Ajutati-ma! nas infundat de 2 luni

07-05-2013
cristinnacris
Nu este medic/terapeut
cristinnacris
As dori foarte mult un raspuns in legatura cu problema mea, pe care o am de cateva luni dar in ultimul timp s-a cam agravat. nu pot scapa de nasul infundat, si uscat, il simt de parca ar fii plin dar in acelas timp uscar, pun spary nazal bixtonim, am ajuns la al 4 tub, problema e ca nu imi curge sau nu este incarcat de mucozitati decat foarte putin, foarte rar elimin, dar ma simt foarte bine dupa ce aplic sparyul, de vreo 2 3 ori pe zi, nu mai stiu ce sa fac, mi s a zis ca am sinuzita am folosit tot felul de sprayuri si picaturi recomadate dar degeaba, efectul a fost negativ. nu stiu daca se mai trateaza nu mai vreau sa folosesc bixtonim am ajuns sa fiu dependenta de el nu pot pleca nicaieri fara el e a4 a sau a 5 a sticluta in ultimele 2 luni
4 comentarii
0
08-05-2013, ora 08:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu ai simptome de sinuzita.
nu stiu cine a zis ca ai sinuzita.. dar este eronata afirmatia
trebuei sa stii ca NUMAI un medic ORL..dupa ce vede o radiografie SAF si consulta nasul.. poate pune un diagnostic corect
2 Bixtonimul in sine ( ca si reactie adversa).. duce la uscarea mucoasei nazale si infundarea nasului
3 pe forum sunt miii de sfaturi cum s efac tratamente naturiste local
4. Cred ca ai o rinita cronica hipertrofica si e nevoie de un consult ORL..si interventie pe cornete
0
08-05-2013, ora 09:54
cristinnacris
Nu este medic/terapeut
cristinnacris
Domnule doctor, va multumesc pentru raspuns. eu am fost diagnosticata cu sinuzita acum 2 ani in urma unei radiografii faciale sau ceva de genul pe care a vazut o medicul orl, iar atunci am primit tratament cu nasonex, nasic, antibiotic si mi s a recomandat sa fac inhalatii si punctii(punctii pe care nu le am facut), si ce mi a zis a fost ca nu o sa scap niciodata. nu am avut niciodata probleme in timpul iernii, tot timpul au aparut pe la sfarsit asa, dar anul asta am facut de 2 ori otita, am facut si rosu in gat si asta toamana si pneumonie..aa si la radiografia de acum 2 ani mi s a zis ca vaii ce sinuzita urata maxilara si frontala am, ceva de genul. acum in fiecare dimineatza gatul este plin de mucozitati, iar in nas desi e curat, nu elimin simt ca parca imi pocneste ceva ca niste suntete mici si care pocnesc inauntru
0
08-05-2013, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in 2 ani de zile.. daca era un proces inflamator si purulent in sinus.. se ajungea la complicatii orbitale sau intracraniene
puroiul erodeaza osul si merge mai departe
asa ca posibil a fost un edem al mucoasei care a acoperit tot sinusul, posibil riinita alergica sau polipi in sinus in crestere
0
18-03-2019, ora 18:19
Eusiatt
Nu este medic/terapeut
Eusiatt
Buna ziua, am nevoie de ajutor de un ajutor, nu știu ce sa mai fac. De 2 luni am nasul înfundat, ochii înlăcrimati, stări de răceala, insa nu sunt răcita, am fost la un Dr. Alergolog mi-a prescris un tratament de 3 săptămâni. Mi-am revenit pentru 2 saptamani, insa m-a luat din nou. Oare ce pot face ? Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: