adolescentul si displazie mamara

30-09-2008
mhldvrc
Nu este medic/terapeut
mhldvrc
Fetita mea in varsta de 17 ani a fost diagnosticata cu displazie mamara. Ce inseamna acest diagnostic, se poate depista doar la o simpla palpare a sanilor? Trebui sa mai faca si alte investigatii? Am inteles de la d-na dr. ca este prea mica pentru mamografie.
3 comentarii
0
30-09-2008, ora 00:00
ann@
Nu este medic/terapeut
ann@
Poate face o ecografie mamara, eventual cu interpretare senologica.
Nu este ceva grav, dar trebuie urmarit.
Sanatate multa.
0
30-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Displazia mamara(boala fibrochistica) este cea mai frecventa afectiune a sinului.Cauza nu este bine cunoscuta, dar se pare ca se datoreaza unui exces de hormoni estrogeni "netamponat" de progesteron, celalalt hormon feminin.Transformarile fibrochistice pot ramane stabile pe parcursul intregii existente a femeii.Nu se transforma in cancer. Conduita consta in supraveghere si combaterea durerii, in cazul in care aceasta este suparatoare. Tratamentul chirurgical nu este recomandat deoarece boala recidiveaza
0
31-08-2009, ora 09:18
purple
Nu este medic/terapeut
purple
si eu am fost diagnosticata cu displazie mamara. am 21 de ani dar formatiunile respective (dureroase) au inceput sa apara inca din pubertate odata cu dezvoltatea sanilor si deci de atunci le am. as dori sa-mi raspunda un medic daca aceasta afectiune a perturbat dezvoltatea normala a glandei mamare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •