afectiuni genunchi-menisc

22-08-2013
ADYGRASU
Nu este medic/terapeut
ADYGRASU
se fac operatii laparoscopice la genunchi (menisc)?
9 comentarii
0
22-08-2013, ora 13:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In anul 2013 peste 99% dintre interventiile chirurgicale pentru leziunea meniscala se realizeaza prin artroscopie (pe cale laparoscopica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-08-2013, ora 15:40
ADYGRASU
Nu este medic/terapeut
ADYGRASU
BUNAZIUA.Eu sunt din curtea de arges va-si ruga sa ma indrumati catre un spital unde pot efectua aceasta interventie.multumesc
0
23-08-2013, ora 16:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In orice clinica de ortopedie publica sau privata din Bucuresti se efectueaza aceasta interventie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-08-2013, ora 17:21
Bal Carmen
Nu este medic/terapeut
Bal Carmen
Buna ziua, acum doua saptamani am fost operata de Ruptura de menisc discoid, plica sinoviala si condomalacie al capului femural.Nelinistea mea este ca, medicul care m-a operat nu mi-a explicat exact ce inseamna aceste afectiuni, iar problema mea e ca umflutura deasupra genunchiului nu se trage cu toate ca acum o saptamana mi-a facut punctie domnul doctor, ceea ce ma cam impiedica sa-mi fac exercitiile de recuperare.Tin sa precizez ca am o viata extrem de activa, iar facultatea la care sunt imi pretinde un efort fizic destul de mare, zilnic.In asteptarea unui raspuns, va multumesc anticipat.
0
25-08-2013, ora 09:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Recuperarea dupa o interventie chirurgicala necesita 6-12 saptamani de evitare stricta a eforturilor, mai ales ca va confruntati si cu o leziune a cartilajului.
Prin urmare, logic, eforturile trebuie reluate progresiv, si in nici un caz la doar 2 saptamani de la artroscopie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-08-2013, ora 13:08
Bal Carmen
Nu este medic/terapeut
Bal Carmen
Nu am reluat efortul ca "sportiv" ca sa zic asa, ci fac doar recuperarea indicata de medic.Ce mi s-a parut ciudat e ca medicul care m-a operat in prima zi de operatie m-a pus deja sa umblu si sa imi misc piciorul nu exagerat dar sa il misc, poate fi o cauza a umflaturii, faptul ca nu au fost cateva zile macar de repaus total?Multumesc frumos.
0
25-08-2013, ora 13:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu se pune problema de repaus total.
Leziunea cartilaginoasa descrisa constituie doar o contraindicatie pentru eforturile sportive viitoare si eventual pentru dozarea judicioasa a efortului in perioada de recuperare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-03-2014, ora 15:22
florinelb
Nu este medic/terapeut
florinelb
Buna ziua,
Am facut la Medcenter analize de sange pt fetita mea de 9ani11luni, la recomandarea medicului ortoped, deoarece acuza dureri la un genunchi, in special la efort, cam de 1-2 luna zile.
Hemoleucograma completa are urmatoarele valori care nu se incadreaza in limite, restul fiind ok:
Neutrofile:71.8% (40.0-59.0%)
Limfocitq: 19.8%(33.0 - 48.0%)
Monocite: 6.1%(0-5.9%)
Valorile numarate au iesit in limite normale.
Alte analize care au iesit in afara limitelor normale:
VSH1h: 18mm (0-10)
Fosfataza alcalina: 390U/L (51-332U/L)
In rest au valori normale: Fibrinogen(plasma):310 mg/dL (180-393), Creatinkinaza (ser): 47 U/L (30-135), Lactatdehidrogenaza (ser): 538 U/L (313-618), Proteina C reactiva (CRP) (ser) Ë‚6.0 mg/L (Ë‚6.0)
A facut si 2 radiografii la genunchiul care o doare: una la Marie Curie si una la Grigore Alexandrescu.
Prima a fost vazuta de un medic rezident care a spus la observatie: Pensarea cartiljului de crestere medial, femur distal cu scaderea densitatii osoase local (nu stiu daca asta se poate numi dignostic). A doua radiografie a fost facuta la G.Alexandrescu si vazuta de un medic primar care a spus ca nu vede nimic deosebit pe radiografie si ca s-ar putea sa fie putin afectat meniscul, care bineinteles nu se vede la radiografie. Mi-a recomandat pt copil gel cu arnica, nurofen si fasa pt genunchi. Dvs. ce parere aveti de analize si incotr-o imi recomandati sa ma duc, ce investigatii sa mai fac?
Va multumesc.
0
22-03-2014, ora 16:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum o descrieti, problema tine de supra-solicitarea de tip sportiv, prin urmare este suficienta abstentia sportiva de 2-4 luni.
Analizele mentionate nu au legatura cu suferinta descrisa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul