic... in ultima instanta cred ca voi apela la o clinica din Austria pentru investigatii. Mai dau sistemul medical romanesc o sansa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.