Afectiune la stomac

15-09-2008
vmb
Nu este medic/terapeut
vmb
Buna ziua,

Va scriu deoarece de 3 saptamani am probleme cu stomacul si as dori sa stiu parerea voastra inainte de a ma duce la analize. Primul simptom acum 3 saptamani a fost o stare de rau (slabire generala a organismului) urmata dupa 2 zile de febra 37, 5 - 37, 8 cu diaree puternica si dezhidratare. Starea de rau aparea la cca 30 min dupa masa si mai ales daca beam lichide si dura cca 2 ore. Dupa 3-4 zile simptomele s-au ameliorat in sensul ca febra si starea generala de rau au disparut dar au ramas cateva pana astazi :
- dupa fiecare masa am senzatie de balonare si stare proasta pentru cateva ore.
- am usoara constipatie
- am usoare arsuri dupa masa
- daca beau multa apa am senzatia de balta in stomac (multa insemnand cum beam 2l-3l/zi avand in vedere ca sunt sportiv si depun efort destul de mult)
- permanent ma roade usor stomacul
- AM SLABIT 6 Kg in 3 saptamani lucru care ma ingrijoreaza f mult. (ma cantaresc zilnic)

Nu am fumat niciodata, alocol nu beau, acidulat nu beau, nu mananc prajit sau grasimi exagerat de mult.
Nu am dureri acute de stomac, nu am stari de voma, pofta de mancare e aproape normala, scaunul a fost moale timp de 2 saptamani dar acum e normal, starea generala este buna pana dupa masa, forma fizica nu mi-a fost afectata chiar s-a inbunatatit probabil pt ca am slabit.

Inainte de a incepe afectiunea am avut o perioada de 2 saptamani de concediu in care m-am ingrasat 3-4kg de unde trag concluzia ca boala nu a evoluat lent pe perioada indelungata.

Prima data am asociat simptomele cu o toxiinfectie alimentara avand in vedere debutul violent dar durata si slabitul incep sa ma ingrijoreze.

Citind pe internet am observat mai multe afectiuni gastrice dar nu foarte multe sunt asociate cu slabitul accelerat. Singurul lucru despre care am citit si m-am speriat este cancerul gastric.

Ca credeti ca am si ce analize trebuie sa fac? Nu cred ca suport endoscopie.

Multumesc
2 comentarii
0
16-09-2008, ora 00:00
vmb
Nu este medic/terapeut
vmb
Cineva mi-a spus sa fac o tomografie la stomac. Mi-a spus ca orice as avea iese.Iese si o bacterie? E adevarat?
Totusi o tomografie nu dauneaza corpului?
0
30-11-2008, ora 11:39
dumyhq
Nu este medic/terapeut
dumyhq
buna ziua
de cateva zile am o durere de stomac ca shi cum mi s-ar face foame, e o durere continua!mananc dar durerea e tot acolo!nu am problem cu scaune sau altceva!c poate fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  •