Ajutati-ma. In astea 2 luni, ne-am certat zi de zi.Iar eu nu il inteleg.

02-07-2017
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Buna.As dori un sfat, daca ma puteti ajuta.Stau cu un barbat de 28 de ani iar eu am 21.Suntem de 2 luni impreuna.Inca de la inceput era foarte gelos, mi-a spus sa sterg prietenii de pe Facebook, sa nu mai vb cu prietenii care ii am, imi controleaza mereu telefonul, cum suna cineva cum se uita imediat.Ii spun ca sunt cu sora mea, ii trimit poze sa ma creada si tot nu ma crede..Ieri ne-am certat.Am fost la o cununie in familie.Dupa sa facut un gratar la o prietena care avea un baiat de 24 de ani..eu am iesit cu acel barbat acum 4 luni.doar ca nu a fost pe placu meu asa ca am ramas ''cunostiinte''.Ma intrebat cine va fi la cununie si printre altele i-am spus ca este si un baiat cu care am iesit acum ceva timp si ca nu a fost nimic.I-am spus daca se supara ca ma duc la gratar si a zis ca nu.Sa ma duc linistita ca nu are nimic.Cand a venit de ma luat a iesit scandal.Ca m-am dus sa stau cu ala, etc.Cununia a durat pana la ora 3 dimineata.Dar eu la 19:30 mi-am cerut scuze ca nu mai pot sta mai mult pentru ca stiam ca m-as fi certat cu el la cum il cunosc si ca sa evit sa ne certam zi de zi...am.plecat.Dupa care mi-a spus ca l-am inselat si sa ma duc sa stau cu ala..sa imi iau ce aveam la el si sa plec, ca ma duce inapoi de unde ma luat..si ma adus acasa.dupa care eu m-am intors la cununie.pentru ca am stat o ora si dupa a venit de ma luat.Nici sa stau cu ei la masa nu am apucat.I-am spus ca am fost la cununie, stia asta, atata tot ca el cauta mereu motive de cearta.Si nu inteleg.E mereu nervos, imi vorbeste urat, se enerveaza din orice, si imi spune mereu ca il insel.In astea 2 luni, ne-am certat zi de zi.Iar eu nu il inteleg.Spune ca tine la mine, dar atunci de ce ma indeparteaza de el?Eu nu sunt asa.Din potriva, incerc pe cat posibil sa tac, sa nu spun nimic.Iar ieri mi-a spus ca toate suntem la fel.Si astazi ma chemat la el la masa...Si i-am spus, daca ai impresia ca te-am inselat, atunci ce mai vrei de la mine.Si a zis da, frumos din partea ta ca ieri te-ai dus la ala.Evita raspunsu la intrebarea mea.Urla si ma injura, si nu stiu ce sa fac.I-am spus, de ce mai lasat sa ma duc daca stiai ca era si baiatu ala?Era vorba de familia mea, iar el imi reproseaza ca m-am intors la baiatu ala.Si i-am spus de ce m-a mai lasat sa ma duc?Doar ca sa te certi cu mine?Si a zis ca a lasat la alegerea mea... :(.As vrea sa il ajut.De multe ori imi spune ca l-am lasat al nimanui si ca e singur...Ca nu mananca nimic.Greu sa cred intr-o schimbare.Dar consider ca atunci cand tii la cineva, nu incerci sa indepartezi acea persoana.Asta incerc sa il fac sa inteleaga.Mi-a spus ca toate fostele l-au inselat si ca a suferit mult, dar realizez ca probabil isi face doar filme.Si ca nu a fost insel.Nu mai stiu ce sa cred.Ce sa fac?Ajutati-ma va rog.
26 comentarii
0
02-07-2017, ora 20:26
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Este simplu: lasa-l dracu pe prost si gaseste-ti un om ca lumea ! Un barbat care se comporta asa cum ai descris tu cu o femeie trebuie eutanasiat de urgenta.
0
02-07-2017, ora 21:05
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Problema e ca tin la el...si imi este greu.Dar nici nu stiu daca voi reusii sa il fac sa gandeasca altfel.As fi vrut sa nu mai exagereze si sa nu se mai certe cu mine din orice.Continua sa imi spuna ca tine la mine si ca e un fraier ca o face...:(.Cum as putea face in asa fel incat sa nu mai fie asa posesiv?
0
02-07-2017, ora 21:39
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Sunteti intr-o relatie toxica. El are nevoie de cineva pe care sa controleze, este dependent de asta si, in mintea lui, asta inseamna iubire. Nu, nu este iubire, este dependenta si patologie.
O astfel de relatie este una care distruge increderea in sine si ar fi cazul sa iesiti rapid din ea inainte ca lucrurile sa devina mai grave. Daca iubiti o atfel de persoana ar trebui sa va intrebari daca nu cumva aveti de nevoie de cineva care sa va chinuiasca si numiti asta iubire...
La 21 de ani ma gandesc ca viata ar trebui sa fie altfel...
0
02-07-2017, ora 22:06
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Asa mi-as fi dorit sa fie..Mi-am pus anumite intrebari in momentul in care dupa 2 saptamani mi-a bagat mana in gat si ma lovit cu cheiile.pentru ca era foarte nervos pe mine, si urla in coninuu.Dar am zis ca mai bine nu ii mai spun nimic decat sa agravez situatia.Mi-am luat ce aveam la el si am plecat, dupa care si-a cerut scuze...si am trecut peste.Dupa 2 luni nu ma asteptam sa fie asa.Si eu sunt geloasa, dar totul are o limita...iar el cand se enerveaza este foarte violent verbal
0
02-07-2017, ora 22:08
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Este blocat peste tot, inclusiv apeluri si mesaje, atata tot ca stie unde lucrez...Si nu as vrea sa imi faca surpriza de a veni la munca sa imi faca probleme...As fi in incurcatura daca as pierde locul acesta de munca.
0
02-07-2017, ora 22:09
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Andre, s-au terminat baietii de pe lumea asta ? Eu zic ca ai de unde alege. Cu tot tinutul tau la el, eu sint de parere ca un barbat ce folosete violeta fata de femei (fizica sau psihica (in cazul tau te injura)), isi pierde dreptul de a mai fi om si trebuie indepartat din societate (ca sa nu zic ceva mai rau). Sa te folosesti de faptul ca esti mai puternic si sa abuzezi o femeie fara aparare trebuie sa fii de-a dreptul cretin, fara discernamant.
Sint slabe sanse ca un om de genu asta sa se mai indrepte, poate doar cu multe sedinte de psihoterapie, dar astea sint scumpe, nu-si permite oricine.
E foarte tare ce a zis domnu' psiholog mai sus... S-ar putea ca si tu sa ai niste traume care sa te faca sa-ti doresti sa fii chinuita de cineva.
0
02-07-2017, ora 22:38
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Daca ma crezi nimeni nu s-a mai comportat asa cu mine.Da, la nervi cu totii spunem vrute si nevrute, dar cand am vazut ca a trecut la altele, ma apucat plansu instant.De asta am si tacut si nu am mai scos o vorba.Pentru ca daca l-as fi contrazis, sau indiferent de ce ii spuneam, trebuia oricum sa fie ca el.Deci as fi agravat situatia.Poate lucruriile astea ma asteptam sa apara dupa o lunga durata de timp...nu dupa 2 saptamani de relatie.Dar am zis ca la nervi.posibil sa reactioneze asa.
0
02-07-2017, ora 22:42
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
De asta am apelat la voi.Am zis ca poate gresesc eu...Si ca la nervi poti spune multe, chiar si sa lovesti o femeie...A mai incercat o data, dupa prima faza...Dar sa abtinut, si sa oprit la timp.Sunt confuza si dezamagita.Da, baieti mai sunt.Recunosc.Dar nu am avut niciodata parte de ceea ce mi-am dorit.Dezamagiri si atat.Tipu nu te astepta ca e cine stie ce.Sincera s fiu cand ne-am intalnit nu imi placea deloc de el...si incercam pe cat posibil sa il evit
0
02-07-2017, ora 22:45
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Dar cand am vazut ca tinea atat de mult sa ne mai vedem...Am zis ca nu trebe sa tin asa mult cont de aspectul fizic...si ca merits sa incerc.In primele zile a fost ok.Dupa care sa stricat totul.Avea pretentia de a-mi cunoaste familia, iar eu ma feream.Nu sunt genul care astazi te cunosc si maine te duc sa imi cunosti familia.Prefer sa fiu sigura de relatia aceea, sa stiu cui prezint familiei mele.Poate dupa o zi ne despartim, si poate dupa ceva timp prezint pe altcineva familiei.si am evitat sa fac asta.
0
02-07-2017, ora 22:47
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Iar el sa enervat rau...A spus ca imi este rusine cu el, si ca nu vreau nimic cu el, si am incercat sa ii explic.Si degeaba...Mi-a cunoscut sora cand a venit la mine la munca, si sa nimerit sa vina si ea...Si asa s-au cunoscut.I l-am prezentat, am fost la un gratar, dupa care a doua zi sa intamplat aceea cearta cu cununia si ne-am despartit.
0
02-07-2017, ora 22:51
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Eu as vrea sa il ajut...Si am incercat sa ii vorbesc frumos, sa il fac sa inteleaga ca greseste si ca nu l-am mintit cu nimic, dar el nu vrea sa inteleaga..Continua sa urle, sa se enerveze, si sa ma contrazica.Nu cred sa fie un baiat rau...Dar are unele chestii pe care nu stiu cine le-ar suporta.Sincer.Nu sunt obisnuita cu asa un comportament.Cand i-am spus ca as vrea sa aibe incredere in mine, sau macar pana nu are, sa nu se mai certe cu mine degeaba
0
02-07-2017, ora 22:52
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Nu gresesti deloc ! Nu este normal sa lovesti o femeie nici la nervi si nici dupa o perioada mai lunga de timp. Nu e normal niciodata !
Andre, daca ti-e frica de el si vrei sa o termini apeleaza la cineva sa te ajute. Stiu ca pe politie o cam doare in c.. de facut dreptate, asa ca nustiu la cine sa te invat sa apelezi, dar cineva trebuie sa te ajute, sa te protejeze pana ii trece nebunului dorul de tine. In mod normal politia ar trebui sa faca ceva in cazuri din astea, dar deh, traim in Romania. Poate gasesti o cunostinta ceva care sa-l puna la punct. Din cate vad eu, el a cam bagat frica in tine... si nu e normal !
0
02-07-2017, ora 22:55
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Si mi-a spus sa nu incerc sa il schimb ca va fi mai rau de atat...Si m-am simtit naspa..Imi pare rau de el...Nu stiu cum sa il ajut.Sa isi revina.Sa nu mai fie asa gelos si posesiv..Fiecare om are nevoie de libertate.Si eu am fost geloasa, si am impus unei persoane pe care chiar am iubit-o multe lucruri.Dupa care l-am pierdut.Si dupa am realizat cat de mult am gresit.Ca l-am tinut legat de mine.Si acum nu mai sunt asa, am realizat cat am gresit.Am crezut ca ii va trece gelozia, dupa ce va avea incredere in mine.
0
02-07-2017, ora 22:59
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Sincera sa fiu da.Imi este un pic frica.Pentru ca daca el si-a permis ca dupa 2 saptamani de relatie sa ma loveasca...Probabil este vorba si de faptu ca nu am mai fost niodata intr-o relatie de genul.Sper sa nu am surprize maine la munca...Obisnuia sa vina aproape zi de zi.Iti multumesc
2
03-07-2017, ora 08:05
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Andre, am o singura intrebare pentru tine: Ai suferit destul?

In functie de raspunsul la acasta intrebare, alege tu ce vrei sa faci de acum incolo. Orice am spune noi, alegerea este la tine.
0
03-07-2017, ora 10:55
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Da.Pot spune ca am suferit destul.Dar eu vroiam sa stiu daca am gresit eu cu ceva.Poate nu l-am inteles destul.Si daca aici este vina lui, as fi vrut sa il ajut.Dar nu stiu ce as putea face.A spus ca la psiholog a mai fost si ca nu vrea sa mearga din nou.Credeti ca l-ar putea ajuta daca l-as convinge sa mearga?
2
03-07-2017, ora 11:09
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Nu putem ajuta pe altii decat in masura in care isi doresc sa fie ajutati. Sa il convingi sa mearga nu este suficient, trebuie sa fie motivat ca sa mearga. Daca nu are o motivatie interna, sunt sanse mari sa nu se tina.

Repet, psihoterapia il poate ajuta doar in masura in care el doreste sa fie ajutat. Acest lucru este valabil pentru oricine, nu doar pentru el.

Eu recomand relatiile cu oamenii care deja sunt asa cum ne dorim noi sa fie. Sa intram sau sa ramanem intr-o relatie cu speranta ca il vom schimba pe celalalt este o amagire si, ca orice amagire, sunt sanse mari sa se incheie cu o dez-amagire.
0
03-07-2017, ora 11:15
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Imi spune ca are calmante acasa si ca nu isi permite sa mai dea atatia bani la psiholog.Nu stiu cat il ajuta calmantele.Dar nu cred sa fie o solutie.
0
03-07-2017, ora 11:22
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Spune ca l-au ajutat mult calmantele...nu stiu ce sa zic.
1
03-07-2017, ora 12:06
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Calmantele reduc din intensitatea nelinistii, atata tot. Nu rezolva cauza de fond. Psihoterapia abordeaza aceste cauze si, odata gasita si rezolvata cauza, nu va mai fi nevoie de calmante. Calmantele pot ajuta pe termen scurt. Pe termen lung ajuta psihoterapia.
0
03-07-2017, ora 12:36
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Da, acelasi lucru il stiam si eu...Imi spunea ca nu a mai luat calmante de cand a inceput sa mearga la sala, si ca sala la ajutat foarte mult doar ca in ultimul timp nu a mai reusit sa mearga.Eu nu inteleg de ce a ajuns asa.Mi-a spus ca a avut o relatie de 7 ani, si una de un an.Cum au stat fetele timp de 7 ani cu el?Daca l'as convinge sa mearga sa faca psihoterapie, crede-ti ca si-ar reveni?
0
03-07-2017, ora 12:38
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Si imi mai puteti da o parere?Eu intelg ca este gelozie etc.Dar din cate am povestit aici, ce parere aveti?Este doar dependent de mine sau simte ceva pentru mine?Ar mai fi nevoie sa imi bat capu sau nu?
2
03-07-2017, ora 13:06
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Statistic vorbind, sunt sanse foarte mari ca si pe viitor sa obtii ceea ce ai obtinut pana acum. Mai sunt si exceptii, desigur, dar acelea sunt extrem de rare.

In loc sa te intrebi daca mai este sau nu cazul sa iti bati capul cu el, mai bine intreaba-te ce anume din tine te face sa doresti sa il "salvezi."

Eu recomand terapia si tie, nu doar lui. Uneori exista anumite aspecte in noi insine care ne determina sa facem mai mult decat e cazul, sa suportam mai mult decat e cazul, etc. Prin psihoterapie putem depasi aceste tendinte care in sinea noastra stim ca nu ne fac bine.
0
03-07-2017, ora 14:06
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Este vorba de faptul ca vreau sa stiu ca e bine.Nu vreau sa stiu ca daca va continua asa va ajunge rau.Pentru ca il vor parasi toate.Si la 28 de ani nu pot spune ca e in floarea varstei.El continua sa imi spuna ca eu sunt o sfanta, ironic vorbind.Dar nu e vorba de mine.El nu reuseste sa inteleaga ca vreau sa il ajut, nu sa ii fac rau
Si nu stiu cum as putea sa fac asta.Imi pare rau de el, de asta incerc sa il ajut, as face acelasi lucru chiar si cu un strain.Dar as avea nevoie de un ajutor si din partea familiei lui
0
03-07-2017, ora 14:07
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
Dar nu stiu cum sa le explic problema..
Sau daca sunt la zi cu probleme care le are.Va multumesc pentru sfaturi
0
03-07-2017, ora 14:16
Andre97
Nu este medic/terapeut
Andre97
L-as ajuta si ca prieten.Bineinteles daca si-ar revenii, as sta langa el.Dar asa nu pot.As putea doar sa il ajut in momentul in care ar avea nevoie de ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul