Aftă bucală și ganglion inflamat

17-04-2017
Maia.c
Nu este medic/terapeut
Maia.c
Bună! De 2 zile mi.a apărut o aftă pe gingia de jos din spatele buzei, foarte dureroasă. Am aplicat o soluție contra aftelor care mi-a amorțit zona din jur, dar afta în sine e la fel de dureroasă și nu dă semne că s-ar vindeca, ci parcă s-ar mări. În aceste zile am avut și o durere constantă de cap, însoțită de lipsa poftei de mâncare(sunt o gurmandă în general), oboseală, iar astăzi am observat un ganglion submandibular inflamat dureros și mobil(cam de mărimea unei boabe de fasole). În cât timp ar trebui să se vindece afta și este vreo soluție pentru a mai scăpa de durere? Ganglionul inflamat poate avea legătură cu această aftă? Sunt în aceeași parte și este chiar deranjanta durerea cumulată.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK