Afta bucala, sau ceva mai grav?

23-07-2013
Irisss
Nu este medic/terapeut
Irisss
Buna ziua, de 3 zile ma confrunt cu o afta pe cerul gurii care prezinta si niste punctulete rosii in jurul ei, aproape de masele.In primele zile am tratat-o cu Nistatina plus badijonari cu violet de gentiana.Pe moment, violetul imi mai calma locul pentru cateva ore, iar de astazi am inceput sa folosesc Aptha Plus.Ce ma ingrijoreaza este aspectul ei si faptul ca pe partea stanga unde se afla, mi s-a umflat si amigdala sau ganglionul.Simt o mica jena la inghitit, dar ma si deranjeaza destul de mult cand este palpat.O sa postez o fotografie cat am putut de explicita, este facuta dupa o pastila de Tantum si de aceea se vede ciudat.Multumesc mult, sunt destul de ingrijorata pana ajung la medic.

Link-ul fotografiei: http://imageshack.us/photo/my-images/189/ap9n.jpg/
2 comentarii
0
23-07-2013, ora 17:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o afta bucala
poate fi de la iritatie locala a mucoasei cu un fruct acru, trata cu pesticide.s.a sau la alimente condimentate
sau poate fi o reacti el adistanta a unor probleme gastro-intestinale
0
23-07-2013, ora 17:33
Irisss
Nu este medic/terapeut
Irisss
Multumesc mult pentru raspuns, deja ma luase durerea de cap si ma gandeam la ce e mai rau.Este ok daca folosesc doar Aphta Plus, sau e bine sa continui si cu Nistatina plus badijonari cu violet?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •