Ajutor! Iubita sau fosta mea iubita vrea sa faca avort

26-11-2017
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Iubita sau fosta mea iubita vrea sa faca avort, cica nu suntem pregatiti ca suntem de prea putin timp impreuna, a plecat de la mine s a intors la foastul, i am oferiti totul, am fost impreuna de 7 luni si este insarcinata in 9 saptamani, si vrea sa imi omoare copilul, ca nu e pregatita, sunt disperat, nu stiu ce sa fac, nu vreau asta, i am zis fa l si il cresc eu. Dar te rog nu ne omora copilul, l am si vazut la eco, am 25 de ani eu si ea 29, nu suntem amarati, castigam ok, avem cum sa ii oferim totul, fostul la care este acum o forteaza sa il omoare, eu nu pot numi asta intrerupere de sarcina sau avort, ci doar omor. Nu stiu ce sa fac, nu vrea sa vb cu mine, ca e viata si corpul ei si face ce vrea. Ce mai pot sa fac eu?? Sunt distrus, ma gamdesc ca o sa imi omoare cineva copilul, si turbez. Ajuta-ti-ma va rog din suflet!!! SUNT DISPERAT !!!
13 comentarii
0
27-11-2017, ora 16:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu, nu e corpul ei. E corpul copilului care va fi sfartecat in bucati. Sa intre pe pagina Avortul pe Facebook. La a 8-a postare arata-i poza cu corpul copilului la 9 saptamani. Are manute, picioruse, cap, ochi, urechi. Un ginecolog i-ar rupe in bucati toate aceste elemente si i le-ar pune pe masa sa le reconstruiasca, sa nu mai ramana vreo parte in ea, sa nu o infecteze. Pune-i filmul Strigatul mut. Sa iti dea tie copilul. Ai aceleasi drepturi ca si ea in calitate de tata. Lupta pentru copilul tau!
0
27-11-2017, ora 17:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Copilul are nas, gurita, corp, degetute la maini si la picioare, coaste. Nu poate sa-l omoare ea cum vrea.
Si eu sunt de parere cu tine ca asta e un OMOR, nu un avort. Cuvantul avort vrea sa ascunda ceea ce ne spune cuvantul omor. Nici un animal nu isi omoara puii. Salvati-va copilul cu orice pret. Vorbiti cu parintii ei si cu actualul ei prieten sa se potoleasca.
0
27-11-2017, ora 19:17
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca ai discutat cu ea si asa mai departe si nu vrea si nu vrea, alegerea ii va apartine ei, nu tu decizi in final, ea poarta copilul, asa ca aia este, poate nu se simte pregatita, faci altul cu alta femeie, nu este o problema, deci stai linistit. Normal ca nu e okey, dar asta e, legal nu o poti impiedica sa faca avort.
A plecat de la tine ca nu te-a placut cu adevarat, alfel nu pleca, cauta una care sa te iubeasca cu adevarat, sa va intelegeti si fa cu ea altul, nu mai fi asa disperat ca nu e cazul.
Nu era deloc bine sa creasca copilul ala fara mama, asta in nici un caz ! Nu te gandesti si tu la copilul ala ? Te gandesti doar la tine ca nu-ti covine ca n-ar mai fi. Barbatul poate face copii si la 80 ani, deci poti face 100, nu costa nimic.
O fi omor sau nu, daca e legal, se intampla si asta este asa cum se tot intampla peste tot in lume unde avortul e permis, incercati sa acceptati asta, nu va mai puneti voi gica contra la tot globul.
Dar la ea te-ai gandit ?! Te-ai gandit ca poate pentru ea nu e bine daca face acest copil ? Doar la tine te gandesti ?

Si tu si Clara sunteti niste egoisti de nu s-a mai vazut ! Doar la voi va ganditi.
0
27-11-2017, ora 19:26
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Costy cu un "argument" al tau nu sunt de acord, anume cu generalizarea ca " se intampla peste tot in lume ", pe ideea asta ar trebui sa fie si la noi atacuri teroriste daca sunt mai peste tot in lume ! Sau sa fie accidente aviatice mai dese ! Ce zici ?
0
27-11-2017, ora 20:56
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eu am zis ca idee doar, ca avortul se face peste tot pe glob ca si chestie, sigur ca nu te incalzeste pe tine cu nimic.
Doar am vrut sa spun ca nu este considerat crima, altfel nu mai era legal.
Repet, te-ai gandit si la fosta ta partenera ? Ca poate ii e mai bine asa ? Sau te gandesti doar la tine ?
Nu am zis ca e bine unde s-a ajuns, ma refer strict in aceasta situatie de fapt.
Pana la urma...asta e, nu te-a placut, poate nu ti-ai dat tu seama de asta, insa oricum te-ai simtit bine cat ati fost impreuna, ati mancat, v-ati sexat, asta e, sigur ca e dezamagitor ce a facut, insa ai analizat de ce ? Tu nu ai fost deloc de vina ?
Ca daca doar ea e de vina, sigur ca e nasol, dar intreb ca si idee daca nu si tu ai gresit cu ceva, ca daca te-a placut dar tu ai vina, este cu totul altceva.
Si intr-un caz si altul, e tot aia ca tot va avorta daca va vrea, insa e interesant ca sa inteleg si eu de ce s-a ajuns sa se intoarca la fostul.

Acele atentate teroriste au loc din cauza celor care fac si alimenteaza razboaiele la arabi acolo, deci SUA si occidentul, asa ca sa nu ne mire ca or fi si la noi daca mai tinem asa mult cu jigodiile de americani care numai rau stiu sa faca peste tot in folosul lor.
0
29-11-2017, ora 14:40
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Prietene sunt egoist ca vreau ca un copil, un suflet sa traiasca? Tu te auzi? Si ea vrea sa il tina, dar ii e frica! Eu sunt dispus sa renunt la tor ptr ca acel copil sa traiasca. O inteleg ca ii e frica, ca este indoielnica, dar Dumnezeu la creat, sa traiasca, nu sa il omoram noi fin vare motive. I am zis ca il cresc si singur.
0
29-11-2017, ora 18:56
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu, ziceam ca ai fi egoist daca ea nu ar vrea dar doar tu vrei sa-l tii, dar daca si ea vrea, atunci este cu totul altceva, nu ai spus asa.
Ca daca ea categoric nu vroia fara legatura cu vreo frica, era alegerea ei si era clar ca asa ii era ei mai bine, dar acuma e alt caz.
Asa ca discuta cu ea si ajungeti la un consens, ca daca ii e doar teama, aia se rezolva, ii explici, vezi de ce are teama si poate reusesti sa i-o demontezi, daca si ea vrea si tu, este si normal ca este bine ca, copilul sa traiasca, sa fiti impreuna si sa fiti bine toti.
Toti copiii dupa mine trebuie sa traiasca dar sa o faca bine, deci sa aiba familia unita, conditii unde sa traiasca okey si sufletesti si financiare, deci sa nu sufere, nu imi place sa vad copii suferind cu parinti care se cearta, sau parinti lipsa, lipsuri financiare.
Deci cand zic la general ca avortul este okey, in acest context zic, cand avortul va scuti de suferinta un copil, dar si pe acel partener care nu va putea avea nici el o viata buna.
Am zis asa pentru ca de foarte multe ori se ignora asta, multi se gandesc doar la motive religioase sau egoiste, si ignora calitatea vietii acelui copil si al acelui partener care va face copilul, cu asta nu pot fi deacord.
Acum cred ca a inteles cum gandesc.

Dar te intrebam, de ce s-a dus la fostul ? De ce nu a ramas cu tine ? Care e vinovatul ?
Eu cred ca ii e teama sa stea in relatie cu tine, de aia intreb care e vinovatul de a plecat la fostul, ca daca tu esti, atunci tu trebuie sa-ti schimbi comportamentul, daca nu esti tu, tot prin discutii se rezolva.
Vino si zi ce s-a mai intamplat, pana la urma cum a ramas de cand n-ai mai scris ?
0
29-11-2017, ora 19:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy, vezi ca te transformi intr-un avocat al uciderii copiilor in pantecele mamei, pe Forum Romedic. A mai fost un caz in care ai pledat tot pentru ucidere. Esti criminal sau ce?
Tocmai a murit actrita Cristina Stamate care a facut un avort cat era tanara, de dragul carierei. A marturisit ca a regretat toata viata acel avort si apoi a militat impotriva avorturilor.
Indiferent de cate avorturi se fac in lume si indiferent de marimea copilului ucis in bucati in pantecele mamei, intreruperea de sarcina tot o crima e.
Esti nazist, @ Costy! Potoleste-te de a mai da astfel de sfaturi din cauza ca nu ai ce face acasa de plictiseala. Ce bine era sa ai acum un frate...
0
29-11-2017, ora 20:39
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Sigur ca unii regreta ca doamna Stamate, dar sunt si destui care nu regreta deloc si le-a fost bine asa, depinde de caz aici, este relativ.
Am explicat mai sus in ce cazuri sunt deacord cu avortul, nu ai citit atenta, deci doar cand calitatea vietii copilului si a mamei sunt amenintate, atata tot.
Si o sa recomand in continuare asta cand voi considera ca se afla in acest caz, tu recomanzi pe dos, altul altfel, decizia finala tot omul in cauza o va lua, insa toti e normal sa ne spunem parerile tocmai ca omul ala sa vada mai multe posibile solutii. Daca tu consideri crima, ia-o asa, asta e, daca asta ajuta, se face fara probleme.
Poate pe multe le avantajeaza parerea mea, pe altele parerea ta, deci nu e ceva generalizat.
Ai vazut mai sus, in cazul in care si ea vrea sa pastreze dar doar are o teama, si eu am zis ca este bine sa-l tina, dar nu am stiut asta inainte ca el nu a spus.

Era bine daca aveam un frate sau o sora, daca erau din aia care le pasa cum e prietenul meu cu sora lui, ca daca erau ca majoritatea care au familiile lor si treaba lor, nu ma avantaja cu nimic, chiar ma dezavantaja pentru ca pe parcursul timpului tot financiarul mamei nu mai venea doar la mine, asa ca aia e, insa oricum era, tot nu o condamn pe mama care a facut avort, ea se afla printre cei care nu regreta ca a facut, nu o condamn ptr ca stiu ca ei i-a fost mai bine asa, de aia a si facut, deci in mare probabilitate putea sa-mi fie mai nasol daca aveam un frate sau o sora !
Ca doar putini fac ce face prietenul meu cu sora, majoritatea nu au treaba, deci sl la tine s-ar putea sa fi fost la fel daca aveai frati ! Nu-ti face iluzia ca aveau grija de tine neaparat...ei aveau familiile lor si de ele isi vedeau.
0
29-11-2017, ora 20:39
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Cred ca am ajuns la un consens, il vom tine si il vom vreste, asta mi a zis, ca asta a fost dorinta ei cea mare, un copil, so ca ii pare rau ca s a gandit la asta. Multumesc mult ptr sfaturi !
0
29-11-2017, ora 20:45
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Super ! Atunci este foarte bine daca a hotarat sa il tina, acuma sa vedem cum va veti intelege, dar sper sa fie okey.
Te mai intreb odata, de ce a plecat la fostul ? Cine a fost cauza ? Ca in functie de asta stii daca va merge sau nu treaba intre voi.
0
29-11-2017, ora 22:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bravo, Gabriel! Felicitarile mele! Ma bucur mult sa aud asta.
0
29-11-2017, ora 23:12
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Sper ca si ei sa se inteleaga bine si asa sa le fie bine si lor dar si la copil.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •