ajutor!!!!! imi inarzie ciclul pe anticonceptionale

08-12-2008
freyja
Nu este medic/terapeut
freyja
bunaseara. numele meu este freyja si am o groaznica probelma. iau anticonceptionale de 5 ani. bine... nu incontinuu ci cu pauze de cateva luni insa acum sunt disperata. ca niciodata imi inarzie ciclul pe anticonceptionale. nu am mai patit asa ceva pana acum!!!!!!!!! de vre doua luni beau in fiecare seara ceai verde antiadipos. provoaca diaree a doua zi o data, de doua ori, de maxim trei pe zi... de cateva luni fiecare menstruatzie imi vine mai devreme cu cateva zile. adica termin folia de yasmin vineri si de obicei imi vine luni... ok... de cateva luni imi vine de joi sau vineri cand sunt inca pe pastile... ginecologul mi'a spus ca din cauza racelii... bun dar mai tarziu de luni nu mi'a venit niciodata de cat timp iau si acum este luni seara si m'au apucat toate traumele posibile. am mai facut un avort la 18 ani si nu mi'as mai dori pt nimic in lume sa trec prin asa ceva. gandurile mele care mai au un pic si ma ajuta sa ajung la sapoca... luam pastila si imediat si ceaiul ala antiadipos... pastila nu ramanea in stomac, in sange unde trebuia ci se digera mai repede... ziua urmatoare 1-2 poate chiar 3 scaune "periculoase" (diaree). problema care e? sunt 1 % sanse sa raman gravida pe anticonceptionale, cu ceaiul ala nenorocit poate si mai multe insa... dumnezeule... se poate asa ceva??????? nu mi s'a mai intamplat niciodata in atatia ani, adica sa imi intarzie menstruatia pe anticonceptionale... ce sa fac??????????? se poate ca din cauza ceaiului aluia sa fiu gravida?????? va rog extraordinar de mult sa imi dati un raspuns. am cautat pe toate forurile si nu am gasit nimic de genul asta... ce se intampla cu mine??????:((:(( AJUTOOOOOOOOOOOOR!!!!!!!!!!!!!!!!
9 comentarii
0
08-12-2008, ora 23:29
freyja
Nu este medic/terapeut
freyja
am uitat sa specific ca pastilele le'am luat in fiecare seara la ora stabilita la fix, adica cand suna ceasul si nu am uitat nici una macar. singurul gand imi sta la ceaiul ala si nu stiu daca e vreo problema cu el sau imi fac griji degeaba... prietenul imi spune sa fiu optimista ca asa cum mi'a venit mai devreme din cauza racelii asa poate si intarzie, doamne ajuta!!!!!!!! imunitatea mea e la pamant ce'i drept. sunt racita de vreo doua luni jumate si tot nu mai imi trece... dumnezeule dar ma mananca nervii pentru ca in seara asta am avut o discutie cu el si i'am spus ca daca e sa fie ceva e in totalitate vina mea din cauza rahatului de ceai si nu a lui ca nu are cu ce shi el in loc sa fie stalpul meu de rezistenta, in loc sa'mi dea incredere si optimism, el da vina tot pe mine si imi scoate ochii... dumnezeule nu am nevoie de asa ceva!!!!!!!!!! stiu lucrul asta fara sa imi spuna el asta la tot pasul... macar atunci cand eram un copil si am patit beleaua cu avortul care apropos am ajuns de urgenta la maternitate pt ca "iesea singur" si m'au chiuretat pe viu fara anestezie macar si a fost groazinc, iar asistentele imi spuneau "de ce plangi si tipi? cand ai vrut pula n'ai mai tipat?"... e cu no comment.. ma rog... am trecut prin iad si nu i'as dori nimanui sa treaca prin asa ceva... doamne.. poate pt ca ma simt atat de naspa si cu moralul scazut si ma descarc aici... ce patetica sunt... oare poate cineva sa'mi spuna ce se intampla cu mine? de ce imi intarzie? nu vreau sa fiu gravida!!! imi doresc un copil insa nu acum! nu sunt pregatita pentru asa ceva!!!!!! si oricum de la anticonceptionalele alea nu ar iesi zdravan in niciun caz :((:(( ajutati'ma macar cu un sfat va rog
0
09-12-2008, ora 20:45
mire1
Nu este medic/terapeut
mire1
Hei, esti chiar disperata! Fa-ti un test de sarcina "Barza", il gasesti in farmacie si ai indicatii pe ambalaj cum sa faci! Mai rau e ca nu ai pe cine te baza dupa cum spui, dar posibil sa-ti intarzie din cauza stresului, cu cat te gandesti mai mult la asta.cu atat organismul tau e mai stresat.i-ati inima in dinti si ce-o fi o fi...asta-i viata! Bafta multa si curaj, sper din suflet sa fie vorba doar de raceala si stres!
0
10-12-2008, ora 10:24
freyja
Nu este medic/terapeut
freyja
multzumesc pt sfat mire. din fericire mi'a venit azinoapte. mai sa plang de fericire. nush din ce cauza mi'a intarziat atat sau ce s'a intamplat insa acum sunt happy ca e bine si nu mai trebuie sa am cele mai negre ganduri de pe fata pamantului. oricum dupa ce trec zilele astea ma voi duce totusi la ginecologul meu pentru a avea niste discutii ca sa ma lamureasca si pe mine si probabil ca imi voi mai face si un control ceva.
0
11-12-2008, ora 20:40
yoeliza
Nu este medic/terapeut
yoeliza
buna!vroiam sa te intreb dak ai aflat cv de acel ceai...iau sh yo anticonceptionale sh beau sh ceai din ala.chiar m-ai speriat...exista riscuri?pls nu ocoli intrbarea mea...chiar m-ai ingrijorat...nu imi pusesem problema asta pn acum..pls rasp...ms:*
0
12-12-2008, ora 09:59
freyja
Nu este medic/terapeut
freyja
da, nici eu nu mi'o pusesem pana sa'mi intarzie atata si am intrat in toti sperietii posibili. de la doctor nu am aflat nik ink pt k astept sa'mi treaca perioada de menstruatie pt a ma duce la un control. atunci voi afla exact si daca sunt probleme cu ceaiul. pana atunci eu nu mai ma ating de el. nu am de gand sa risc cu asa ceva. problema cu ceaiul ala este ca digera tot ce este in stomac intr'un timp mult mai scurt decat este normal. daca mananci un mar, o leguma, se va digera in stomacul tau in 2-4 ore, pt carne pana la 8 ore. cu ceaiul ala se accelereaza procesul de digerare si totul ajunge in intestin intr'un timp mult mai scurt. aia era problema principala. evident ca teama mea a fost ca a afectat efectul pastilutei care s'a dus mult mai repede in intestin si nu a mai avut timp sa'si faca treaba. oricum pana nu'mi spune exact ginecologul meu daca interactioneaza sau nu cu anticonceptionalele eu oricum nu mai ma ating de el. voi sti exact saptamana viitoare. atunci voi reveni si cu un mesaj pentru tine ca sa iti spun cu exactitate ce si cum. pana atunci sfatul meu e totusi sa fii prudenta si sa te lasi de el.
0
12-12-2008, ora 10:10
yoeliza
Nu este medic/terapeut
yoeliza
ms moolt pt rasp...chiar te-as ruga sa imi zc dak afli cv...
0
27-12-2008, ora 11:04
yoeliza
Nu este medic/terapeut
yoeliza
buna! scz k t deranjez chiar acum de sarbatori dar as vrea s stiu dak ai fost la medic sh ai intrebat dak este vreo problema cu ceaiul ala...eu l-am intrerupt sh as vrea s il reiau k isi facea efectul ff bn l mn...mersi anticipat pentru un eventual raspuns.Sarbatori fericite!
0
19-03-2009, ora 02:00
28
Nu este medic/terapeut
28
holla va rog spuneti mi si mie poate intarzia mai mult de 8 zile menst.?am facut sex. ( am ejaculat afara) ultima oara pe 7 mart. si trebuia sa vina pe 12. (nu e regulat).pe 16 am luat un test (respectate instruct.) la facut a iesit negativ. dar pana azi 19 nu a venit.prietena mea are 17 ani. nu inteleg daca nu a iesit pozitiv de ce nu a venit.va rog un raspuns :((
0
05-05-2009, ora 19:58
angyangy
Nu este medic/terapeut
angyangy
draga Freyja.daca nai mai fi atit de disperata si ai lua lucrurile cu calm ai rezolva problema mult mai bine.poate tiai da si seama ca un barbat indiferent de orice problema ar trebui sa iti fie alaturi nu sa iti reproseze, indiferent de cauza.dar te alarmezi si te stresezi mai din nimic, inloc sa mergi la dr.stai si disperi asta nu te ajuta cu nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Voma si diaree - primul ajutor
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Diareea acută
  • Diareea bebelușului
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •