afectiune hepatica? | Forumul Medical ROmedic

afectiune hepatica?

22-07-2008
padre
Nu este medic/terapeut
padre
Baiatului meu in varsta de 13 ani, i s-a depistat la niste analize de rutina in luna mai 2008, un STGP de 67 (normal 5...41) iar STGO 33 (normal 5...41). In luna iulie valorile cresc: STGP=137, STGO=67, antigen HBs negativ, anticorpi HCV negativ, bilirubina normal, electroforeza normala. In ultimul an s-a ingasat mult, mananca mult, nesanatos, la ore tarzii, nu face miscare.
Stari de greata de mai multi ani (foarte rar varsaturi). Investigatiile efectuate n-au dus la ceva clar - o eventuala suferinta colecistica. As mai semnala dureri de cap destul de frecvente, mai ales dupa efort, si niste dureri ciudate, aleatoare la nivelul oaselor si muschilor picioarelor. Usor anemic (mama cu talasemie minora). Nu am o glicemie.
Se pronunta cineva?
7 comentarii
0
22-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Valorile sint doar usor crescute. Exista asementea cresteri in caz de obezitate (nu stiu daca la el este chiar obezitate). In plus, chipsurile si unele sucuri pot contine tot felul de substante, care teoretic ar putea fi usor hepatotoxici. Ar putea sa faca si un test de toleranta la glucoza.

Evaluati rolul stressului in cresterea in greutate (probleme la scoala?).

Exista 50% sanse sa fi mostenit gena talasemiei minore (se poate manifesta foarte usor, chiar neobservabil).

Durerile osoase si musculare apar la copii, daca sint nesistematizate (apar si dispar, in locuri diferite), probabil ca nu inseamna nimic. Daca sint constante, grave, sau in acelasi loc, se investigheaza (VSH, analize de sange CPK si LDH pentru muschi, radiografie pentru oase).

Bineinteles, se recomanda scadere in greutate si exercitiu fizic.
Ideal este un numar de mese pe zi, la ore prestabilite, fara "gustari" intre ele.

Numai bine!
-------------*
(*modificat de admin)
0
24-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Am uitat, pentru durerile articulare mai trebuie cautat si Streptococul. VSH, secretie faringiana si titru ASLO.
0
25-07-2008, ora 00:00
padre
Nu este medic/terapeut
padre
VSH =9 la 1 ora (in iulie), 5 in mai (valori normale: 2-10).
Ma ingrijoreaza cresterea transaminazelor, chiar daca valorile nu sunt prea mari in acest moment.
Din cate stiu exista si afectiuni neuromusculare ce pot duce la cresterea transaminazelor. Tabloul clinic, expus la inceput, ar putea fi pus in acest context?
Hemograma: Hb=11, 4; Htc=34, 6; MCV=61fL(77-91); MCH=20, 1pg(27-33); MCHC=33g/dL(33-36); RDW=17, 6%(11, 6-14, 8)
0
26-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Asa este, transaminazele pot creste in boli inflamatorii sau degenerative ale muschilor, dar nu sint specifice pentru muschi. CPK si LDH ar trebui masurate. La consultul neurologic se masoara obiectiv forta musculara, apoi in functie de rezultat se poate indica electromiografie.

Este o anemie microcitara (exista in talasemie), totusi poate fi o feripriva. RDW crescut indica mai curand o carenta de fier.
Ca sa se faca diferenta mai bine, se imparte MCV la numarul de hematii (RBC - in milioane), daca este sub 13 este mai curand din cauza talazemiei, daca este peste 14 - este probabil feripriva.
Se poate masura fierul seric.
0
29-07-2008, ora 00:00
felicia2
Nu este medic/terapeut
felicia2
x
0
07-08-2008, ora 00:00
kopela
Nu este medic/terapeut
kopela
A nu suporta dulcurile deloc ce inseamna?adica daca manc ceva dulce mi se face rau aproape ca lesin incepe sa ma arda stomcul etc.si fac caderi de glicemie foarte des
0
02-05-2016, ora 08:22
dava
Nu este medic/terapeut
dava
Vezi ca transaminazele nu inseamna neaparat hepatita, cauta un hepatolog bun si te va lamuri
Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: