aerosoli | Forumul Medical ROmedic

aerosoli

12-10-2017
Luca09
Nu este medic/terapeut
Luca09
Buna seara ! astazi am fost la control orl cu copilasul (3ani) pt tuse febra si ceva mucisori. pe langa tratamentul cu antitermice siropelul de tuse ni s.a recomandat aerosoli de 2 ori pe zi, o data dimineata cu ser 2ml si adrenalina 1ml si o data seara cu ser 2ml si flixotide 1ml. problema mea este urmatoarea, am gasit fiole de floxotide doar de 2 mg, iar medicul nu mi.a specificat ce doza de o.5mg sau de 2mg. in aceste conditii care ar fi cantitate de flixotide folosita ? va multumesc
4 comentarii
0
12-10-2017, ora 21:18
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Folositi 0, 5 ml +2-3ml ser fiziologic.Puteti specifica din ce localitate sunteti, pentru o mai buna cunoastere a modalitatilor terapeutice folosite de medici? Succes!
0
12-10-2017, ora 22:44
Luca09
Nu este medic/terapeut
Luca09
Buna seara ! revenind cu intrebarea dumneavoastra de localitate, suntem din Buftea judet Ilfov. va multumesc pt raspuns si promptitudine
0
30-10-2017, ora 17:41
Luca09
Nu este medic/terapeut
Luca09
Buna seara ! va rog sa imi spuneti ce as putea sa ii dau/ sa ii fac copilului ( 3 ani) pt tuse productiva ( ramasa in urma unei raceli) si pt secretii nazale si cu nas infundat ? va multumesc
0
03-11-2017, ora 16:59
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Fluimucil sirop 2x5ml/zi, Protargol 3x1 pic in fiecare narina ziua, Vibrocil pic nazale noaptea daca nasul este infundat. Aerosoli cu ser fiziologic 4-5 ml x3/zi. Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: