Adenopatii mediastinale

26-11-2008
fiordalisa
Nu este medic/terapeut
fiordalisa
Buna ziua,
Va rog din suflet daca poate cineva sa-mi raspunda!
Sotul meu in varsta de 50 ani in urma cu cca 4 luni prezenta dureri in partea dereapta spate mai sus de omoplat, am spus sa nu fie un junghi intercostal dar acum cateva zile mi-am spus ca nu se mai poate sa stam cu aceste dureri care nu raspundeau(calmau) mumai cu o fiola de algocalmin la 12 ore.Am efectuat o radiografie care a iesit cu ceva opac in partea dr.Am efectuat o bronhoscopie din care a reesit ca este normala numai ca la mij.traheei in 1/3 proximala pe peretele posterior -compresie axriseca de la 3-4 cm cu suprafata neteda regulata.Am facut CT din care la ex.toracic -masa solida, omogena, iodofila, mediastinala sup.periesofagiana drt.5, 7/4 cm, imprecis delimitata, ce pare sa nu prezinte limita de demarcatie cu peretele lateral drt.al esofagului si inglobeaza artera subclavie drt.fara a o infiltra.Pe secventa axiala pare a se dezvolta catre foramenul intervertebral drt.D2-D3.Adenopatii mediastinale sup.drt.1-1, 5cm;Leziunea pare sa se insinueze caudal catre loja Bareti, intre trahee si esofag.in rest fara modificari sau difuze intraparenchimatoase pulmonare.(apoi scrie totul fara modificari)
Va rog inca o data respectuos daca poate cineva sa ma indrume ce am de facut.Cu multumiri,
1 comentarii
0
26-11-2008, ora 15:34
metrix
Nu este medic/terapeut
metrix
m-am culcat sanatos, si m-am sculat cu o durere mare in testicolul sting, dupa 24h, durerea aproape a disparut.A mai patit cineva asa ceva?
Am totui 56 de ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.