Ajutati-ma - fetita de 10 ani a inceput sa tresara in somn

29-05-2017
Filotealina
Nu este medic/terapeut
Filotealina
Buna seara. Am o fetita de 10 ani si 8 luni si de vreo 3 saptamani a inceput sa tresara in somn. Uneori toata noaptea, alteori de cateva ori pe noapte. Uneori tresare foarte puternic, iar restul tresare incet, se simte doar daca esti lipita de ea. Totul a inceput dupa ce a fost la ziua unei colege si s-au jucat foarte mult. Intre timp eu am inceput sa-i dau si tratament cu zentel pt. Ca aveam viermisori. Am luat legatura cu doctorita si mi-a recomandat osteocare. (CALCIU SI MAGNEZIU). I-am schimbat si programul . Acum dormim si dupa amiaza. Uneori cred ca este mai bine ca nu mai tresare toata noapte. Tresare la culcare c-am vreo ora si apoi uneori dupa 2 noaptea. Ea nu -si aminteste nimic. Ce-mi recomandati?
2 comentarii
1
29-05-2017, ora 19:00
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Manifestarile descrise par a fi mioclonii hipnagogice si pot fi declansate de anumiti stimuli (lumina, zgomot, etc), stres, privare de somn, etc,. Este recomandabil a se evita fatorii stimulanti cum ar fi activitatea intensa inaintea orei de culcare (joc, etc.), o igiena riguroasa a somnului (respectarea orei de culcare, durata suficienta de somn, confort adecvat, liniste, etc). Daca simptomele persista, recomand consult neurologic si de specialitate in patologia somnului.
Multa sanatate!
0
30-05-2017, ora 14:51
Filotealina
Nu este medic/terapeut
Filotealina
Va multumesc! Incerc sa o tin sub observatie si sa am grija la tot ce ar putea sa o afecteze.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: