administrarea siropului cu fier la copii | Forumul Medical ROmedic

administrarea siropului cu fier la copii

07-09-2011
axinte ramona
Nu este medic/terapeut
axinte ramona
am un baiat de 5 ani si 3 luni care are putina anemie dupa parerea medicului, in urma efectuarii unor analize. pentru inceput facusem fiului meu un tratament cu vitamine numit supradyn- junior iar acum, dupa cum mi-a sugerat medicul ar trebui sa ii fac o cura cu fier. locuiesc in egipt si am cumparat de aici un sirop numit(poate nu are importanta numele) haemojet si sincer, as dori sa stiu pentru cat timp trebuie sa ii dau copilului acest sirop si daca impreuna cu siropul trebuie sa ii mai dau o anume vitamina. stiam ca tratamentul cu fier se ia in combinatie cu vit.C cam atat. va multumesc..
9 comentarii
0
07-09-2011, ora 09:24
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
"as dori sa stiu pentru cat timp trebuie sa ii dau copilului acest sirop"
Mare atentie la administrarea siropurilor cu fier. Va spun din patania unei colege si prietene. A dat fier... destul cit sa aiba copilul complicatii. Sfatul meu: in momentul in care scade pofta de mincare, opriti administrarea, deja are surplus de fier. Asta ii da greturi si poate face complicatii hepatice.
Nu cunosc cum e in Egipt, dar daca aveti posibilitatea sa i-l administrati natural, din alimente e mai bine. Cele mai cunoscute sint spanacul si urzica (tinara, de primavara). Sigur stiti cum se prepara urzica, nu pareti a fi ardeleanca (numai astia nu stiu). Sanatate amindorura.
0
07-09-2011, ora 09:29
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Am fost inspirata sa ma uit pe profil. Moldovencele mele sint bune gospodine si daca mama va poate conserva la primavara niste urzici si sa vi le trimita e foarte bine. Au cel mai mult fier. E bun si ceaiul de urzica ce se gaseste prin magazine. Spanac banui ca gasiti acolo in magazine. Va sustinem -sper- toti.
0
07-09-2011, ora 13:26
Alexandra2704
Nu este medic/terapeut
Alexandra2704
buna! din ce cauza a ajuns copilul la aceasta carenta? Cum puteti preveni aceasta? Poate ca si la aceasta ati putea sa lucrati!.
0
08-09-2011, ora 00:58
axinte ramona
Nu este medic/terapeut
axinte ramona
pai aici spanac nu se gaseste, poate doar la centre comerciale dar ca sa ajung la un centru comercial ca carrfour imi trebuiesc 3 ore de masina si urzica nici gand sa se gaseasca aici. stiu ca ficatul contine mult fier, dar baiatului nu ii place ficatul deloc. sau se gaseste mult fier in ouale de prepelita(galbenus) ce se poate pune in lapte cu cacao dar nici alea nu se gasesc. si nici pofta de mancare nu prea are caci trebuie sa ma rog de el sa manance sau sa il pacalesc cu ceva ca sa il determin adesea sa manance bine. as vrea totusi sa ii administrez acest sirop insa nu stiu exact durata tratamentului care ar trebui sa fie si daca administrandu-i acest sirop trebuie sa elimin anumite alimente sau sa adaug o anumita vitamina. sincer.nu stiu exact ce sa fac.
0
08-09-2011, ora 08:19
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Nestiind ce conditii aveti acolo, e mai greu de dat sfaturi. Dar sa incercam. O iau in ordine:
Cind ajungeti la un centru comercial (sa inteleg ca faceti aprovizionarea pentru o perioada lunga?) cautati spanac congelat si il puteti pastra la congelator. Ca sa ii placa, puneti (iarasi daca aveti) smintina la preparat (sau lapte) in nici un caz cu apa simpla.
Urzica, m-am gindit eu ca nu-i, de aia spuneam ca poate din tara vi se trimite macar ceai de la farmacie. E o solutie in lipsa de altceva.
Ficatul prajit pur si simplu, sincer, nici mie nu-mi place. Incercati un pate de casa din ficat (cel din comert are ficat doar pe eticheta!). Sau la ficatul de pasare dupa ce e prajit, adaugati 1-2 oua si amestecati bine sa-l "inveleasca". Schimba gustul si poate ii place.
Fier contin si ouale de gaina. Chiar ma gindesc ca cele de prepelita sint prea concentate pentru virsta lui mai ales ca spuneati ca lipsa de fier e mica. Si s-ar putea nici sa nu fie lipsa de fier. Dar daca asa au iesit analizele...
Nu trebuie sa eliminati nici un fel de aliment din masa copilului (evident, fara multe grasimi), alimentatia trebuie sa fie diversificata (pentru oricine) pentru un organism sanatos. Acel sirop cu fier, nu este incompatibil cu vreun aliment.
Vitamine, puteti sa ii dati, dar cu prudenta. Sa nu ajungeti in extrema cealalta, la obezitate.
Medicul nu v-a spus durata tratamentului? Iata intr-o agenda medicala scrie: 5mg/zi/kg fractionat intre mese, nu mai mult de 30 zile. Tot aici scrie: poate fi cauza de greata, varsaturi si constipatie (sau diaree). La stomac iritabil se da in timpul mesei.
Nu va ingrijorati ca nu are pofta de mincare! Orice organism consuma exact cit are nevoie. Numai noi adultii ne prostim si ne indopam inconstient. Si daca are pofte de cava, dati-i. inseamna ca organismului aia ii lipseste.
0
08-09-2011, ora 20:27
axinte ramona
Nu este medic/terapeut
axinte ramona
am inteles perfect tot ce ati scris si cred ca am sa ii fac tratamentul pentru 20-30 de zile si apoi trec direct la alimente. inca nu sunt decisa cu siropul dupa tot ce mi-ati zis caci cred si eu ca alimentele sunt cele mai bune surse de fier. am sa vad dar daca se poate am sa caut analizele baiatului si am sa va scriu un pic despre rezultatele lui caci analizele le facusem anul acesta pe cand eram in Romania. asa vedeti si dumneavoastra cum stau lucrurile. poate aveti o parere mai buna decat cea a medicului unde am fost cu copilul.va multumesc din nou.. sunteti o persoana foarte draguta.
0
08-09-2011, ora 22:16
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Eu nu sint medic si v-am scris din experienta. Dar e bine sa scrieti aici analizele, le vede un medic si va raspunde, Incet, incet, cu totii poate va ajutam cumva.
0
01-10-2011, ora 14:08
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Daca are anemie feripriva se da luni de zile chiar si 6 pana la normalizarea hemoglobinei. Ptr carente latente se da 1-2 luni.
Deci dati 1-2 luni si faceti analizele, in aceste 1-2 luni este exclusa orice supradozare doza este foarte mica si nu absoarbe decat partial.
Haemojet contine 50 mg in 5 ml sirop, la 5 ani se da 2, 5-5 ml/zi dupa mese asociat cu VIT C, luati legatura si cu medicul si vedeti ce zice.
0
31-10-2017, ora 06:56
Veronica.eduard
Nu este medic/terapeut
Veronica.eduard
Am un baietel de 3 luni si jumatate si vreau sa stiu daca ii dau 2 ml de ferum la recomandarea medicului cate picaturi de vitamina c trebuie sa ii dau initial la 1 ml de sirop cu fier mi s.a prescris 5 pic de vitamina c raman tot asa sau mai cresc doza???? Multumesc anticipat pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.