agitatie bebelush 2 luni

17-08-2011
brunetik_a90
Nu este medic/terapeut
brunetik_a90
buna ziua.fetita mea are 2 luni si o saptamana..este foarte agitata nu prea doarme..mananca din 2 in 2 ore lapte formula..si vomita fmult...oare de la ce poatte fi?va rog sa ma ajutatii.multumesc
9 comentarii
0
17-08-2011, ora 12:14
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua, stimata mamica,
-am inteles ca fetita a fost diagnosticata cu hipotiroidism
-fetita are un program de masa nu tocmai corect(mananca prea des, nu are timpul necesar sa se faca digestia)
-poate avea si colici abdominale, care sunt oarecum normale la varsta aceasta.
Deci copilul ar trebui urmarit in mod regulat de un medic pediatru, este prea mic, nimeni nu-si asuma responsabilitatea sa puna un diagnostic si sa va dea indicatii de tratament pe net.
Mare atentie la diagnosticul de HIPOTIROIDISM.
Multa sanatate.
0
17-08-2011, ora 12:21
brunetik_a90
Nu este medic/terapeut
brunetik_a90
multumesc pt raspunsul de acum si de atunci..am fost la cluj si ne au iesit analizele bn...nu are hipotiroidism..doar putin lipsa de fier..am facut programare la dna pediatru constantina pop de la noi din baia mare..papa la 2 ore dar doar 90 de ml..nu 120...noaptea doarme si cate 4 ore..si atunci ii dau 120 ml..eu cred ca e bn..are si scaun in fiecare zi..daca credeti ca as putea face si altceva?pt colici ii dau baby drnk cam 2 sticlute pe zi..si picuri de infacol pt colici..si bonisan..le schim la o sapt sa si faca efectul..multumesc mult
0
17-08-2011, ora 14:55
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
sunt bucuroasa ca nu are hipotiroidism, ca lucrurile erau f. complicate.privind alimentatia, incercati treptat sa o pacaliti cu putin ceai si chiar apa fiarta si racita, sa rariti orele de masa (sa manance la 3 ore)cate kg. are acum??ce vomita???laptele ca atare sau branzit, cat de mult vomita???
0
17-08-2011, ora 15:01
brunetik_a90
Nu este medic/terapeut
brunetik_a90
s-a nascut cu 3550 am iesit din spital cu 3470 acuma are 5600..vomita si lapte si cu branza...da numa cad se agita mult..in rest doar putin..daca ii dau ceai in lok de lapte plnge de toata ii vaata nu o pot fraieri..i am schimbat cam de la 3 4 sapt laptele din nan la milupa ca il vomita tot afara si dupa o ora ii era iar foame..sper sa nu aca la fel si cu asta...multumesc mult pt raspuns, , vineri am sa ma duc la dna pediatra sa vedem ce zice...multumesc.
0
18-08-2011, ora 00:58
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Matei, nepotelul meu, are acum trei saptamani si jumatate. De la doua saptamani a fost agitat, a avut colici( e drept nu voma decat foarte rar), la el baby drink si infacol nu au avut nici un efect. Durerile au trecut dupa 10 saptamani, medicul pediatru ne-a recomandat debridat si espumisan picaturi, si i-a recomandat ficei mele sa-i dea sa manance, , la cerere ". Dupa greutate, fetita s-a dezvoltat foarte bine sunt convinsa ca medicul pediatru o sa-ti raspunda la toate intrebarile, Sa-ti traiasca si multa sanatate.
0
18-08-2011, ora 09:38
brunetik_a90
Nu este medic/terapeut
brunetik_a90
multumesc mult pt rasuns la fel va doresc
0
07-01-2012, ora 16:49
andr3ia
Nu este medic/terapeut
andr3ia
buna fetelor!!am si o problema cu fetita mea de 2 luni jumatate.s-a nascut cu o greutate de 2900g si a pierdut pana la 2700.in prima luna a crrescut in greutate pana la 3500g iar in a 2 a luna cand am fost cu ea la vaccin avea 3800g.d-na doctor mi-a recomandat sa ii adaug in lapte(formula) cate un varf de lingurita de faina de orez si din cauza ca se constipa mi-a spus sa ii dau si cate o lingurita de suc de portocale.problema majora e ca la varta ei mananca foarte putin (500 ml lapte pe zi)si ziua nu doarme aproape deloc.cum as putea sa rezolv aceasta problema?sau sunt eu prea stresata ca nu mananca si nu ia in greutate ca ceilalti bebelusi?
0
08-01-2012, ora 22:09
brunetik_a90
Nu este medic/terapeut
brunetik_a90
buna andr3ia..nu stiu ce sa zik in legatura cu sucul de portokale..nu cred ca dee la 2 luni se poate da..incearka ceai de musetel..eventual in el stoarce un pik de portokala..eu asa fac...daca nu bea laptele inkearka sa il schimbi..si fetitza mea vomita nan ul..dar am luat milupa si l papa foarte bn..vezi cezike medikul daca poti schimba laptele..eu l am schimbat fara sa intreb..niki fetitza mea nu tare dormea ziua doar leganata pe pikioare pusa pe o perina..dar nu te stresa daca nu doarme ziua..sunt kopii care nu dorm ziua numai noaptea...eu zik sa schimbi laptku..la mine aia a fost..si nu te stresa asa eram si eu..dar nu ai ke face..sunt si asa fel de copii..va pup sanatate mult.sper ca ti am fost de ajutor
0
09-01-2012, ora 09:50
andr3ia
Nu este medic/terapeut
andr3ia
si eu tot nan ii dadeam dar a inceput sa il refuze si i-am luat milupa pe care se pare ca il agreaza.oricum astazi avem programare la medic si vedem ce zice si el.pentru constipoatie am incercat cu ceai de musetel dar nu are nici un efect...acum am luat un siropel Lass Baby care sper sa dea rezulatate.multumesc de ajutor.multa sanatate.va pup
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Starea de greață la copil (și vărsături) - cauze posibile
  • Vărsături ciclice (periodice, recurente)
  • Tratament vărsături la copii
  •