Ajutati-ma- Anxietate cu atacuri de panica | Forumul Medical ROmedic

Ajutati-ma- Anxietate cu atacuri de panica

01-06-2013
cjcrcsmn
Nu este medic/terapeut
cjcrcsmn
Numele meu este Cosmin, am 22 de ani si studiez in Anglia. De cateva luni prezint simptome ciudate in tot corpul. Totul a inceput in Decembrie cand m-am intors acasa pentru vacanta de Craciun cand am avut niste palpitatii minore la inima. Am mers la doctor si dupa un EKG mi-au gasit tahicardie. Au zis ca este probabil din cauza stresului si oboselii si mi-au prescris timp de o luna niste betablockere sa ma calmez. Intre timp, in ianuarie a trebuit sa ma intorc in Anglia la cursuri. Starile de rau au continuat si au iinceput sa escaladeze. Am inceput sa ma simt obosit cand mergeam pe strada, sa nu mai fac nimic din punct de vedere social pentru ca imi era teama sa nu imi fie rau. In luna Martie am avut primul atac de panica care a rezultat cu o vizita la spital la urgente. De acolo am ajuns la un cardiolog care mi-a facut o radiografie la tot pieptul si niste analize la sange printre care si la glanda tiroida. Aparent, toate analizele au iesit in regula. La sfarsitul lunii Aprilie m-am reintors acasa pentru o luna in vacanta.. Aici starea mea a inceput sa se mai amelioreze dar tot aveam macar o data pe zi pulsul marit, o ameteala, presiune resimtita in zona cefei sau daca stateam intins simteam o senzatie deranjanta de plutire. De la 1 Mai am venit in Anglia in sesiune. Primele doua saptamani au fost foarte aiurea simtindu-ma foarte obosit cronic, aiurit, ametit plus obisnuitul puls marit. Numai studiul si recapitularile care le-am facut ma faceau sa uit cat de cat de cum ma simteam. In ultimele 6 zile de cand am terminat examenele starea mea s-a inrautatit din nou. Nu pot dormi decat cate 4-5 ore pe noapte si foarte tarziu. ma trezesc.cand atipesc cu o senzatie de sufocare si inima bate un pic mai repede. Tind sa cred si. mai multe persoane miau spus asta ca este anxietate insa am inceput sa ma simt disperat pentru ca nu pot dormi cum trebuie si am inceput sa am atacuri de panica in timul noptii. am fost la medicul de familie acum. 2 zile si mi-a dat propranolol 2 capsule pe zi. capsulele isi fac efectul in sensul ca ziua sunt ok inima numai bate repede dar noaptea e alta problema. chiar acum cand scriu este 4 dimineata si am avut un atac de panica in seara asta. acum numai reusesc sa adorm si imi este frica ca noapte urmatoare se va intampla la fel. In seara asta nu am mai avut pulsul marit, din contra mi-am luat pulsul si aveam cam 50 de batai pe minut. Si ce m-a speriat cel mai tare este ca am avut vreo 2 episoade de cam o ora cu extrasistole cred (practic inima bate ok si o data la 30 de secunde parca bate altfel-sare o bataie ceva) si mi se pune un nod in gat, mana stanga imi amorteste, de dimineata imi era foarte foame insa nu prea am putut sa manan, am avut stare de voma. Acum ma simt destul de aiurea pentru ca nu prea am dormit decat vreo 3 ore si alea cu intreruperi. Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat e binevenit. peste o saptamana ma intorc in Romania dar simt ca numai rezist pana atunci. Imi este foarte teama de noapte care urmeaza. O sa merg din nou la medicul de familie luni dar mai am 2 nopti de weekend pana atunci. Ce sa fac? Va rog cineva sa imi dea un sfat. A si in timpul crizelor imi trec prin minte tot felul de ganduri cum ca o sa fac infarct si chestii de genul.
18 comentarii
0
01-06-2013, ora 19:22
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Treceti printr-o perioada dificila, stresanta, studiati intr-o tara straina...Privarea de somn se manifesta conform descrierii D-voastra...Incercati sa va relaxati, sa vizionati seara o comedie, luati o cina usoara, nu consumati alcool, nici cafea, eviati exercitiul fizic in cursul serii, beti ceai de tei cu miere sau o cana de lapte inainte de culcare..Incercati sa va culcati inainte de orele 23.00, sa nu fiti deranjat de zgomote, lumina, etc. O evaluare psihologica cu aprecierea nivelului de tres se impune.
Incercati sa ganditi pozitiv, sa va incurajati, vorbiti cu cineva apropiat...va trece si aceasta problema. Va doresc multa sanatate!
0
01-06-2013, ora 21:44
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Eu cred ca esti epuizat dupa un efort intelectual excesiv. Poti apela si la remedii homeopate si, de altfel, in Anglia sunt homeopati celebri. Ti-as recomanda dimineata Nux vomica 15 CH - 5 granule si Selenium 15 CH -5 granule, iar seara, inainte de culcare, Phosphoricum acidum15 CH - 5 granule si Kalium phosphoricum 15 CH - 5 granule, timp de 1 luna. Administrarea se face sublingual, cu 30 minute inainte de masa. Foloseste o pasta de dinti fara mentol. Numai bine
0
01-06-2013, ora 23:17
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara Cosmin,
ai precizat f frumos prin cate ai trecut in ultima perioada.
intrebare:
nu zici nimic despre glicemie si nici de tensiunea arteriala?!?
parere:
- astea 2 "iti dau toate cele peste cap"...
- DOAR oboseala sau/si ALTE suparari de care NU zici.iti fac rau..;
propunere:
- verifica glicemia si tensiunea arteriala ATUNCI CAND te simti mai niciincotro...stii tu.
- Omega 3 si Coenzima q 10.iti vor face bine pana, la intoarcerea in tara cand,
propun sa-ti urmaresti periodic glicemia si tensiunea;
cele bune,
0
01-06-2013, ora 23:23
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: 'De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?', fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bei suficiente lichide??
cele bune!


am citit.. si NU numai:
'Unul dintre secretele in prevenirea hipertensiunii arteriale este cana ta zilnica de ceai verde.'
iar
consumul regulat de ceai verde duce la scaderea considerabila a hipertensiunii.

asadar band ceai verde,..?????
iti scade MULT TENSIUNEA...ATENTIE !!!

poate precizezi, daca:
- bei ceai si de care/
- cata cafea consumi?
- fumezi mult?
-faci miscare sau nu?
- mananci sau doar rar si atunci ciugulesti cate ceva?
sanatate maxima-ti doresc.
0
02-06-2013, ora 00:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cjcrcsmn

Tinand cont ca simptomele tale au depasit 2 saptamani = ai facut o depresie anxioasa.
Documenteaza-te despre depresie si anxietatea cu atacuri de panica pe Internet si vei vedea ca absolut toate simptomele tale se incadreaza acolo.
Cand vii in tara, mergi la medicul de familie si cere o trimitere la Psihiatrie de unde vei primi medicatie de specialitate.

Poti posta problema ta si pe sectiunea de Tulburari psihice, sectiune unde vei gasi topicuri specializate pentru Anxietatea cu atacuri de panica sau Depresie. Pot invata despre aceste afectiuni din articolele de pe net sau din experienta celor ce au scris pe Forum Romedic sau pe alte forumuri pe aceasta tema.
0
02-06-2013, ora 01:34
cjcrcsmn
Nu este medic/terapeut
cjcrcsmn
@maria 123
-de o luna jumate beau in fiecare seara o cana de ceai de valeriana
-cafea nu consum deloc
-nu am pus tigara in gura in viata mea
--de mancat as putea sa zic ca e ok dar se poate si mai bine. In ceea ce priveste lichidele o sa incerc sa beau mai multa apa pentru ca si mama mi-a sugerat ca apa ajuta foarte mult si ar trebui sa incerc sa beau un litru jumate doi in fiecare zi. Multumesc pentru sfaturi.

Mi-am luat la un moment dat tensiunea cand am avut asa o criza si era din cate retin eu 14 cu 10. Cand ma simt bine tensiunea e normala. Cat despre glicemie cred ca e ok nu sunt sigur.
0
03-06-2013, ora 07:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pai. la varsta ta,
NU prea (vb. olteanului) e ok...
sotul meu are o varsta, are tensiunea asta si a primit SI tratament.
10...e f mult!!!!!!!!!!!!! si asta-i pe fond nervos, oboseala.
ASTA ar trebui sa-ti dea de gandit.
NU te mai cauta pe la psihiatrii..te vor aduce SI mai rau cu alte
tratamente.
Iti doresc numai bine.
Urmareste cele 2 (tensiunea si glicemia) cand REvii-n tara.)
sanatate
0
03-06-2013, ora 17:05
bella22
Nu este medic/terapeut
bella22
Buna, mi-a luat foarte mult timp sa ma hotarasc sa scriu dar citind pe acest forum am observat ca multe persoane sunt in aceasi situatie ca mine.
Nu stiu cum sa scap de aceste atacuri de panica, mi-au invadat toata viata, nu mai sunt buna de nimic, toata ziua traiesc intr-un chin inexplicabil, nu stiu ce sa mai fac, stiu ca totul tine de creieul nostru si de gandurile pe care le avem, dar aceste atacuri de panica au ajuns sa imi invadeze, viata, cariera si tot.
vreau sa scap de ele :(.De dimineata de cand ma trezesc ma iau transpiratiile, tremuratu, starea de voma, neincrederea in sine, si multe alte stari. Va rog din suflet sa ma ajutati cum puteti cu sfaturi si remedi ca sa scap de aceste atacuri de panica.
Va multumesc frumos! O zi frumoasa va doresc pt toti, pt ca eu am ajuns din cauza acestor atacuri de panica sa nu mai stiu nici cum sa ma mai bucur de o zi insorita
0
03-06-2013, ora 18:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ bella22

Atacurile astea sunt o boala, cum e diabetul de exemplu.
Boala se numeste anxietate cu atacuri de panica.
De cele mai multe ori vine insotita de depresie (dar nu neaparat necesar) care se manifesta prin lipsa de energie si lipsa puterii de concentrare.

Fiind o boala si traind in secolul 21, avem norocul ca pe piata se gasesc pastile care o trateaza.
Mergeti la medicul psihiatru pentru consult si tratament.

Netratate aceste boli se pot agrava si pot produce chiar handicap (imposibilitatea pacientului de a mai putea lucra).
0
29-07-2017, ora 14:18
Anca003
Nu este medic/terapeut
Anca003
Buna ziua! Am nevoie de un raspuns, deoarece sunt disperata. In urma cu doua luni am simțit niste palpitatii care m-au speriat foarte tare. Am fost intr-o perioada stresanta si am pus pe seama acestui fapt, insa acum nu as mai avea niciun motiv de stres, totusi aceste palpitatii continua. Ele nu sunt tocmai palpitatii, mai exact ritmul batailor inimii este in orice moment al zilei in jur de 120 de batai pe minut, chiar daca stau relaxata si nu depun niciun efort fizic. In primele zile am fost foarte speriata si am ajuns de 3 ori la urgente, unde mi s-a pus diagnosticul de tahicardie sinusala si mi s-a spus ca cel mai probabil este vorba despre atacuri de panica. Mi s-a recomandat sa realizez analize hormonale (rezultand ca nu am nimic la tiroida) si am facut si 4 EKG-uri (toate au iesit normale) si un Holter (la fel si aceasta). Am fost indrumata catre psihiatru si am primit un tratament constand in Anxiar si Zoloft (antidepresiv). Problema e ca iau tratamentul de o luna, dar nu am sesizat nicio schimbare. Ritmul batailor inimii este acelasi si am o stare de agitatie permanenta. Am ajuns sa cred ca nu este o problema la nivel psihic (pentru ca altfel pastilele si-ar fi facut efectul), ci o alta problema de sanatate care inca nu a fost depistata. Catre ce medic sa ma indrept? Ce analize sa fac? Va rog, am nevoie de un raspuns. Mulțumesc!
0
29-07-2017, ora 16:46
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.

Tahicardia este prezenta doar in perioada de veghe (ziua, cand sunteti treaza) sau si in perioadele de somn? Va odihniti suficient, numarul de ore de somn/24 ore este cel adecvat varstei?
0
30-07-2017, ora 10:01
Anca003
Nu este medic/terapeut
Anca003
Este prezenta si ziua si in perioada de somn. Reusesc sa dorm doar pentru ca iau o pastila de Anxiar seara care ma mai linisteste si imi da oarecum o stare de somnolenta, desi simt ca inima bate la fel de tare. Ma odihnesc cam 7-8 ore pe noapte, cat tine efectul Anxiarului pentru ca apoi sa ma trezesc agitata si sa simt cum imi bate foarte tare inima.
0
30-07-2017, ora 20:24
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Aveti cumva anemie?
0
30-07-2017, ora 21:03
Anca003
Nu este medic/terapeut
Anca003
Buna seara! Nu, am facut analizele necesare si a rezultat ca nu am. Nu-mi pot da seama care este cauza exacta a acestor palpitatii...
0
31-07-2017, ora 05:42
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata.
Va recomand evaluare psihologica.
0
31-07-2017, ora 09:54
Anca003
Nu este medic/terapeut
Anca003
Fac sedinte de psihoterapie, insa nu sunt prea confortabila cu ele. Simt ca ma "rascolesc" si parca imi intretin starea de anxietate.
0
31-07-2017, ora 14:13
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Poate este necesara o abordare diferita.
0
12-12-2017, ora 11:55
Psiholog Mihaela Davidescu
Psihologie
Psiholog Mihaela Davidescu
Cu siguranta aveti nevoie de o alta abordare. Probabil ceva care sa imbine terapia de sorginte psihanalitica si terapiile de relaxare, o psihoterapie de tip integrativ
Trebuie descoperita cauza profunda a acestor simptome, anxietatea este doar un efect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea
  • De ce apar palpitatiile?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • O aplicaÈ›ie pe telefon detectează anxietatea È™i tulburările dispoziÈ›ionale la adolescenÈ›i
  • Atacul de panică
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  •