Ajutor! înțepături in picioare și in mâini

04-07-2018
Benabena
Nu este medic/terapeut
Benabena
Buna! Am dureri in picioare și in mâini, un fel de înțepături, când in talpa, când la nivelul gambei, la fel și la mâini.. ma tot înțeapă antebrațele, câteodată și la umeri, palmele, vârful degetelor. Am făcut toate analizele de sânge, sunt sănătos tun. Am avut ceva probleme cu coloana.. pe la vreo 22 de ani.. am ridicat mult și greu, am rămas blocat odata... de atunci a început sa ma doară... dar nu sunt sigur dacă este de la coloana. Nu mai stiu unde sa merg sa vad ce este! Mulțumesc! Am 26 de ani, am uitat sa precizez!
5 comentarii
0
05-07-2018, ora 00:27
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Eu cred ca problemele dumneavoastra vin in primul rand de la coloana. De aceea va recomand sa apelati la un centru medical specializat si cu experienta pe problemele coloanei vertebrale si vi se va spune ce aveti de facut.

dr Petre Muresan
0
08-07-2018, ora 09:09
Fatimaravi
Nu este medic/terapeut
Fatimaravi
Incercati sa mergeti la un spital de reumatologie ( Sf. Maria sau Dr. Stoia) si acolo va vor face investigatii amanuntite. Este clar de la coloana, din pacate la analizele normale de sange nu se observa nimic, doar in urma unui RMN eventual.
0
08-06-2022, ora 11:35
Pirnero
Nu este medic/terapeut
Pirnero
Și eu am înțepături, însoțide de dureri și furnicături, în mâini (la nivelul brațelor, al degetelor), în fese și în picioare. Mi-am făcut mai multe RMN-uri (coloană cervicală, coloană toraco-lombară) și am fost diagnosticat cu spondiloză cervicală, lumbago, în plus cu două vertebre fracturate. Deci, durerile apar din aceste cauze. Pentru a fi sigur, vă sfătuiesc să faceți un RMN (cervical, toraco-lombar sau ambele), care va stabili exect cauza problemelor dv.
0
08-06-2022, ora 14:57
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Un RMN de coloana este necesar. Problemele se pot trata.

dr Petre Mureșan
0
28-04-2023, ora 13:24
Pirnero
Nu este medic/terapeut
Pirnero
S-ar putea să fie vorba despre o radiculopatie. Și eu am fost diagnosticat cu așa ceva (am consultat un reumatolog)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •