Ajutati-ma - bacilicul piocianic

14-04-2018
Gabrielabog
Nu este medic/terapeut
Gabrielabog
Buna seara am 2 băieței cel mic are 2 anișori cel mare 4 ani si 9 luni ne confruntăm cu o bacterie de ceva timp..in urma cu 1 luna băiețelul cel mare a fost depistat cu bacilicul piocianic in urma unui exudat faringian după care a urmat un tratament cu antibiotic ciprofloxacin in urma unei antibiograme in schimb cel mic nu avea nimic...după ce i.am terminat tratamentul celui mare le.am repetat din nou exudatul faringian si cel mare a mai rămas cu un stafilococ si cel mic bacilicul piocianic deci cel mare a scăpat de el i l.a plasat celui mic...bineinteles ca le.am început tratamentul cu gentamicin amandurora timp de 5 zile după schema de antibiograma...intrebarea mea este:se poate transmite si la noi(parintii)trebuie sa urmam si noi un anumit tip de tratament ?Nu mai stiu ce sa fac văzând că copii au ceva timp de cand tot le sunt administrate antibiotice si facand mereu infecții respiratorii cel mic acest an a avut 5 reprize de otita si ni sa recomandat sa scoatem polipii in schimb cel mare mereu cu infecții in gat la fel ni sa recomandat sa scoatem polipii si amigdalitele acest an au avut in jur de 6 reprize de antibiotic administrat plus aerosoli acum ne.am căpătat si cu acest piocianic ce pot face??va rog sa imi scuzati romanul dar nu mai stiu in ce parte sa merg si ce anume sa mai fac...va multumesc anticipat
1 comentarii
0
15-04-2018, ora 12:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult gastrologic și schimbarea stilului alimentar. Gatul rămâne iritat de la acidul gastric și asta favorizează bolile cronice și purtător de microbi
2. pe forum găsiți ce am scris despre tratament. Local cu șprițuri naturiste. Septilin pentru imunitate. Aerosoli s.a
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK