afte bucale copil 5 ani

02-01-2009
carola
Nu este medic/terapeut
carola
am un baietel de 5 ani.Am observat ca ii apar foarte des afte bucale in gurita (pete ca si cum ar fi ars cu o tigara). Frecventeaza gradinita si am pus problema pe seama gradinitei si a colectivitatii dar am observat ca si vacante cand nu frecventeaza colectivitatea ii apar afte. acasa are lingurita lui cana lui. ii aplic glicerina boraxata si ii trece nu i se intinde pe toata limba.
care ar putea fi cauza?
3 comentarii
0
02-01-2009, ora 22:20
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
eu am avut afte, dar nu mi-au aparut niciodata pe limba ci doar pe interiorul gurii, fara limba. fa o "solutie" din ceai de musetel concentrata si pune bicarbonat mult. si da-i sa se clateasca in gura si sa tina un minut doua, cat poate (pt k e foarte rau la gust). de cateva ori pe zi. mie mi-a zis o asistenta si mi-a trecut imediat. dar, poate nu sunt afte. incearca asa, si daca nu merge, du-l la medic...
0
22-01-2009, ora 12:23
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
sI BICARBONATUL E OK. Cel putin 3-4 zile cat vei incerca sa-l tratezi nu a5re voie lapte, fructe acre - citrice, alte produse lactate.
Ia de la plafar tinctura de "LEMN CAINESC" citeste prospectul, aplica cum scrie acolo si AI REZOLVAT PROBLEMA!:)
Aftele mai apar si de la febra, de la lapte uneori sau alte derivate lactate. Trece!
sanatate
0
09-02-2009, ora 21:40
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
faceti un exudat si vedeti sa nu aiba candida, specificati ca doriti si pentru fungi.Enormal sa faca si in vacanta, pentru ca o data ce exista ciuperca in organism se activeaza mereu.DACA ARE CANDIDA O SA FACA SI O ANTIFUNGIGRAMA SI MEDICUL VA STABILI IN FUNCTIE DE ASTA TRATAMENTUL.COPILUL MEU ARE 2 ANI SI AM PATIT LA FEL, I-AM DAT MAI MULTE ANTIFUNGICE DAR PANA LA URMA A TRECUT CU DIFLUCAN.SANATATE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •