Ajutați ma cu o părere, va rog!

15-12-2017
Gabriss
Nu este medic/terapeut
Gabriss
Bună seara. Am 18 ani și de un an de zile port ochelari cu dioptria de +0, 5. Am fost ultima oara la control acum jumate de an.. Unde mi s a spus ca la ochiul drept "rădăcină ochiului" este mai scurta decât cea a ochiului stâng. În ultima perioada nu am mai purtat ochelarii.. Iar de doua zile aveam dureri de cap puternice.. Am reînceput sa i port.. Însă am observat o schimbare. Uneori am tendința sa vad mai bine fără ei decât cu ei. Când încerc sa intorc capul imaginea îmi devine neclara. Iar uneori mi se incetoseaza privirea deși i port. Pot spune ca de ochelari am nevoie însă nu inteleg de ce imaginea îmi devine neclara. Port acești ochelari pentru ca nu vad la distanta. Dar când încerc sa ma uit în zare sau sa citesc un text la o anumita distanta ce nu este exagerat de mare.. Vad oarecum în ceata și trebuie sa ma concentrez pe ce vreau sa vad ca să îmi dau seama. Pentru ca după cum v am spus.. E puțin în ceata. Credeți că mi s a modificat vederea? Și dacă da în ce fel? Ce pot face?Țin sa menționez ca la început vedeam bine cu ei.
3 comentarii
0
15-12-2017, ora 19:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil sa se fi schimbat dioptria chiar daca nu a trecut mult timp. Mai mergeti o data la un control oftalmologic.
Eu am dioptrie tot 0, 5 si m-au chemat la 6 luni la revizuirea dioptriilor.
0
16-12-2017, ora 09:51
Gabriss
Nu este medic/terapeut
Gabriss
Și în urma revizuirii cu ce dioptri v ați ales?
0
16-12-2017, ora 17:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa ma duc in mai la revizuire. Exact acelasi fenomen mi se intampla si mie. Am inceput sa vad mai bine fara ochelari de aproape. Dar la distanta vad mai bine cu ei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •