Ajutati-ma - bacilicul piocianic

14-04-2018
Gabrielabog
Nu este medic/terapeut
Gabrielabog
Buna seara am 2 băieței cel mic are 2 anișori cel mare 4 ani si 9 luni ne confruntăm cu o bacterie de ceva timp..in urma cu 1 luna băiețelul cel mare a fost depistat cu bacilicul piocianic in urma unui exudat faringian după care a urmat un tratament cu antibiotic ciprofloxacin in urma unei antibiograme in schimb cel mic nu avea nimic...după ce i.am terminat tratamentul celui mare le.am repetat din nou exudatul faringian si cel mare a mai rămas cu un stafilococ si cel mic bacilicul piocianic deci cel mare a scăpat de el i l.a plasat celui mic...bineinteles ca le.am început tratamentul cu gentamicin amandurora timp de 5 zile după schema de antibiograma...intrebarea mea este:se poate transmite si la noi(parintii)trebuie sa urmam si noi un anumit tip de tratament ?Nu mai stiu ce sa fac văzând că copii au ceva timp de cand tot le sunt administrate antibiotice si facand mereu infecții respiratorii cel mic acest an a avut 5 reprize de otita si ni sa recomandat sa scoatem polipii in schimb cel mare mereu cu infecții in gat la fel ni sa recomandat sa scoatem polipii si amigdalitele acest an au avut in jur de 6 reprize de antibiotic administrat plus aerosoli acum ne.am căpătat si cu acest piocianic ce pot face??va rog sa imi scuzati romanul dar nu mai stiu in ce parte sa merg si ce anume sa mai fac...va multumesc anticipat
7 comentarii
0
15-04-2018, ora 12:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult gastrologic și schimbarea stilului alimentar. Gatul rămâne iritat de la acidul gastric și asta favorizează bolile cronice și purtător de microbi
2. pe forum găsiți ce am scris despre tratament. Local cu șprițuri naturiste. Septilin pentru imunitate. Aerosoli s.a
0
20-06-2018, ora 16:09
Gabrielabog
Nu este medic/terapeut
Gabrielabog
Buna ziua din nou domnul doctor!!revin cu o problemă după o luna de la operatie de polipi baietelului meu de 2 ani si 4 luni inca mai sforaie cand doarme...am fost la control orl si mi sa spus ca inca mai are mucusori in spatele nasului si mi.a dat da ii pun in nas 2picaturi de vibrocil la fiecare nara de 3ori pe zi plus 20 picături de sinupret de 3 ori pe zi si spălatutri nazale cu ser fiziologic in abundenta apoi mi.a mai spus că ii ies si molarii si se poate sa aibe mucusori si din aceasta cauza...intrebarea mea este daca pot folosi si biorinilul sau ramana doar pe ce mi sa prescris?si as vrea dacă puteți să imi recomandați ceva bun pt imunitatea copiilor...va multumesc anticipat!!!
0
20-06-2018, ora 18:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
biorinilul se pune in nas
sinupretul se pune in ceai si se bea

PS.. ati fost la gastrologie?
ati schimbat regimul alimentar???
daca copilul mai sfoaraie.. inseamna ca mai face reflux gastro-esofagian in somn..si acidul gastric irita gatul pana sus in rinofaringe
in concluzie.. e posibil ca ati traumatizat si ati operat copilul degeba.. polipii recidiveaza
0
20-06-2018, ora 20:34
Gabrielabog
Nu este medic/terapeut
Gabrielabog
Da am fost si la gastrologie e totul normal, regimul alimentar e pe cât se poate de natural si mereu totul preparat in casa evit tot ce e nesănătos pt alimentația copiilor...decizia de a le scoate polipii a fost luată împreună cu domnul doctor Buruiana medic primar la marie curie bucurești si acest diagnostic a fost dat în urma otitelor repetate (5reprize in 3 luni)si a respiratiei mereu pe gurita mereu mucusori verzi gălbui nu reușeam să scăpăm de ei nici cu tratament va dati seama ca am incercat sa evit pe cat de poate operația am lăsat.o ca pe o ultima alternativă...băiețelul cel mare după operatie se prezintă bine si respira foarte bine pe nas doar cel mic mai are probleme...va multumesc
0
20-06-2018, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sper ca ce gatiti in casa.. este pentru cel mic pregatit separat...
La acesta varsta.. digestia inca nu este complet maturizata si NU se consuma alimente care consuma si adultii
1 citi pe google alimente producatoare de Mucus.. le exludeti.. ca sa scapati de mucusori
2 Alimente Alergene.. si le excludeti ca sa nu recidiveze polipii
3 tratament cu Colargol in nas ati facut ?
0
21-06-2018, ora 00:08
Gabrielabog
Nu este medic/terapeut
Gabrielabog
Singurul aliment care cred ca i.ar putea produce mucus ar fi laptele care nu stiu cum va renunța la el adoarme cu biberonul...in rest carnea rosie nu prea gătim pt copii ca nu prea mănâncă carne, pe cat legumele, supe si piureuri sunt nelipsite...la rinoscopie s.au văzut mucusorii din spatele nasului si mi.a spus că e posibil sa fie si vina molarilor care au inflamat deja gingia si se pregătesc de erupție..nu stiu ce sa mai zic am trecut printr-o serie lunga de raceli, otite si amigdalite acest an incat totul ma induce în eroare si speram ca după operatie sa fie mai bine...va multumesc frumos pt timpul acordat...multa sanatate!
0
08-08-2018, ora 17:09
Djsjoh
Nu este medic/terapeut
Djsjoh
Buna ziua! Am facut o antibiograma cu puroi din coșurile de pe fata si am aflat ca am bacilul pseudomonas pe langa asta bacilul este foarte rezistent la amoxicilina si acid clavulanic la ceftricixom la cefunoxim la gentamicina si lavofloxacin singurele pt care este sensibil colistin, imipenem, vancomicina va rog daca se poate sa imi dati o idee de tratament pt ca medicul mi-a zis sa incerc cu penicilina intravenos sau ciprinol.Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.