Ajutoooorrrr sunt antisocial...cine ar sta cu aşa ceva? | Forumul Medical ROmedic

Ajutoooorrrr sunt antisocial...cine ar sta cu aÅŸa ceva?

25-09-2018
Nemo6
Nu este medic/terapeut
Nemo6
Am 20 de ani toată faza e că sunt antisocial...cine ar sta cu aşa ceva?Am prieteni puţini nu sunt prost dar chiar nu ştiu ce am...pe net e uşor să vb...am prieteni virtuali..dar nu mă ajută cu nimto.Am o zi am vb cu o fata pe net...era ok...dar când ne am întâlnit...eram foarte timid...ea avusese o relaţie de 6 ani...şi după mi a zis că nu am incredere in mine...ea vrea unul cu incredere in el...şi ca nu ne potrivim..că sunt copilaros...ca nu ar sta cu un copil intr o relatie...ce pot să fac să am mai mulţi prieteni şi o iubită?
17 comentarii
0
25-09-2018, ora 15:57
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Salut mergi si discuta cu un psiholog
0
25-09-2018, ora 16:03
Nemo6
Nu este medic/terapeut
Nemo6
Şi în afară de psiholog ce alte alternative există?
1
25-09-2018, ora 18:41
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună seara.

Si eu recomand sa vorbiți cu un psiholog. De ce nu doriți acest lucru? Va poate ajuta sa creșteți stima de sine.
1
25-09-2018, ora 19:59
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Pastile pentru socializare încredere în sine nu exista cel puțin eu nu știu
1
25-09-2018, ora 22:35
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Paroxetina este pastila pt socializare si putina incredere in sine, cred ca scrie si pe prospectul medicamentului original !
1
26-09-2018, ora 12:06
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergi la un psiholog clinician pentru evaluare, iar pe baza rezultatelor vei face psihoterapie, ca să poți să-ți gestioneze emoțiile, să înveți să comunici asertiv și să câștigi competențe care să te ajute să ai încredere în tine și să relaționezi bine cu ceilalți.
0
26-09-2018, ora 13:16
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Paroxetina este un antidepresiv prescris doar de medicul psihiatru. Un tratament nu se da pe internet, ci un urma unei evaluări complete.
0
26-09-2018, ora 15:55
Nemo6
Nu este medic/terapeut
Nemo6
Şi antidepresive fără prescripţie medicală?
0
26-09-2018, ora 18:11
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Cere cuiva caruia i-au ramas cateva pastile pt testare, daca nu trebuie sa cauti un medic care sa-ti prescrie acest antidepeesiv sau altul, in functie de raspunsul organismului tau !
0
26-09-2018, ora 21:26
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu recomand consult psihiatric și evaluare psihologica.Sunt medic știu ce spun asta cu paroxerina face și drege e SF.Pentru că am pacienți care nu tolerează parixerina!
1
26-09-2018, ora 23:18
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Atunci recomand wishky cu cola in proportie de 3:1, asta functioneaza cam la toata lumea ! :)
1
30-10-2018, ora 08:53
MirceaMi
Nu este medic/terapeut
MirceaMi
Salut incearca sa nu ii mai pui pe ceilalti asa sus fi rezervat dar fi tu cu bune si cu rele si cine te place te place si asa, daca asculti orice parere ajungi sa te pierzi pe tine si sa nu mai ai incredere, este Dumnezeu fata respectiva ca sa stie exact cum esti tu?E normal sa fi emotiv la o intalnire de ce nu te gandesti ca ppate fata respectiva este ciudata a fi prea sigur pe tine si natural la o prima intalnire denota un carcter cam infatuat parerea mea, si o lipsa de buna crestere, mai ales sa spui cuiva ca e nesigur, a fi timid e o virtute dar societatea in care traim e schimbata in ziua de azi fetele vor cefosi cu bmw-uri barbatii super pitipoance si de aici multe frustrari daca te pierzi pe drum, si multi care traiesc o imagine.Vei gasi pe cineva pentru tine care te va aprecia, sa te gandesti mereu daca ei sunt buni pentru tine nu tu trebuie sa fi mereu altfel sau bun pt ceilalti.
0
01-11-2018, ora 14:31
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In primul rand e important sa-ti raspund la intrebarea: de ce sunt antisocial? Oare esti cu adevarat? de ce spui asta?
Increderea in sine se poate construi sau se poate pierde in multe feluri.
Cum ai ajuns tu sa ti-o pierzi? Cat de sus era inainte de a o pierde?

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
1
01-12-2018, ora 23:57
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
din ce spui nu esti nicidecum antisocial. cred ca esti doar mai timid.
cauta sa socializezi si nu te descuraja.
2
19-07-2020, ora 08:53
YvesSaintLaurent
Nu este medic/terapeut
YvesSaintLaurent
Ieși coaie afara din casa și o să fi bine ce atâta drama sunt oameni cu probleme adevărate pe aici cu schizofrenie și altele du te drq la psiholog sau ieși din grota.
1
19-07-2020, ora 12:29
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ceea ce-ți lipsește e încrederea în tine și motivația de-a face ceva pentru a o spori. Faptul că te crezi diferit de ceilalți, îi urci pe un piedestal cu sau fără merite și te uiți la ei de jos, îți crează o stare de disconfort pe care nu o poți depăși. Încearcă să te cunoști mai bine, să-ți conștientizezi calitățile, să știi ce ai de oferit. Nu te mai compara cu alții, fiecare om e diferit în felul său.Tocmai în asta constă frumusețea vieții, pentru că ne-am plictisi să fim unii copiile altora. Dacă ar fi un medicament minune, toată lumea ar fi optimistă și și-ar rezolva orice problemă rapid, fără să fie nevoie să facă prea multe. Dar așa cum spunea dl.doctor asta e de domeniul SF. E nevoie să faci tot ce depinde de tine pentru a depăși această situație. Iar dacă nu reușești singur, te poate ajuta un psiholog.
La o evaluare psihologică ai înțelege mai bine motivele din spatele timidității tale și apoi ai putea lucra pentru diminuarea acestora. Încearcă să citești cât mai multe cărți de dezvoltare personală pentru că te ajută să-ți schimbi gândirea și percepția ta despre lume. Găsești multe cărți și în format pdf, deci nu e nevoie să faci efort să le cumperi.
0
11-02-2022, ora 14:07
Therapy Sessions by Psihoterapeut Zsolt Orban
Identitate neconfirmată
Therapy Sessions by Psihoterapeut Zsolt Orban
Buna ziua! Este foarte important sa faceti si psihoterapie, terapie cognitiv comportamentala de preferat. Gasiti pe cineva in orasul dumneavoastra si tineti minte ca sunt multi psihoterapeuti care fac si online! Mult succes!

Psih. Zsolt Orban
Therapy Sessions
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: