Ajutati-ma va rog frumos.

24-10-2009
corina1234
Nu este medic/terapeut
corina1234
Tatal meu a fost diagnosticat saptamana trecuta cu o forma rara de leucemie acuta promielocitara.
Are diabet zaharat de tipul II de 2 ani de zile si face analize periodice la 6 luni.
A efectuat in in septembrie analizele sangelui si i-au iesit rau, de aceea s-a internat la spitalul judetean din Drobeta Turnu Severin, unde dupa 1 saptamana de analize complete au iseit ca este in regula.In data de 12 oct a refacut analizele la un cabinet particular si deja totul se agravase f rau, a iesit un scandal monstru intre cabinet si medicii - incompetentii - cica ne dam viata pe mana lor - de la spital ca analizele nu au cum sa fie in regula la spital si la cabinet sa iese asa dezastru. In concluzie i-a iesit o infectie in sange. Intre timp tatal meu s-a dus si la medicul de familie- o alta incompetenta si i-a spus ca are infectia de la dinti si pana nu se trateaza nu scapa de ea. I s-a facut puntie lombara si diagnosticul a fost leucemie acuta promielocitara. In data de 15 octombrie a venit la Timisoara unde i s-au refacut toate analizele si a reiesit ca diagnosticul a fost bine pus. A inceput tratamentul cu un medicament VESANOID 10 mg - cunoscut ca si ATRA- care l-am gasit f greu si f scump si a inceput dupa o saptamana de luat aceste pastile si prima sedinta cu citostatice. Vreau sa va spun ca de 2 zile transpira non stop si sughite f mult si f rau, deja m-am panicat tare si nu stiu ce sa mai fac. Ajutati-ma va rog cu informatiii, daca stiti, despre aceasta boala. Inca nu ni s-a spus in ce faza este. Eu am citit pe internet si scrie ca e curabila, dar mai multe detalii nu am gasit. Oare se face transplant pt ea? Este normal sa sughita asa de tare de la aceste medicamente. Am inteles ca ii va scadea imunitatea si va fi f sensibil, ma gandeam la ceva naturist. Ce imi recomandati.
3 comentarii
0
24-10-2009, ora 22:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
In primul rand nu va panicati atata, exista multe boli incurabile de medicina alopata care sunt foarte usor curabile cu alte tipuri de medicina. In al doilea rand nu credeti neaparat analizelor, mai ales in condiitile descrise. In medicina nu este nimic sigur ! In al treilea rand multe analize repetate dupa ceva luni la diete cu remedii naturiste dispar la fel de usor cum au aparut, poate fi numai o alterare temporara a sangelui si din panica creeata si medicamentele luate ajungeti chiar sa credeti sau sa produceti boala.

De vina la simptomele actuale este cu siguranta medicamentul pe care il ia si nu boala. Acel medicament nu are cum sa ajute la leucemie si nici nu a ajutat pe nimeni. Dar produce astfel de simptome descrise si distruge si ce a mai ramas sanatos in organism.
Eu as arunca imediat acel medicament la gunoi si as incepe un tratament homeopat. Consultati un medic homeopat cu experienta.
0
24-10-2009, ora 22:57
corina1234
Nu este medic/terapeut
corina1234
din data de 15 octombrie este internat la clinica de hematologie din Timisoara, la un medic f bun. Tot ce a luat pana acuma a fost sub supravegherea medicilor si este in continuare internat. Eu am aflat d epe net ca medicamentul este puternic si ca are reactii adverse.
De aceea ma ganeam la ceva naturist, medici i-am intrebat si mi-au raspuns ca ei nu imi propuna asa ceva ca nu depinde de ei.
0
04-11-2009, ora 10:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu conteaza cat de bun este medicul atata vreme cat omul este intoxicat cu medicamentele facute de altcineva si despre care doctorul nu stie si nu are cum sa stie multe. Doctorii nu sunt chimisti, toxicologi, biologi si nu au laboratoare proprii sa faca analize. Doctorii depind de credinta in altii si credinta asta este foarte oarba de cele mai multe ori. Medicii buni sunt chiar mai periculosi decat ceilalti pt. pacient pt. ca datorita credintei mari ale pacientului in acel medic se accepta un tratament gresit si daunator mult mai usor si pe durata mai lunga decat la un doctor in care nu se are incredere.
Iar medici care sa accepte tratamente naturiste nu prea gasiti, ei nu cred in asa ceva, dar nici nu sunt in
stare sa faca bilantul la sfarsitul anului sa vada cati pacienti au vindecat ei cu medicamentele lor.
In orice caz mai exista si Dumnezeu. Mai bine va puneti speranta in el decat in acel medic.
Eu va zic: tot ce se face in leucemie si in cancer (si in alte ramuri este similar) aduce omul in groapa intr-un stadiu extrem de accelerat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.