ajuta masajul pentru ameliorea durerilor de cap cauzate de spondiloza cervicala?

19-11-2012
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
ajuta masajul ptr ameliorea durerilor de cap cauzate de spondiloza cervicala?simpt o durere mare in zona capului, mai exact in partea stanga, zona cefei de asemenea ma doare, iar ce este mai incomod este ca de tot atatea zile omoplatul stang ma tine foarte tare, simpt ca nu imi circula sangele cum trebuie.daca stau culcata pe spate, durerea dispare.vreau sa fac masaj la un profesionist si daca este cineva care a incercat aceasta terapie si imi poate spune de cate sedinte este nevoie ptr ameliorarea durerii.
2 comentarii
0
29-06-2013, ora 23:13
Kinetoterapeut Serban Dragos
Recuperare, medicina fizica si balneologie, Cluj-Napoca
Kinetoterapeut Serban Dragos
Din fericire spondiloza cervicala este una dintre afectiunile care raspunde foarte bine la tratamentul de recuperare. Masajul transversal profund este foarte bun insa nu e suficient. Un tratament complet si cu un randament crescut al spondilozei cervicale presupune fizioterapie, kinetoterapie si masaj terapeutic.
0
23-06-2015, ora 18:57
teodora1987
Nu este medic/terapeut
teodora1987
BUNA Ionela! Sotul meu are spondiloza cervicala. La el se ameliorau durerile dupa fiecare sedinta de masaj si fizioterapie si aparea a doua zi.. dar el mergea zilnic si il mai slabisera durerile.. In rest, il mai slabesc cand sta intins...e nenorocita rau spondiloza asta!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •