ajutati-ma va rog - cum pot scapa de aceasta dependenta pe care mi-a dat-o dulcolaxul? | Forumul Medical ROmedic

ajutati-ma va rog - cum pot scapa de aceasta dependenta pe care mi-a dat-o dulcolaxul?

14-02-2007
manuela24
Nu este medic/terapeut
manuela24
de 6 ani iau cate 2 pastile dulcolax, pt a avea scaun.totul a inceput de la o cura de slabire brusca.am fost la diversi doctoi, dar nici una nu a considerat sa-mi faca vreo colonoscopie.toti mi-au zis de regim.am tinut regim cu fructe, lichide, bibre etc.am incercat tot dar nimic.nici ceaiurile laxative nu ma ajuta.cum pot scapa de aceasta dependenta pe care mi-a dat-o dulcolaxul?sunt dispusa sa incerc orice altceva, numai sa scap de ele.pur si simplu nu am senzatia sa ie, decat o data la cateva luni.va multumesc.i
1 comentarii
1
25-10-2016, ora 21:04
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, tratamentul cu Dulcolax poate conduce la obisnuinta. In plus, acest medicament este indicat doar la nevoie pe perioade scurte intrucat poate determina aparitia unei complicatii, anume melanosis coli. Recomandarea mea este sa incercati o dieta bogata in fibre alimentare, multe lichide si eventual preparate pe baza de polietilenglicol.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: abuzul de laxative

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: