Ajutati-ma va rog in legatura cu o durere brusca..

23-08-2017
DenisaN
Nu este medic/terapeut
DenisaN
Buna dimineata. Ieri in jurul orei 17 cand m-am dat jos din pat ma durea suportabil lateralul talpii. Ca sa intelegeti localizarea sub "oul piciorului"... exact pe marginea aceea rosie. N-am avut nici un traumatism recent, am stat mai mult in picioare in ultima perioada avand un bebe de 2 luni. Pana spre ora 19 a inceput sa ma doara incat sa nu pot calca pe talpa. Sex feminin, 30 ani, 100 kg, 1, 63. Mentionez ca am operatie de cezariana in urma nasterii, de acum 3 luni. Mama m- speriat sa nu fie un cheag din cauza operatiei de cezariana. Dar in talpa ? Inca ma doare si acum. E foarte putin rosie zona si foarte putin umflata. Insesizabil aproape. Nici in calcai nu pot sta. Dupa repaus ma doare, dupa ce merg putin ma mai lasa durerea incat sa pot calca mai bine. Ce ar putea fi? Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
23-08-2017, ora 09:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre un picior diabetic Charcot (aveti 50 kg in exces, deci sunteti 100% diabetica), poate fi vorba despre o fractura "de stress" (cauzata de cele 50 kg in exces).
Este teribil de important sa nu calcati deloc pe picior pana la stabilirea diagnosticului precis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-08-2017, ora 13:01
DenisaN
Nu este medic/terapeut
DenisaN
Glicemia o am max 80 -85 mereu. O verific constant. O radiografie ar fi utila ? Multumesc mult.
0
23-08-2017, ora 23:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu este utila radiografia, ci doar examenul clinic direct al piciorului.
Glicemia nu are nici o relevanta: puteti ajunge direct in stadii foarte grave (gangrena piciorului, insuficienta renala, retinopatie) cu glicemie normala.
Este esential sa renuntati la cele 50 kg in exces.
Este teribil de important sa nu calcati deloc pe picior pana la stabilirea diagnosticului precis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.