Ajutati-ma, va rog. Reactii alergice

14-11-2017
Pirvulescudiana
Nu este medic/terapeut
Pirvulescudiana
În urma cu doua luni am folosit DUAC de la care am facut alergie si o săptămână am facut numai injectii cu hidrocortizon si perfuzii, apoi mi a trecut dar mi s a spus că e posibil sa nu fiu alergica, ci doar pentru ca doamna dermatolog la care fusesem nu mi precizase cum trebuie aplicata si eu am aplicat o cantitate mare si ca e posibil doar asta sa fie cauza si apoi după o săptămână după ce am terminat cu afecțiunile am aplicat o cantitate foarte, foarte mica local și mi s a înroșit si iritat la loc și am mai facut 3 zile cu hidrocortizon ca sa mi treaca. Apoi după câteva zile mi a apărut pe corp un fel de urticarie, am fost la doctor si mi a zis ca am urticarie alimentara am tinut regim alimentar, tratament, dar nu mi a trecut si dupa doua saptamani m am dus la alergolog si mi a spus că am substanta de la crema încă în organism, dar pe parcurs am devenit alergica la foarte multe si am facut si teste de alergie si nu e cronica, dar nu mi trece mi se manifesta la fel ca acum 2 luni: duluri, mancarimi, nu stiu ce sa mai fac, nu stiu ce am, va rog ajutati ma
1 comentarii
0
15-11-2017, ora 07:20
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Din pacate doar examenul clinic si analizele pot stabili diagnosticul. Trebuie sa mergeti la un medic dermatolog si alergolog. Reactiile alergice sunt dificil de tratat.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Introducerea precoce a produselor alergene în alimentația copilului poate reduce riscul de sensibilizare
  • Risc de alergii mai mic la copiii care își ronțăie unghiile sau sug degetul
  • Spălatul pe mâini - o altă perspectivă
  • Viaskin Peanut - plasturele care tratează alergia la arahide
  • Alergie sau răceală?
  • Un nou dispozitiv pentru detectarea rapidă a alergenilor alimentari
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • O nouă abordare de îngrijire a persoanelor care suferă de alergii
  •