Agorafobie de vreo 5 ani

10-05-2014
userelena
Nu este medic/terapeut
userelena
Sunt noua pe aici si abia am curajul sa va spun situatia mea poate cineva ma poate ajuta cu un sfat.Deci sufar de agorafobie de vreo 5 ani si nu reusesc sa-i mai fac fata de una singura.serviciul meu este de asa natura incat pot lucra la domiciliu desi nu stiu pentru cata vreme fiindca va trebui sa ies in lume sa circul cu mijloacele de transport.Nu am fost pana-n prezent la nici-un psihiatru fiindca si asta necesita sa ies din casa, IN special dimineata e dezastru cand ma trezesc cu atac de panica anxietate si abia pe la ora 12 imi revin cat de cat sa ies sa zicem doar pana la coltul strazii.Nu sunt casatorita nu am copii de fapt pe nimeni care sa mi fie alaturi si cumparaturile le fac doar cu taxiul si innapoi.Nu stiu ce a putut declansa aceasta stare si ma gandesc ca poate exista o cauza organica, nu stiu daca termenu este potrivit, Intrebarea mea este daca stiti ce analize ar fi recomandate mai ales pentru tahicardie agitatie in general.Fiindca nu am fost mereu asa De fapt am uitat sa specific ca am avut cu ceva ani in urma un accident de masina si poate fi o cauza dar mi-am revenit atunci si eram normala.Nu pot vorbii cu nimeni fiindca am incercat cu cineva din familie si li se pare absurda situatia si mi sa zis;"ce e aia anxietate este o prostie sa nu poti s aiesi in lume nu ai nici pe naiba"mai rau am clacat si de atunci evit orice subiect pe tema asta cu parintii surorile mele.in concluzie nu stiu ce sa fac ca trec anii si eu persist in contiuare in situatia actuala de atata timp.mi-e dor sa merg in oras, sa ma plimb prin parcuri magazine etc.va multumesc daca a ti citit asa in linii mari problema mea.
10 comentarii
0
10-05-2014, ora 14:48
popik
Nu este medic/terapeut
popik
Cel mai bine este sa mergeti la un psiholog, care va poate spune cum se poate scapa de aceste probleme.La problema dumneavoastra nu exista o cauza organica.
0
10-05-2014, ora 19:16
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Elena, asa cum ti-a spus si popik, cauzele starilor tale nu sunt organice. Pot fi o multime de factori care au generat fobia ta, insa e important ca ai cerut ajutorul, desi destul de tarziu. Totusi 5 ani??? ce te-a oprit sa rezolvi problema asta atata timp? Faptul ca ai putut lucra de acasa? Si inteleg din ce spui, ca pe viitor nu mai poti lucra de acasa - asta te-a facut sa ceri acum ajutorul si nu mai devreme? Sau te deranjeaza altceva? Te intreb toate astea, ca sa inteleg din ce motiv fobia ta nu a reprezentat o adevarata problema pana acum, astfel incat sa iei masuri pt a o rezolva.
"Analize pt agitatie si tahicardie" nu cred sa-ti faca cineva si din moment ce ti-ai pus niste diagnostice (anxietate, atacuri de panica, agorafobie), inteleg ca ai incercat sa te documentezi de undeva, fara sa iti gasesti motivatia de a consulta un psiholog. Probabil ca te-a ajutat cumva informatia gasita cine stie pe unde in toti anii astia, insa eu sper din tot sufletul sa nu fi incercat si automedicatia, aplicandu-ti tot soiul de tratamente medicamentoase recomandate de persoane care au aceleasi simptome ca tine, fara a fi insa medici. Pt ca mai multe tulburari pot avea aceleasi simptome, insa abordarea teraputica necesara sa fie foarte diferita si rezultatele pot fi unele nedorite.
Nu stiu cum e in cazul tau, dar sunt multe cazuri in care oamenii se amagesc spunandu-si "lasa ca o sa-mi treaca", "pot sa detin controlul", "de ce sa merg la psiholog, ce-o sa-mi spuna ala asa de util?", "cu siguranta pot sa ma descurc si singura" - uneori poti, alteori nu - si ma intreb oare are rost sa te chinui atat de una singura?
Asa cum poti sa mergi la magazin, cu siguranta poti sa faci mai mult, dar ai nevoie sa intelegi cum s-a declansat aceasta teama si sa te impaci cu trecutul, pt ca in trecut ai invatat sa transformi o alta teama mult mai profunda (o trauma) in aceasta agorafobie, care paradoxal - te-a aparat de posibilitatea sa retraiesti acea trauma. Dar dupa cum vezi, a functionat putin timp, de aceea, iti recomand sa-ti gasesti motivatia si sa incepi o psihoterapie cognitiv comportamentala, combinata cu hipnoza, ele oferind rezultate foarte bune in astfel de probleme. Ai resurse si e pacat sa te chinui asa, fara sa actionezi cu adevarat. Poti sa te folosesti de reusita de a iesi, chiar si cu un taxi, de faptul ca inca ai un job, tot e ceva si nu te-ai izolat total. Cu siguranta atunci cand iesi experimentezi stari urate, dar din moment ce scri aici pe forum, pot sa-mi dau seama ca esti in viata si ai supravietuit cu succes iesirilor. Si poti invata din asta ca oricat de dureroasa e confruntarea cu fricile tale, e singura cale sa scapi de ele. De aceea, pt ca tu cauti sfaturi, singurul pe care ti-l pot da este sa consulti un psiholog, care dupa prima sedinta te va indruma sau nu spre un psihiatru. Invers, adica intai psihiatru, nu o sa iti rezolve problema, pt ca doar medicamentele nu pot decat sa-ti restabileasca un echilibru chimic in creier, dar nu o sa-ti poata schimba gandurile care stau la baza problemelor tale, ci o sa iti reduca simptomele, dar cauza o sa ramana si o sa poata redeclansa oricand aceste simptome sau chiar altele. Cel mai indicat este sa urmezi psihoterapie si sa combini cu tratament medicamentos. Desi unii recomanda, consilierea online nu consider ca iti poate fi de mare folos - poate doar sa iti reduca simptomele, dar nu poate inlocui interactiunea cu terapeutul, jocul de rol, chiar daca ai folosi cel mai performant sistem audio-video. Insa e doar parerea mea si mi-o mentin.
Daca vei dori si daca esti din Bucuresti, te pot ajuta. Imi poti scrie pe mailul pe care il gasesti pe profilul meu de romedic(apasand pe numele meu, link-ul duce catre profil), pt ca nu am voie sa pun aici tel sau mailul.
Iti doresc sanatate si sa-ti gasesti motivatia de a iti infrunta fricile.
0
10-05-2014, ora 20:11
userelena
Nu este medic/terapeut
userelena
va multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi
0
10-05-2014, ora 22:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Buna Elena, inteleg ca nu-ti e deloc usor sa fii blocata in casa de anxietatea ta...inteleg ca te gandesti: oare o sa reusesc sa-mi intemeiez o familie? sa am si eu un copil?

Vreau sa te felicit, ai facut deja un prim pas spre rezolvarea problemelor tale acum cand ai solicitat sprijin aici, chiar trecand peste descurajarile venite din partea familiei. Asta dovedeste ca esti pregatita sa lupti iar asta e un aspect de laudat.

Ce ai putea sa gasesti la un psihoterapeut bun? Te-ar putea ajuta sa identifici gandurile ce-ti intretin emotiile distructive si sa incercati sa gasiti impreuna cai prin care poti invata sa traiesti cu temerile tale. Ar putea sa te sprijine in relatia cu familia si sa-i faca pe ai tai sa inteleaga mai bine ce inseamna aceasta boala.

In cazul persoanelor ce nu se pot deplasa cu usurinta, exista doua variante: fie terapia prin Skype, fie terapia de familie la domiciliu. Si in cazul meu ofer ambele variante - gasesti detalii si pe site-ul www.psihoterapiefamilie.ro

Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
14-05-2014, ora 12:50
Psih Cristina Nedea
Identitate neconfirmată
Psih Cristina Nedea
Buna ziua, Elena!
Am citit S.O.S.-ul tau, si am inteles ca iti doresti un comportament functional; esti singura si ai nevoie de ajutor. Te-ai autodiagnosticat cu agorafobie. Citind ca iti este dor sa mergi din nou in oras la plimbari, prin parcuri, la magazine... inteleg ca de la un moment dat s-a intamplat ceva care a disturbat placerea de a mai savura iesirile din casa. Cu toate acestea, ne.ai spus ca iti faci cumparaturile singura. Felicitari! Este un pas foarte important spre rezolvarea problemei.
Iti recomand sa vizionezi un film, in care o persoana a reusit sa depaseasca agorafobia. Filmul se numeste Nim"™s Island(2008), cu Jodie Foster. Chiar daca pare un film usurel si distractiv, mesajul este ca se poate. MOTIVATIA ESTE DE BAZA. CHIAR VREI?
In privinta persoanelor cu care poti discuta despre starile si sentimentele pe care le ai, vis-a-vis de problemele tale, ai gasit locul de unde sa incepi. Urmatorul pas este un psihoterapeut. Acesta va identifica, cu ajutorul tau, cauzele problemelor tale. Urmand un plan terapeutic vei reusi sa-ti regasesti resursele tale care sa te ajute sa-ti recapeti puterea interioara de a depasi limitele si neputinta ta, devenind libera, crescandu-ti starea de bine alaturi de cei din jur. Asumandu-ti responsabilitatea propriei persoane, vei lua hotararea care este primordiala pentru a-ti schimba starea in care te afli.
Ai fost si vei fi o persoana functionala.
Cauta un psihoterapeut si vei reusi sa te schimbi. SUCCES!
0
14-05-2014, ora 16:16
userelena
Nu este medic/terapeut
userelena
Va multumesc foarte mult pentru recomandarea filmului l-am vizionat si este un film exceptional.Va multumesc si pentru sfaturi si dv si domnului Rares si doamnei doctor Cristina Stoian pentru tot ce a facut pentru mine pana-n prezent din tot sufletul.
0
16-05-2014, ora 10:08
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
cu drag Elena si ma bucur pt ca ti-am fost de ajutor!
0
16-05-2014, ora 10:45
Psih Cristina Nedea
Identitate neconfirmată
Psih Cristina Nedea
Vad un firicel de OPTIMISM care incepe sa creasca. Sa-ti fie de folos!
0
16-05-2014, ora 13:26
userelena
Nu este medic/terapeut
userelena
MULTUMESC DOAMNA DOCTOR TREBUIE SA INCEP DE UNDEVA CA ALTFEL PROBLEMELE SE ACUTIZEAZA SI MAI MULT SI NU AM SA MAI IES DIN CASA CRED CA DELOC.
0
13-10-2023, ora 09:40
mtf
Nu este medic/terapeut
mtf
elena, esti o norocoasa pentru ca poti lucra de acasa. din perspectiva mea esti o persoana pe care o invidiez. cum s-ar chema afectiunea asta? agorafobie.eu sunt prins in povestea asta de 11 ani. postarea ta este din 2014, cred, asa ca acum ori te-ai vindecat ori esti cumva un veteran ca si mine. In ciuda tuturor greutatilor eu m-am obisnuit. am alte probleme cu care ma confrunt si devin pe masura ce trece timpul din ce in ce mai nesuferit, inclusiv pentru mine. intamplator ti-am citit postarea si am simtit nevoia sa comunic cu tine. nu cred ca vei putea abandona drumul pe care ai ales sa-l parcurgi, te poti insa adapta prefacandu-te ca poti. asta merge daca intr-adevar esti motivata de un scop. eu asa fac. rezist putin dar suficient sa-mi ating obiectivele...ce sa-ti zic, undeva in trecutul tau exista factorul declansator si-mi imaginez ca este unul traumatizant. n-ai ripostat atunci si de aici intreaga poveste. rezolva momentul acela si te eliberezi dar niciodata nu vei fi cum iti imaginezi ca poti fi.whatever.am scris deja prea mult si ma ispiteste mult ideea de a sterge tot ce am scris in loc sa postez vezi, si asta este o consecinta a starii.nu prea mai iubesc oamenii ca specie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: