afte bucale

81 comentarii 1 23 Înainte ›
0
21-05-2009, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Multa..multa gargara.. cu bicarbonat de sodiu.. in apa calduta + 2 pic de Alcool iodat!
ulei decatina.. sau... solutie pentru afte bucale.. cu care sa badijonezi acele afte!
Regim alimentar strict!
0
26-05-2009, ora 19:47
mrt
Nu este medic/terapeut
mrt
Multumesc foarte mult pentru sfaturile date. Inca o intrebare sau problema.Durerea a scazut, aftele s-au retras in mare parte.dar febra continua (38). Este normal ? In angina aftoasa cat timp dureaza febra?

Tratamentul pe care il urmez: Aciclovir (800 mg/ zi); Augmentin (1 mg), Paracetamol, Nurofen.
0
27-05-2009, ora 15:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa mai dureze... pana la 14 zile !
0
19-07-2009, ora 01:22
deniii
Nu este medic/terapeut
deniii
Buna ziua. Acum o luna si jumatate am avut o amigdalita acuta ulceronecrotica f grava( nu am mai avut niciodata). Am urmat tratament cu Penicilina si apoi Moldamin. Acum 2 saptamani si jumatate am facult ultima injectie cu Moldamin, iar de 9 zile mi-au aparut afte ( nici afte nu am mai avut niciodata). Cele de la inceput par sa se vindece, dar intre timp au inceput sa-mi apara altele, din ce in ce mai multe. Intrebarea mea este: au aceste afte legatura cu vre-un streptococ, probabil cel care mi-a provocat si amigdalita? Ar trebui sa mai astept sa treaca sau sa ma duc la doctor cat de curand? Folosesc glicerina, dar nu m-a ajutat cu nimic.
0
20-07-2009, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la medici.. la ORL, stomatologie si la gastrologie)
toate aceste specialitati au legatura cu aftele bucale.
0
05-08-2009, ora 11:06
WEEE
Nu este medic/terapeut
WEEE
Salut !!! Am si eu niste probleme am facut o infectie in gat si in acelasi timp afte.am fost la medicat mi-a recomadat penicilina si pentru afte gargara ceai de musatel bicarbonat etc...mai am un sprey pentru afte Gengigel...urmez de cateva zile tratementu dar nu dispar de loc...mie foarte greu deoarece nu pot manca nimic de durere...beau numai lichide de cateva zile puteti sa imi recomandati ceva pentru o vindecare mai rapida? probabil sa o mor de foame...:)
0
05-08-2009, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tab. fungalon 100 mg. 1 pe zi.
gargara cu Citrolin si Ossidenta.
consult la gastrologie!
0
03-01-2010, ora 15:46
danutza I
Nu este medic/terapeut
danutza I
Buna ziua!am si eu o problema si imi doresc enorm sa ma puteti ajuta.
aqm cateva zile am suferit un accident cu mijlocul de transport in comun si m am lovit cu gura de scaunul din fata mea.la inceput m a durut pentru k s a zdrobit buza p interior si gingia dar cred k rana s a transformat intr o afta kre ustura enorm de tare knd misc buzele si mananc.as dori sa imi spuneti cu c as putea sa dau sa imi treaca usturimea...am folosit ceai de musetel si bicarbonat q apa calduta dar presupun k acestea doar grabesc vindecarea pt k nu au niciun efect pt usturime. astept raspuns, va multumesc!
0
04-01-2010, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
apa.. nici in forma de ceai.. NU grabeste vindecarea.
apa NU este sterile. si din potriva intarzie vindecarea.
exista apa de gura ( ossidenta) care este mult mai eficienta.
deasemenea trebue sa administrati local Vit A uleioasa sau badijonaj bucal.. care se prepara in farmacie.
0
16-01-2010, ora 12:46
hags
Nu este medic/terapeut
hags
Buna ziua,
in noiembrie, anul trecut mi-au aparut niste bubite alba pe amigdale si sub limba. m-am dus la medicul de familie care mi-a spus ca e puroi si mi-a dat augmentin. peste cateva zile de tratament s-a facut mai rau: mi s-a albit limba si mi-a aparut si o mancarime vaginala. M-am intors la medic : zicea c sunt afta bucale si nu trebuia antibiotic si ca de acolo mi-a aparut si infectia vaginala. Mi-a dat tratament cu hexoral : 1puf de 2 ori p zi, plant gingival badijonare, flucoric 50mg si crema clotrimazol pt mancarimile vaginale. peste doua zile fac o alergie la careva dintre medicamente, mi-a dat alerid, si am continuat tratamentul. A avut un oarecare efect dar bubitele de sub limba nu mi-au trecut. Mancarimea a incetat. Am inceput s tusesc...gripa sezoniera, banuiesc. Ma intorc la medic si imi da nurofen raceala si gripa cu tussin 3 zile, dp aia eurespal 1 sapt.. Trece si asta, bubitele sub limba raman. Mi-a spus sa ma dau cu glicerina boraxata c o sa treaca incet. intre timp mi-a reaparut mancarimea vaginala. M-am dus la ginecog.. din secretie iese ca e o micoza si zicea ca am colul uterin putin imflamat. Primesc mycosit 150mg 1/sapt timp d 4sapt si crema gynofort. Peste vreo 2 sapt reapara mancarimea.bubitele sub limba tot acolo desi ma tot dau cu glicerina boraxata. Ma intorc la ginecolog care mi-a spus ca e inspre bine si mi-a mai dat cervugid ovule si crema lomexim pt mancarimi. I-am spus si de bubitele respective, zicea sa pun 2 nistatina faramitat bine in glicerina si sa ma dau cu el si o sa treca. Acuma urmez tratamentul cu cervugid si lomexim si cu glicerina cu nistatin. DAR BUBITELE NU AU TRECUT, DEOPOTRIVA MI SA-U FACUT DIN NOU PE AMIGDALITE!!! Nu stiu ce sa fac, ce sa mai iau. iau medicamante prescrise de medici de imediat 3 luni de zile, si problema tot revine! eu cred ca au legatura si banuiesc c, pana nu scap de aftele astea bucale nu o sa scap nici de infectia vaginala. Ajutati-ma va rog, sunt disperata! Nu stiu dc am postat problema unde trebuie dar nu stiu unde sa-l postez...la ORL, GINECOLOG, DERMA...la stomatolog nu ca nu am probleme cu maselele si ma duc regulat la stomatolog! CE SA FAC?????????????????????????????
0
16-01-2010, ora 12:48
hags
Nu este medic/terapeut
hags
...MI S-AU FACUT DIN NOU PE AMIGDALE, AM GRESIT IMI CER SCUZE
0
16-01-2010, ora 14:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
introdevar problema este complexa si tine de mai multe specialitati.. sau de un m, edic care poate sa priveasca organizmul ca un integru !
o mare influenta asupra stari ide snatate la Dvs are Tractul digestiv.. cred ca trebue sa incepeti de la Gastrolog. !
orice probelma gastrica mentine o iritatie a mucoasei.. o imunitate locala slabita si proliferarea micozei in tot organizmul.
Ciuoerca se hraneste cu lapte si zahar.. asa ca prinmul pas este un regim alimentar.
pasul 2.. tratment imunostimulator(ginseng, echinaceea, gemoderivat de nuc...
Hidratare eficienta cu apa plata si ceaiuri ( exclus in totalitate bauturiel acidulate.. muraturiel si cel mai important acum fructele citrice..nici gram de citrice.. care irita foarte tare mucoasa !!!!)
duap gastrologie mergeti si la ORL.. si ne scrieti rezultatul.
0
18-02-2010, ora 21:56
mihaiagnita
Nu este medic/terapeut
mihaiagnita
Am si eu o problema de 6 zile am simtit o umflatura pe cerul guri care durea rau la atingere, si incepea sa se mareasca si sa apara si altele, pe buze in interior, pe limba, acum 4 zile m-am dus la medicul de familie pt ca ma durea si gatu si aveam aceasta problema cu bube;e astea!!! mediacul mi-a dat ospamox 1000mg pt gat !!! pana astazi durerea din cauza la bubele din gura ma omora cu zilele numancam nimik, parca eram mort pe jumatate. Astazi m-am dus la stomatolog si cand a vazut mi-a zis direct stomatita aftoasa !!!! Si mia spus sa clatesc de multe ori gura cu apa cu bicarbonat de sodiu de multe ori pe zi si dupa aceaa sa ma dau cu glicerina boraxata cu nistatina, pe langa iau si niste medicamente Nistatina micute si maro !!!!!
Daca imi trece imi va reaparea ??? nu am avut niciodata in viata asta i prima oara si din cate am auzit se vindeca in 2 saptamani !!! Asa durere nu am avut in viata mea si nici nu i doresc la nimeni !!!!
0
07-03-2010, ora 23:27
aidasabina
Nu este medic/terapeut
aidasabina
buna seara,

Totul a inceput de la inflamarea unei gingi a uneia din maselele de minte, apoi ganglioni de pe partea acceasi cu maseaua (nu am mai avut aceasta problema pana akm) am luat paracetamol si aspirina insa nimik, durerile au inceput sa se mareasca, am luat kiar si algocalmin, fara efect.Stiind k am avut si streptococ am incercat si k penicilina V 1000, din contra sa agravat, ne stiind ce sa mai fac, iar durerile in gat persistau, am baut si zeama de la o lamaie, dupa care a doua zi au inceput sami apara afte.si totu sa inrautatit.Nu pot nici sa mananc. Va rog sa-mi spuneti ceva care sa ma ajute sa imi treaca mai repede pt k deja sunt 4 zile de knd nu mananc mare lucru.

Va multumesc.
0
08-03-2010, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la Stomatolog !!!
0
26-03-2010, ora 09:46
manuela_d
Nu este medic/terapeut
manuela_d
Imi apar foarte des afte, dar nu tin niciodata mai mult de 3-4 zile, iar maine sunt 7zile de cand mi-au aparut 2 afte in interiorul gurii pe buza de jos si cred ca e tot afta pe limba, ma dor ingrozitor, am pus aftogeranil pe ele dar nici un rezultat...am zis ca astept poate trec singure, dar e insuportabila durerea uneori.Mentionez ca am gastrita cronica reactiva
Va rog sa ma ajutati!

Manuela Lup
0
27-03-2010, ora 12:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este legata de tractul digestiv si de alimentatie !
trebuesa fii mai stricta in alimentatie si tratament naturist de durata pentru tractul digestiv.
0
28-03-2010, ora 12:00
manuela_d
Nu este medic/terapeut
manuela_d
Multumesc pentru raspuns!
Dar problema este ca eu nu reusesc sa imi stabilesc un program de alimentatie, dati-mi va rog o sugestie de program si ce sa mananc la acele ore...
Manuela Lup
0
28-03-2010, ora 16:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
micul dejun este obligatoriu ( ou, cascaval, branza cu smantana.s.a + obligatoriu ceai cald )
pranz. Obligatoriu Ciorbe calde ( nu acre)..+ ce iti doresti
Cina.. NU mai tarziu de ora 19... ceva la gratar cu multe legume
Strict Interzis.. Bauturi acidulate, muraturi, salate cu Otet.. si fructe citrice !
restul se poate tot ce poti tolera si nu provoaca aciditate !
0
30-03-2010, ora 17:51
manuela_d
Nu este medic/terapeut
manuela_d
Va multumesc frumos!
Sper ca o sa fie bine.
Toate cele bune
0
03-06-2010, ora 20:08
DanManea
Nu este medic/terapeut
DanManea
Buna ziua,

Ma confrunt si eu cu problema aftelor bucale recurente, multiple si foarte dureroase.
Am citit sfaturile de mai sus si se pare ca problema aparitiei lor ar fi dieta.

Din pct meu de vedere dieta mea este una sanatoasa: fara alimente procesate, fara
sucuri acidulate, cipsuri sau orice alte alimente ne-naturale.

Ma bazez srict pe o dieta formata in general din legume (gatite sub forma de supa sau salata),
catofi fierti cu gratar de pui/porc, oua si fructe (banane sau capsuni) + 2-3 litri de apa pe zi.
Beau o cana de cafea cu lapte aproape zilnic iar foarte rar beau cate o bere. Zaharul este exclus total.

Credeti ca vreo unul din aceste alimente poate cauza aparitia repetata si foarte deasa a aftelor?

Carui medic recomandati sa ma adresez in aceasta privinta? Dentist, dermatolog sau un altul?

Exista posibilitatea unui vaccin individual facut prin recoltarea de probe din cavitatea bucala care
sa idendtifice exact microbul ce cauzeaza aceste afte?

Multumesc,
0
03-06-2010, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa incepi investigatiile cu un medic Gastrolog.. problema nu e locala, in cavitatea bucala.. ci mai jos. !
faci ecografie abdominala.., tranzit baritat.. si o sa vezi unde este problema...
exclude Laptele.. si legumele acre si acide.. nu folosi Otet !
0
05-10-2010, ora 17:14
anastasiutza
Nu este medic/terapeut
anastasiutza
Buna ziua! Am o fetita de 4 ani si jumatate care a facut din primavara si pana acum trei episoade de afte bucale. Inainte nu a avut nici una. Apar foarte multe si sunt f dureroase iar fetita nu prea vrea sa ma lase sa-i aplic glicerina cu nistatin. Mi-e frica sa nu devina mai dese aceste episoade dureroase. Medicul de familie nu mi-a recomandat alte investigatii, doar la episodul al doilea mi-a recomandat o suspensie de diflucan pentru ca avea foarte multe, una langa alta in toata gura.
Va rog, sfatuiti-ma ce sa fac. N-as vrea sa le aiba toata viata din luna in luna!
0
06-10-2010, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa ingestigati tractul digestiv
sa tineti regim strict fara acru, acidulate si fructe citrice
0
23-10-2010, ora 22:20
anastasiutza
Nu este medic/terapeut
anastasiutza
Va multumesc mult!
Acum fetitei i-au trecut aftele si totul e momentan bine.
As vrea sa va mai subliniez ca am analizat diverse cauze: imunitate scazuta, carii (i s-a rupt o bucata de maseluta chiar inainte de ultima afta), probleme digestive (ii urmaresc scaunul tot timpul si ea este mai degraba constipata decat cu scaune diareice si nu se plange de dureri abdominale). Am dezvoltat chiar un stress pe tema asta si intentionez sa-i fac niste analize sa vad daca nu cumva are ceva de gen boala celiaca sau ceva asemanator.
Gandindu-ma mai bine mi-am amintit ca primul episod a fost imediat dupa o enterocolita urata. Am fost internate in spital cu aceasta problema impreuna cu alti colegi ai ei de gradinita.
Ar putea exista o legatura intre aceasta enterocolita si aparitia primelor afte?
Va multumesc anticipat!
0
23-10-2010, ora 22:24
anastasiutza
Nu este medic/terapeut
anastasiutza
Mi-am mai adus aminte ceva!
Scuze ca tot revin!
Am fost la un medic cam dupa 5 zile de durere si mi-a prescris eritromicina. Nu am luat-o deoarece din ziua urmatoare au aparut semnele de vindecare iar de a doua zi a putut deja sa manance. Oare ar fi ajutat la ceva? E o bacterie de vina pentru toate astea?
0
17-04-2011, ora 09:48
Lea.Ari
Nu este medic/terapeut
Lea.Ari
Bună ziua.Am şi eu o rugăminte la dvs în legătură cu ceea ce am păţit. Mai concret săptămâna trecută am început să am temperatură şi dureri în gât. Undeva de joi au început să mi se inflameze gingiile. Azi am constatat că am afte atât pe gingie, pe limbă cât şi pe buză. Am mai observat şi pe amigdalită nişte pete albe doar că nu ştiu sigur dacă sunt afte sau este puroi. Momentan iau Glicerină Boraxată şi Mig 400 de 2 zile dar ginigiile mele tot inflamate sunt, iar aftele nu au dispărut.Aş avea nevoie de un sfat vă rog.
Mulţumesc mult.
0
17-04-2011, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuie sa consulti un medic Stomatolog, cariile sau depunerea de pietre poate sa duca la gingivita
dupa care trebuie sa va vada la ORL si Gastrologie, ( sunt cateva probleme gastrice care pot duce la afectiuni in cavitatea bucala)
0
12-02-2012, ora 17:33
adina87
Nu este medic/terapeut
adina87
de 3 zile mi s-a umflat gatul, am fost la ORL mi-a zis ca am amigdaluita acuta si mi-a dat : Zinnat 2/zi timp de 10zile, Aulin 2/zi timp de 5 zile, Algolcamin fiole 1/zi si gentamicin injectabil 2/zi. idee e ca in prima zi de tratament mi-au iesit multe afte pe falca in interior, pe limba, intre dinti, in cerul gurii, plus ca mi s-au umflat gingiile si ma dor dintii.
se ridica infectia din gat si e normal sau de ce am astfel de simptome din moment ce eu am inceput tratamentul imediat a doua zi dupa ce mi s-au umflat?
ma dor ingrozitor, nu pot sa mananc, sa inghit, sa stau linistita. am senzatia ca iau degeaba tratamentul si ca starea mea de inrautateste. cel putin aftele ma termina psihic, fizic...
ce pot sa fac? va rog sa-mi spuneti!
mi-am sunat doctorul ORL-ist si nu prea stia de ce mi-au iesit, a crezut ca am un inceput de varicela.
0
13-02-2012, ora 10:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o reactie a organismului la antibiotice ( destul de puternice ) si fara o protectie gastrica si fara un antihistaminic si fara un antimicotic.
faci cateva poze cu amigdalele si le trimiti pe adresa mea de hotmail..
sa vad ce fel de amigdalita este
daca nu e o amigdalita pultacee.. poate nici nu e cazul de antibiotic !!!
Adaugă un comentariu / răspuns
81 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •