mi s-a umflat locul extractiei si ma doare si urechea, ganglioni durerosi

28-03-2018
Anaionutsofia5
Nu este medic/terapeut
Anaionutsofia5
Buna ziua. Am si eu o problema. Am fost luni si mi-am scos o masea care inainte a avut infectie. Am luat amoxacilina pentru tratarea infectiei.mi-a facut 4-5 injectii de anestezie, deoarece (cred eu) radacina era impartita in doua. Prima radacina mi-a scos-o foarte repede, dar la a doua s-a chinuit un pic. Dupa ce mi-atrecut anestezia (adica dupa vreo 3-4 ore) am simtit o usoara durere.. Dar pana azi mi s-a umflat locul respectiv, si ma doare si urechea, si am facut iar ganglioni durerosi. Vreau sa zic ca nu am urmat chiar toate indicatiile doctorului. Am fumat dupa vreo 6-7 ore dupa extractie (nu dupa 48 cum scria acolo). Am gustat lactate (pt ca a trebuit sa gust laptele copilului) si am extras de acolo mancarea care a intrat (din greseala) fiindca ma deranja foarte rau. As lua in continuare amoxacilina, dar nu stiu ce sa fac... La medic nu vreau sa mai merg pentru ca deja imi ajunge durerea care o am..
5 comentarii
0
28-03-2018, ora 12:46
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Este posibil sa fi facut alveolita postextractionala, o complicatie a extractiei dentare, rezolvarea este tot la medicul stomatolog.
0
28-03-2018, ora 13:27
Anaionutsofia5
Nu este medic/terapeut
Anaionutsofia5
Va multumesc frumos. Am luat o pastila de amoxacilina si mi. A mai trecut. Oare sa continui cu antibioticul?
0
28-03-2018, ora 13:30
Anaionutsofia5
Nu este medic/terapeut
Anaionutsofia5
Si am uitat sa precizez ca uneori, imi da un gust foarte amar in gura si un miros neplacut.
0
28-03-2018, ora 14:11
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Dupa extractie se ia antibiotic 5-7 zile. Gustul amar si mirosul neplacut sunt semnele unei infectii. Periati bine locul extractiei chiar daca sangereaza. Clatiti cu apa de gura.
0
28-03-2018, ora 14:17
Anaionutsofia5
Nu este medic/terapeut
Anaionutsofia5
Nu mi.a zis doctorul ca trebuie sa iau antibiotic dupa extractie. Va multumesc frumos. Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •