Afectiune a cailor urinare

118 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
26-05-2011, ora 22:37
violetamari
Nu este medic/terapeut
violetamari
Buna ziua, dna Felicia Tomescu
Va las adresa mea -* pt a ma ajuta cu informatii despre dr din Bucuresti unde sa mearga mama mea diagnosticata cu cistita interstitiala.
Va multumesc mult! Sanatate multa!


(*modificat de admin)
0
25-11-2011, ora 16:22
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
Buna

Felicita Tomescu tin sa te felicit pt informatiile acumulate si care sunt foarte importante, personal am ajuns la concluzia ca bolnavul isi gaseste singur pana la urma alinarea. Si eu ma lupt cu aceasta cistita de pe la 17 ani, cel mai des cauzata de E Coli, in ultimele 2 luni am facut 2 crize puternice care m-au tinut la pat efectiv, Monurilul nu mi-a facut aproape nimic, iar dupa prima criza am facut urocultura dupa mine prea repede dupa Monuril si desi proba a rezultat fals negativa doctora de baza nu m-a trimis sa o refac, asa ca o luna mai tarziu din nou la pat, dureri, usturimi, frisoane, etc... stim cu totii...

Ce vroiam sa te intreb: am gasit pe net prospectul Fibrase si spune ca este un antitrombotic pt troboflebite si flebotromboze, daca am tradus bine, deci... nu inteleg contextul in care l-ar lua cineva cu cistita??!! Merci...
0
25-11-2011, ora 17:18
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
Pe de alta parte am gasit un articol in care se da cu aproximatie aceeasi dieta de mai sus, doar ca se sustine ca... trebuiesc consumate alimentele acide, deoarece acestea fac ca si urina sa fie mai acida si astfel bacteriile nu se vor lipi de peretii cailor urinare ?!

http://www.albanesi.it/Dieta/dieta_infezioni_urinarie.htm

iar aici pe langa o dieta de sucuri... alcaline se recomanda consumul unei cantitati mari de struguri...

http://sanatate.adore.ro/ghid-de-sanatate/infectia-urinara/
0
25-11-2011, ora 20:21
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
buna malina 22,
eu sufar de cistita interstitiala de 6 ani si vreau sa ti spun ca e o boala ingrozitoare nu e ca o cistita normala sau o infectie urinara e cu totul altceva...femeile care sufera de cistita interstitiala au urocultura sterila, au senzatie de a urina permanent, usturimi la urinare, dureri de vezica, dureri pelvine si multe alte simptome in fiecare zi a vietii lor deci durerea si disconfortul nu dispar traiesti cu ele zi de zi...e cumplit nu stiu daca intelege cineva doar cei care trec prin asta si crede ma ca sunt multe femei care sufera de boala asta si sunt diagnosticate gresit si li se recomanda antibiotice care le distrug mai mult.Cele care sufera de cistita interstitiala se pot trata pe cale naturala la clinica Hale din londra la doctorita Deborah cautati pe net dar trebuie sa va permiteti financiar tratamentul e scump si pe periooada mai indelungata depinde de vechimea bolii.Va doresc sanatate si nicicand sa nu va intilniti cu cistita interstitiala
0
19-08-2012, ora 20:19
ellys33
Nu este medic/terapeut
ellys33
Buna ziua.Nu stiu in ce masura ma poate cineva sfatui sau ajuta dat fiind faptul ca din 2011 n-a mai scris nimeni pe forum la aceasta pagina dar eu totusi sper ca cineva imi vede msj si imi intinde o mana de ajutor.Am 30 de ani si de 4 ani banuiesc ca as suferi de cistita interstitiala.Banuiesc numai pt ca diagnosticul nu l-a pus nimeni.nici macar nu le-ar fi trecut prin minte urologilor la care am apelat pana acum, mai mult decat atat am trecut prin niste situatii f jenante care m-au indepartat pur si simplu de urologi..Din 2008 pana in 2010 am avut nenumarate infectii cu E.Coli si o cistita acuta...dupa tratamentele corespunzatoare au urmat analizele negativ de fiecare data, eu ramanand mai departe cu toate simptomele corespunzatoare cistitei interstitiale..A urmat un control ginecologic, analize aferente si mai de suprafata as putea spune si asta pt ca nu-mi incepusem viata sexuala!!!...Acest lucru n-ar trebui sa fie atat de jenant pe cat este in zilele noastre si spun asta din cauza unor medici cretini care nu s-au rezumat la a-si face datoria de medici acordandu-mi ajutorul si intelegandu-mi situatia..nu!!!M-au facut sa ma simt ultimul om de pe pamant, prin comentariile rautacioase care m-au indepartat pur si simplu de ultima speranta de a ma vindeca sau macar de a afla ce anume ma aduce in starea in care suntStiu ca n-ar fi trebuit sa lungesc vorba atat de mult si ca ar fi trebuit sa ma rezum la problema urologica dar dupa cat am reusit sa ma informez si mai ales sa o traiesc pe propria-mi piele, aceasta boala te afecteaza enorm atat fizic cat si psihic...Am cazut intr-un final in depresii grele si mai ales dupa ce s-a destramat si o relatie frumoasa care credeam ca e trimisa de la Dumnezeu sa mai indulceasca amarul din sufletul meu si asta s-a intamplat tot din cauza situatiei mele care parca nu o intelege nimeni.O singura intrebare as avea si cu asta inchei...Chiar nu mai exista oameni intelegatori acolo unde ar trebui sa fie cei mai multi?..in medicina.Multumesc
0
22-02-2013, ora 15:29
radu.mihai
Nu este medic/terapeut
radu.mihai
Buna ellys. Cum te simti? Eu am fost diagnosticat recent cu CI. E teribilllll
1
17-12-2013, ora 15:37
marialuca
Nu este medic/terapeut
marialuca
Doamnelor care aveti simtome ca acelea descrise in cazul CI, mergeti cu trimitrere de la medicul de fam.la Buc. Fundeni la Dl.Dr.Stoica Robert (medic urolog)pt.un diagnostic sigur si final nu mai umblati pe la diversi.Aceasta af.este rara si necunoscuta.Domnul Dr.cunoaste f.bine aceasta suferinta a noastra, este ca un fel de "duhovnic"al femeilor cu ac.suferinta.Si eu sant diagnosticata cu asfel de boala, este mai la inceput nu sufar asa groaznic dar pe mai departe apelam la mila lui D-ZEU.
D-na Felicia Tomescu a explicat totul despre ac.afectiune.Multa sanatate, D-zeu cu noi.
0
05-08-2014, ora 15:02
anisoara vara
Nu este medic/terapeut
anisoara vara
buna ziua.tatal meu in virsta de 75 ani are cancer la colon.a fost operat iar acum are afectati si rinichii.are sonda urinara permanent la luna la luna mergem sa io schimbe.a facut blocaj renal in urma careia iau fost introduse 2stende jj se numesc.doctorul a zis ca la 2luni trebuie schimbate si puse altele mai mari dar el nu mai este in stare sa se ridice de 1luna.nu prea mai maninca ainceput sa si aiureze.de la ultima anestezie a avut probleme 2zile nu a mai putut sa vb si ii amortise partea stinga si de aceea ne este frica sa mai mergem sa ii schimbe stendele.intrebarea mea este ce se intimpla dca nu i le schimbam.d c se schimba neaparat la 2 luni si nu la nevoie?va multumesc


deocamdata urineaza bine.acum doarme non stop.
0
25-06-2015, ora 12:46
MariaSal
Nu este medic/terapeut
MariaSal
Buna ziua, nu am fost inca diagnosticata cu CI dar cel mai probabil asta este rezultatul, saptamana viitoare o sa stiu mai sigur. Am cautat in ultimii 7 ani de multe ori pe internet un raspuns pentru boala mea si doar aici am vazut ca sunt si altii in situatia asta. As vrea sa stiu daca pe langa toate tratementele si dieta alcalina (multumesc Felicia T. o s-o urmez si eu) afecteaza acesta boala o eventuala sarcina? Aceasta este marea mea frica.

Felicia T, este posibil sa imi trimiti linkurile cu sfaturi despre cum se tine aceasta boala sub contro?

Sanatate multa va doresc!
Maria
Maria
0
22-12-2020, ora 14:47
Christiana71
Nu este medic/terapeut
Christiana71
Help... Banuiesc ca as suferi de cistita interstitiala.Banuiesc numai pt ca diagnosticul nu l-a pus nimeni. urocultura= sterila, am senzatie de a urina permanent, usturimi la urinare, dureri de vezica, dureri pelvine si multe alte simptome in fiecare zi cu durere și arsuri la urinare care persistă chiar și după terminarea micţiunii. Din punct de vedere ginecolog, sunt ok. Menționez, ca ma chinui cu astfel de simptome de 8 ani. În tot timpul acesta am fost la diferiți medici, fara un diagnostic concludent, dar de fiecare data mi s-a prescris tratamente cu antibiotic. Pt cine se confruntă cu astfel de simptome, ce trebuie făcut și în ce consta o alimentație alcalina?
0
25-12-2020, ora 18:48
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Buna! Din luna iulie ma confrunt cu usturimi in vezica si uretra, apar dupa urinare, uneori seara, alte ori dimineata. Am la activ 25 de uroculturi negative, in sumar imi iese mereu cateva leucocite si hematii, iar la sediment amorfi sau cristale de oxalat de Ca. Totusi la eco si Uro-ct nu s-au vazut pietricele, maxim cateva fire de nisip.
Am dureri inghinale, unele coboara pe picior, durere vulvara destul de rar si dureri musculare si lombare.
Ginecologic sunt bine, am facut toate analizele posibile, am avut ureapl/mycopl, dar le-am tratat si acum toate analizele imi ies perfect.
Am facut cistoscopie la dl dr Manu Andrei, nu s-au vazut leziuni ale vezicii specifice SVD/CI, cu toate acestea simptomele indica aceasta boala. Dl dr nu mi-a putut da un diagnostic cert de SVD/CI.
Simptomele mi se se agraveaza inainte de menstra sau uneori dispar complet fara nicio noima.
Nu am observat sa imi fie influentata usturimea de mancare, poate cel mult carnea rosie.
Precizez ca noaptea dorm, ma trezesc maxim o data pe noapte pentru a merge la toaleta, iar pe timpul zilei merg cam la 2 ore.
Beau foarte multa apa, doar asa mai pot controla cat de cat usturimile desi uneori nu le pot controla cu nimic.
Am luat si Monural, Eficef si Augmentin. Cat timp le iau sunt foarte bine, dar apoi la 3-4 zile revin usturimile.
Iau acum Biomicin Forte, beau ceai de musetel si simt ca imi fac bine.
Se confrunta cineva cu aceste simtome? Stiti ce ar putea fi?
0
07-01-2021, ora 16:20
Christiana71
Nu este medic/terapeut
Christiana71
Interesant faptul, ca ati fc citoscopie fără un diagnostic concludent. Din punctul meu de vedere, este cât se poate de revoltător, mai ales ca sunt niște costuri suplimentare. Eu, am încercat cu super forte ovulin. Momentan sunt bn. Dar, deja stau cu frica ca toate simptomele vor reveni. De aprox 9 ani ma chinui cu această boală păcătoasă.
0
07-01-2021, ora 18:58
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Buna Christiana71,
Am vazut ca ai scris mai sus ca mereu ti-au fost recomandate antibiotice. Ai simtit ameliorare pe perioada tratamentului?
Eu ma simt bine cat iau antibiotic insa apoi dupa ce termin cele 7 zile, simptomele revin ceea ce este foarte frustrant pentru ca nu reusesc sa aflu ce am cu exactitate.
Voi incerca si eu superforte, am citit despre doar pareri bune.
Si eu am o stare de anxietate nestiind ce am, ma gandesc la ce e mai rau si mereu stau cu frica sa nu revina usturimile si mai tare.
Sanatate multa!
0
09-01-2021, ora 14:38
Christiana71
Nu este medic/terapeut
Christiana71
Draga Anonim! Este adevărat ca în perioada de tratament cu antibiotic am observat îmbunătățiri semnificative, însă, nu pt mult timp. Tot adevărat este și faptul ca la analizele de sânge sunt ok, urocultura ok, doar leococitele au ieșit 25000. Asta arată că undeva există infecție. Apoi, ceva nu se pupă. Antibioticele si medicamentele de sinteza nu vor ajuta deloc - ba, dimpotriva, sunt chiar iritante si ii fac mai mult mai rău vezicii. Am fost îndopată cu antibiotice fără sa am infecții. Acuma, voi refuza categoric sa mai lau antibiotic pt ca îmi va arde mucoasa vezicii urianre definitiv.
1
09-01-2021, ora 15:07
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Da, asa este, antibioticele fac mult rau in organism.
Teoria mea este ca ele creaza un dezechilibru major de flora de aceea dupa terminarea tratamentului reapar usturimile, bacteriile sunt omorate pe moment apoi ele se inmultumesc pe fondul unei lipse de bacterii bune/imunitate scazuta, factori declansati tot de consumul de antibiotice.
Plus ca asa cum ai spus, local (in vezica) se creaza o sensibilitate foarte mare de la prea multe antibiotice.
Eu sunt pe linia de plutire acum cu Renostim, Biomicin Forte, iar de ieri am inceput sa folosesc si SuperForte Ovulin.
Nu pot spune ca sunt 100% ok insa sper ca voi ajunge din nou la starea normala.
Iti doresc multa sanatate si sa nu ne mai confruntam cu aceste simptome ingrozitoare!
Urmeaza sa mai fac cateva investigatii, si analizele mele de sange sunt bune, am avut neutrofilele marite, nu leucocitele, insa acum ultima data si acestea erau in parametrii deci cred ca totusi focarul de infectie s-a diminuat.
Ah, si am luat si vaccinul Strovac din Germania pentru infectii urinare, am facut prima doza, urmeaza sa fac urmatoarele doua doze.
Te voi tine la curent in cazul in care va da rezultate bune.
0
10-01-2021, ora 18:31
Christiana71
Nu este medic/terapeut
Christiana71
Draga Anonim! Supun ca medicul va recomandat Renostim și biomicin forte...? Medicul mi-a recomandat Betmiga. Însă, nu l-am luat încă. Am terminat aproape o cutie de Super forte ovulin, si nu pot spune ca sunt bn / Colac peste pupăză, de 1 sapt am dureri mari pe partea dr pelviana. Aștept sa vina medicul din concediu pt mai multe investigații. Uro-care de le Secom ați încercat? Se spune ca ar fi bun. Va țin la curent. Sănătate multa, va doresc!
0
12-01-2021, ora 17:51
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Buna, Christiana! Da, medicul mi-a recomandat aceste suplimente.
Tot medicul mi-a spus ca daca am urinari dese sa iau si Betmiga sau Vesicare, insa eu nu am urinari atat de dese, merg uneori la 2 ore, alte ori la 4 ore... depinde. Noaptea de obicei nu ma trezesc, rar odata pe noapte. Nu pot spune ca frecventa este suparatoare pentru mine in acest moment ci usturimea de dupa. E o usturime care uneori apare la 2 secunde dupa urinare, alte ori la 10-20 de minute, uneori nu apare deloc, este foarte ciudat pentru ca nu reusesc sa gasesc o logica sau un factor favorizant.
Problema mea este ca uneori am dureri foarte mari lombare (2-3zile pe luna) care se lasa pe picior, de asemenea uneori cand am senzatia de a urina nu o pot amana si trebuie sa merg imediat la baie.
Am intepaturi in vezica si inghinale de 2-3 ori pe zi.
Am incercat mai demult Uro-Care insa nu mi-a fost de folos. Acum am incercat Urisan GR care are aceeasi compozitie cu Uro-Care (D-manoza si Afin/Merisor), dar la fel, fara niciun efect din pacate.
Probabil daca nu imi va trece voi face instilatii vezicale, am inteles ca ar fi o sansa de recuperare cu ele pentru cistita cronica. Dar imi doresc sa fie ultima optiune aceste instilatii.
Saptamana viitoare voi merge si eu din nou la urolog, mi-a fost recomandat prof.dr. Geavlete de la Sf.Ioan.
Bineinteles ca in aceasta perioada nu am acces in spitalele de stat, asa ca voi merge la privat, la Sanador.
Tu esti din Bucuresti? La ce medic mergi?
Voi reveni cu mai multe informatii.
Multa sanatate!
0
12-01-2021, ora 21:32
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Christiana, pentru cistita interstitiala sunt foarte bune suplimente precum Quercitina, Condroitina/MSM, Aloe Vera, bicarbonat de sodiu de la Pronatura, Famotidina.
Mie mi-au fost prescrise aceste suplimente, ajuta in timp la refacerea mucoasei vezicii.
Ca alimentatie trebuie sa vezi tu ce iti face bine si ce nu. Eu nu suport cafea, condimente iuti, alcool, carne rosie in exces, Cola, Fanta. Unele persoane nu suporta rosiile, portocalele si tot ce e acid. E bine sa tii un jurnal alimentar si sa vezi cand ti se agraveaza simptomele pentru a evita acele alimente.
Consuma multa apa si ceaiuri care sa curete vezica, spre exemplu ceai de merisor, ceai de musetel, ceai de coada calului.
Mie si crema Ginosept de la Fares imi face foarte bine, o aplic local si imi diminueaza mult din usturimi, plus gelul intim cu bicarbonat de la Ceta care impiedica migrarea bacteriilor colonice catre vagin, uretra, vezica.
Poti incerca si Renostim, este 100% din plante si multe persoane spun ca au scapat de usturimi cu el, mie imi merge bine pana acum cu el.
De asemenea poti incerca si Biomicin Forte, este tot din plante si omoara doar bacteriile rele, nu si pe cele bune.
Eu iau si probiotice pentru flora intestinala pentru ca am si colon iritabil si sper ca pe termen lung imi vor regla microbiota astfel incat sa nu se mai inmulteasca bacteriile patologice.
E drum lung de urmat pentru cistita interstitiala si trebuie testat si vazut ce iti face bine si ce nu, pentru ca simptomele si remediile difera foarte mult de la o persoana la alta.
Eventual nu ar fi rau sa mergi la un urolog care stie cu ce se mananca aceasta boala si iti poate recomanda tratament adecvat pentru a-ti imbunatati starea.
Sau un homeopat bun, daca crezi si in medicina alternativa. Eu am incercat homeopat dar trebuie sa te tii pe perioada lunga, iar eu nu am reusit..
Seara buna si multa sanantate!
0
12-01-2021, ora 21:45
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Ah, si inca ceva. E important sa vezi ce PH are urina, vezi la sumar ce valoare ti se da la PH.
Daca este foarte acid (5 sau 5, 5) nu e ok, apar usturimile si urina se poate coloniza rapid cu E.Coli care iubeste mediul acid. Daca este foarte alcalin (peste 7) iarasi nu e bine pentru ca atunci urina se poate contamina cu bacterii de ureaza precum Proteus care formeaza pietre si nisip si care dau usturimi mari. Ideal este sa ai PH 6, 5 si exista suplimente pentru a mentine acest PH precum Struviren sau Bicarbonat de la Pronatura.
O prietena de-ale mele a scapat de usturimi dupa 9 ani de chin doar cu Struviren, mentinandu-si PH -ul la 6 sau 6, 5.
La mine nu prea a fost de folos Struviren..
0
13-01-2021, ora 00:05
Christiana71
Nu este medic/terapeut
Christiana71
Servus, Anonim! Am fost surprinsă de cât de mult ai scris. Ceea ce pt mine este îmbucurător. Mulțumesc tare mult pt toate sfaturile utile de altfel. Am fost văzută de către un dr urolog ( acum 2 ani) am fc eko- abdominală, care a ieșit ok, și un tratament pt incontinenta. Din păcate, nu am reținut denumirea. Ce am mai luat... Cistone, biomicin forte, si uractiv la greu. Toate, cu rezultat minim. De 2 ori, pana în prezent ex de urocultura a ieșit E-coli.urmat de tratament. De cel puțin 3 ani, toate au ieșit sterile. În schimb ultima urocultura leococitele mari - 25000. Acuma, nu mai înțeleg, este sau nuinfecție?. Și totuși mi s-au administrat antibiotice. (le-am menționat mai sus) Toate medicamentele despre care ai vb, supun ca ți-au fost administrate în baza un ex de urocultura? Urisan gr nu este indicat pt infecții? Vreau sa merg la dr Stoica Robert, momentan se află în concediu. Pana atunci, o sa consum multe ceaiuri, am grija totuși ce mănânc, mai trișez uneori... Senzația de urina imperioasa a mai scăzut, dar, nu la fel usturimile, disconfort si arsură. Consum bicarbonat în stare pură, intern, apă & și extern galbenele și bicarbonat. Mai fc uneori bai de șezut cu ginoseot. Crema nu ma ajutat deloc. O sa încerc Renostim. Deși ma gândeam la Uro- care. Imi cer scz și sper sa nu te superi ca am vb la pers 2. Tot amalgamul asta pt mine a însemnat pe lângă altele... Anxietate generalizata. Probabil va trebui sa merg în service sa schimb toată caroseria.
0
13-01-2021, ora 00:11
Christiana71
Nu este medic/terapeut
Christiana71
Servus, Anonim! Am fost surprinsă de cât de mult ai scris. Ceea ce pt mine este îmbucurător. Mulțumesc tare mult pt toate sfaturile utile de altfel. Am fost văzută de către un dr urolog ( acum 2 ani) am fc eko- abdominală, care a ieșit ok, și un tratament pt incontinenta. Din păcate, nu am reținut denumirea. Ce am mai luat... Cistone, biomicin forte, si uractiv la greu. Toate, cu rezultat minim. De 2 ori, pana în prezent ex de urocultura a ieșit E-coli.urmat de tratament. De cel puțin 3 ani, toate au ieșit sterile. În schimb ultima urocultura leococitele mari - 25000. Acuma, nu mai înțeleg, este sau nuinfecție?. Și totuși mi s-au administrat antibiotice. (le-am menționat mai sus) Toate medicamentele despre care ai vb, supun ca ți-au fost administrate în baza un ex de urocultura? Urisan gr nu este indicat pt infecții? Vreau sa merg la dr Stoica Robert, momentan se află în concediu. Pana atunci, o sa consum multe ceaiuri, am grija totuși ce mănânc, mai trișez uneori... Senzația de urina imperioasa a mai scăzut, dar, nu la fel usturimile, disconfort si arsură. Consum bicarbonat în stare pură, intern, apă & lămâie și extern galbenele și bicarbonat. Mai fc uneori bai de șezut cu ginoseot. Crema nu ma ajutat deloc. O sa încerc Renostim. Deși ma gândeam la Uro- care. Imi cer scz și sper sa nu te superi ca am vb la pers 2. Tot amalgamul asta pt mine a însemnat pe lângă altele... Anxietate generalizata. Probabil va trebui sa merg în service sa schimb toată caroseria... Mi-ar plăcea, dc este reciproc sa vb sau să ținem leg.. Îți doresc multă sănătate, și cât mai multe seri liniștite!!
0
13-01-2021, ora 08:18
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Buna Christiana,
Daca numarul leucocitelor din sumar este asa mare ai putea incerca sa faci o analiza de TBC urinar. Vezi ca in perioada asta se face doar la Synevo, este destul de costisitoare pentru ca se lucreaza proba in Germania, dar pentru sanatatea noastra e bine sa facem toate investigatiile.
Esti o infectie urinara datorata bacilului Koch, care nu iese la urocultura si nici nu se trateaza cu antibiotice normale.
De obicei cand ies multe leucocite in urina se suspecteaza o astfel de infectie..
Probabil dl.dr. Stoica iti va recomanda analiza :) pentru ca si eu am fost la dansul si mi-a spus sa o fac desi mie nu imi ies leucocite. Deci la tine chiar ar putea fi o varianta. Sau poate ai o infectie mai atipica, dar cu siguranta dl.dr.va stii sa te indrume catre analizele necesare.
Urisan GR este pentru infectii urinare, la fel si Uro-Care si Renostim.
Antibioticele mi-au fost recomandate de doctor, bineinteles, plus celelalte suplimente mentionate mai sus.
Am putea tine legatura insa nu stiu cum sa facem pe forum schimb de contacte.
O zi buna!
0
13-01-2021, ora 20:09
Christiana71
Nu este medic/terapeut
Christiana71
Bună Anonim! Sper, si sa dea Domnul sa nu fie bacilul Koch. Săptămâna viitoare voi ajunge la Buc și voi cump 1, 2 antibiotic natural. Am încercat sa ofer careva informații de contact, dar am înțeles ca nu permite politica pe acest forum. De aceea msg a apărut de 2 ori. Și da. Ai dreptate, pt sănătate merita orice investigații. Chiar dc sunt costisitoare. Dc se poate. În limita posibilităților. În cazul meu, sing opțiune rămâne clinica de stat. Îți doresc multă sănătate, energie, rabdare, si dorința de a merge pana la capăt în rezolvarea prob de sănătate. Mi-ar fi plăcut sa ne cunoaștem. Apropo, se poate ști vârsta?
0
14-01-2021, ora 16:30
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Am 31 de ani :).
Multa sanatate!
0
22-01-2021, ora 11:03
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Buna draga Christiana!
Cum mai esti? Ai reusit sa ajungi la dl dr Stoica, ai ceva vesti despre afectiunea ta?
Eu am fost la prof Geavlete si mi-a spus ca este foarte posibil sa am cistita interstitiala. Ma interneaza pe 11 feb pentru o noua cistoscopie.. :(. Mi-a spus ca face acesta analiza cu un aparat special care vede leziunile si din interiorul peretilor vezicii asa ca imi poate pune un diagnostic precis. Este un medic cu suflet mare, m-a impresionat placut abordarea lui.
Oricum daca se dovedeste ca am CI mi-e groaza sa traiesc cu gandul ca am o boala nevindecabila care isi poate face de cap atunci cand ti-e lumea mai draga, mai ales ca imi doresc foarte mult sa am si un copil in viitorul apropiat.
Momentan am ramas doar cu Renostim ca tratamant, se pare ca ma tine pe linia de plutire si prof Geavlete m-a incurajat sa continui cu el atata vreme cat simt eu ca imi face bine.
Sper ca Bunul Dumnezeu sa te ajute sa treci cat mai repede peste suferinta si sa iti dea multa sanatate si viata fericita, lipsita de griji!
Te pup, numai bine!
0
20-02-2021, ora 11:10
lia88
Nu este medic/terapeut
lia88
Buna Anonim12345678912,

Am citit descrierea simptomelor tale si seamana foarte mult. Urmeaza sa merg si eu la dr. Stoica. Ma chinui cu problema asta de ani de zile. Cum a iesit citoscopia ta? Sper ca totul a fost OK. Eu pana acum m-am investigat doar pe gineco, am considerat ca e o infectie in zona aia si usturimile de uretra si vezica vin de acolo. Iti recomand si Citobiomed, fac teste PCR care sunt mult mai sensibile. Eu voi merge sa imi recolteze frotiu din uretra direct sa vad daca e o infectie acolo.
0
24-02-2021, ora 09:32
Sira
Nu este medic/terapeut
Sira
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu detalii despre aceasta boala ce sintome aveti dvs am si eu... am fst la.medic la BRasov Dr SToica Valentin si m a trimis la Bucuresti la dr Stoica Robert..ce parere aveti de dansul? Sunt disperata si nu stiu incotro sa o iau...durerile mele apar din senin dureri de vagin de nu stiu ce dureri sunt.la.menstruatie si dupa... am fst la mii de medici si simt ca toate medicamente sunt in zadar...ce ma sfatuiti sa fac?
0
24-02-2021, ora 10:30
lia88
Nu este medic/terapeut
lia88
Sira, mergi la Citobiomed in Bucuresti sa iti faca niste analize complete PCR. Eu aveam vaginoza cu Gardnerella care nu aparea pe testele standard.
0
24-02-2021, ora 11:13
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Buna lia88, mi-e teama ca ceea ce vrei tu sa faci aici este doar publicitate pentru clinica respectiva.
Cum sa nu se descopere o Gardenerella la analize, daca esti un pic destupat la minte o descoperi doar din analiza de frotiu unde se vad acele numite clue cells.. deci despre ce vorbim aici?
Iar teste PCR pentru BTS-uri se fac oriunde, nu doar la clinica scrisa de tine, testele pentru BTS asa se fac acum :(. Nu stiu unde ai fost tu pana acum insa eu pe unde le-am facut asa au fost prelucrate.
Mi se pare incredibil si imi pare rau sa vad cum se profita de suferinta unor oameni pe niste forumuri doar pentru putina publicitate si cateva sute de lei in plus la buzunar. Nu este prima data cand mi se intampla (din pacate), daca apuc sa zic ca mi-e rau sar o mie de “binevoitori” cu diferite solutii despre care ei poate nici nu stiu, dar vor sa faca bani.
In plus eu am simptome urinare, prea putin ginecologice iar teste de urina PCR nu vad sa faca acea clinica. Daca faceau asta chiar ca era ceva rezolutionar pentru RO.
Anyway, trecand la intrebarea pusa de Sira, simptomele mele asa cum am spus sunt mai mult urinare: urinare mai deasa decat de obicei, usturime pe uretra dupa urinare, dureri lombare, dureri pubiene si inghinale.
Dl. Dr. Stoica Robert este un medic bun si empatic. Iti recomand sa mergi la el.
Desi simptomele tale nu m-ar duce cu gandul la CI. Ai usturimi la urinare sau dureri? Mergi noaptea la toaleta des? Ai dureri la contactul sexual sau dupa? Ai spasme in vezica?
De asemenea iti recomanda sa incerci o dieta alcalina sa vezi cum te simti de la ea.
Multa sanatate!
0
24-02-2021, ora 12:17
lia88
Nu este medic/terapeut
lia88
Imi pare rau ca ai inteles asta, nu vreau sa fac reclama. Intr-adevar sunt mai multe clinici care fac astfel de teste, insa nu pentru Gardnerella. La fel, nu am gasit clinica sa faca frotiu din uretra la femei, daca cunosti o astfel de clinica as incerca si asta, poti sa imi lasi un mesaj privat sa nu facem reclama.

Comentariul meu era mai mult pentru Sira care pare ca are o problema pe zona gineco si ii recomandam sa faca PCR care e mai sensibil. Intr-adevar am gresit ca am dat numele clinicii, voi cere stergerea comentariul meu. Da, stiu ca la noi in fara nu se fac teste PCR din urina pentru bacteriile clasice, din nefericire. Ca si voi si eu sunt un pacient suferind de ani de zile, si tot ce incercam era sa ajut.
Adaugă un comentariu / răspuns
118 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poți infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •