Aerosoli: probleme cu faringita

28-11-2011
Nelu48
Nu este medic/terapeut
Nelu48
Buna seara!Vad aici ca se vorbeste despre aerosoli, am si eu probleme cu o faringita, am avut si cred ca mai am si o infectie in git cu bacteria klebsiella.Am citit pe net ca unii medici nu sunt de acord cu folosirea aerosolilor in cazul infectiilor bacteriene deoarece ar fi impinse spre plamini.Il rog pe domnul doctor sa-mi spuna daca este adevarat sau nu, si se pot face aerosoli si in cazul prezentei in git a unor bacterii respectiv klebsiella, cazul meu
8 comentarii
0
28-11-2011, ora 21:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu este adevarat.
si asa aerul care trece prin faringe ajunge in plamani !
faci exudat faringian, antibiograma.. si faci aerosoli cu antibioticul sensibil.
0
24-05-2012, ora 21:31
Laviniaedy
Nu este medic/terapeut
Laviniaedy
Va rog sa imi dati si mie sfat am 1 copil de 4 anisori care se inbolnaveste cam des iarna de 4 sau 5 ori in toate lunile reci se inbolnaveste cel mai des in gat.Lui nu-i curge nasul dar in schimb ii ramane in gat si ii vine sa vomite si am cumparat aerosol cu gandul ca o sa il tratez mai bine.Ce ar trebui sa ii cumpar sa ii pun in aerosol ce fel de medicamente?
0
24-05-2012, ora 21:35
Laviniaedy
Nu este medic/terapeut
Laviniaedy
Buna seara!Am un copilas care sa ars la picior cu ulei.Acum cateva luni, in acel loc ia ramas pielea rosie si ia crescut carne sub piele dar nu se decojeste pielea de deasupra.Cu ce as putea sai dau sau ce sai fac?Va rog sami dati un raspuns.
0
24-05-2012, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru picior.. e nevioe de consult la dermatolog
2 dspre probelmele la gat a copilului.. nu e vorba despre ce medicamente se pun in aparatul de aerosoli.. nu aceasta este solutia corecta
Ati citit pe forum despre problemele la gat din cauza alimentelor acre, sucurilor si fructelor citrice ?
are copilul probleme gastrice? // [ana nu rezolvati probelmele gastrice si nu schimbati regimul alimentar.. NU o sa reusiti sa tratati corect faringele !
0
05-11-2012, ora 15:15
Utilizator89
Nu este medic/terapeut
Utilizator89
Buna ziua!
Am o fetita de 1 an si 11 luni si acum doua luni a fost racita si a avut tuse productiva. De atunci nu a scapat de secretiile acelea, se aude un "harait" puternic cand respira. Doamna doctor ne-a dat un tratament cu Sinupret, Coughend si Isoprinosine (pe acesta din urma l-a luat timp de o luna) si mi-a recomandat sa-i fac tapotaj pentru a ajuta la desprinderea secretiilor. Nu a functionat nimic din acest tratament. Nu stiu ce sa mai fac...M-am gandit ca ar fi bine sa incep un tratament cu aerosoli. Deja am comandat aparatul pentru aerosoli. Ce ma sfatuiti sa pun in el pentru a elimina secretiile? Va multumesc anticipat.
0
05-11-2012, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiole de acc cu ser fiziologic cald
0
06-11-2012, ora 10:52
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Ziua buna, domnule doctor. Cer un sfat de la dvs: Am un copil de un an si jumatate care a facut bronsiolite repetate. In acest moment face tratament la salina de 3 saptamani; singuler 1/zi, flixotide 2/zi, a mai luat ibalgin si eurespal pt rosu in gat saptamana trecuta. Dar problema cea mai mare ca inca are raruri pe drepta, care NU trec cu nimic. Si neavand febra, maica-sa refuza sa-i administreze antibiotic. A facut si inhalatii cu dexametazon. Ce recomandati?
0
11-11-2012, ora 16:39
Utilizator89
Nu este medic/terapeut
Utilizator89
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Am achizitionat aparatul pentru aerosoli si am cumparat fiole de acc si ser fiziologic. Cam in ce proportie trebuie administrate la un copil de 1 an si 11 luni? Si pe ce perioada trebuie urmat tratamentul? Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.