adolescent si HTA oscilant

18-11-2007
fiziionel
Nu este medic/terapeut
fiziionel
Am 17 ani baiat si in jur de 60 kg si am avut hiper tensiune oscilanta (tensiunea acuma ii medie 125 cu 65, cea mai mare tensiune a fost 140 cu 80). Acum vreau sa ma duc sa fac ceva sport pentru miscare (Judo).
S-ar putea sa nu fac bine? Sa fie prea greu sportul ?
3 comentarii
0
18-11-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
E cazul sa-ti consulti medicul de fam.sau cardiologul, pt ca doar ei iti cunosc istoricul si sunt in masura sa te consilieze cel mai bine!!Sanatate!!
0
17-03-2009, ora 21:57
IOANA C
Nu este medic/terapeut
IOANA C
am si eu unbaiat de 15 ani cu o tensiune mare 13.5 cu 7 chiar si 14.5 cu 7
am facut investigatii EKG, ecografie abdomonala, analize de sange siurina dar.nu a iesit nimic
suntingrijorta teniunea este la fel, dar nu stiu ce sa iimai fac mediculd familie spune nu e nici o problema

dar eu vreu sai fac si alte investigatii pt. ca acest copil face sport, nu de performanta dar face efort zilnic, are 1.76 m cu 70 KG nu fumeaza nu be dar.singura problema este ca mananca multe prosti stil hamburghere.cipsuri etc
0
15-05-2013, ora 12:03
geru iordana
Nu este medic/terapeut
geru iordana
Buna ziua, tatal meu are 73 de ani, si sufera de hipertensiune art. gr. II, arteriopatie obiteranta, cardiopatie ischemica, insuficienta respiratorie cronica. O perioada a tinut tensiunea sub control, dar acum se trezeste dimineata cu 21, 22.Se trateaza cu prestarim 10 mg, betaloc, clopidrogel olicard.Daca poate cineva sa-mi spuna ce sa fac cu aceasta tensiune si unde sa merg. Astept un raspuns. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.