Ajutor in hipoglicemie

22-03-2016
IulianGabriel
Nu este medic/terapeut
IulianGabriel
Daca ma poate ajuta cineva in cazul hipoglicemic

Dimineata mă trezesc la 6:00
la 7:00 mananc 2 ouă
la 9:00 300 g de carne de pui
la 12:00 300-400 g peşte
la 15:00 2-3 felii pâine albă cu unt

Dupa ce mănânc la ora 15:00 apare din nou un episod de hipoglicemie. Precizez că fără pâine nu mă simt sătul şi tot timpul îmi este foame.

Acum ar trebuii să renunţ total la pâine?
Ce alimente ar mai fi indicate să nu apară un episod hipoglicemic?

Vă mulţumesc anticipat!
3 comentarii
0
23-03-2016, ora 13:57
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pai mananca niste fulgi de ovaz dimineata sau alte cereale combinate si hidratate de seara si nu vei mai avea hipoglicemii toata ziua, fiindca absorbtia lor este lenta !

Dieta hiperproteica este o reteta sigura pentru distrugerea rinichilor sau alte zeci de boli ale secolului, precum hipertensiunea, bolile cardiovasculare si altele "la moda" !
0
23-03-2016, ora 20:05
Costy2009
Nu este medic/terapeut
Costy2009
Ideal ar fi sa mananci paine neagra adica ceva cu indice glicemic mic, adica painea alba baga amidonul brusc in sange, probabil urca glicemia rapid si pancreasul tau da prea multa insulina.
Indice glicemic mic adica produse care baga zaharul sau amidonul in sange lent, asa pancreasul tau va raspunde mai putin violent.
Ai facut analizele ? Cat ai glicemia pe nemancate dimineata ?!
Ia un glucometru de la cineva si mananca painea aia alba ca de obicei 2-3 felii cu unt si i-ati glicemia de trei ori, odata inainte de masa, mananci, apoi la 1 ora si la 2 ore de la masa, si-mi zici cat e.
Mereu ai fost asa ? Sau de la un timp a aparut faza asta ?
Daca doar de la un timp a aparut, as suspecta ffff putin un insulinom, vom vedea.
Fa ce ti-am zis si vino cu rezultatele cat mai repede.
0
04-04-2016, ora 20:38
IulianGabriel
Nu este medic/terapeut
IulianGabriel
Consum nuci din abundenta, fasole boabe, peste, carne pui glicemia se mentine in jurul valorii de 70 fara a depune un efort fizic intens

Problema este ca nu pot face efort intens pentru ca scade in jurul valorii de 60-65 si apar simptomele
La prima felie de paine alba mancata sau o cana de cafea amara scade in 5 minute sub 60

Sunt ingenuncheat, paine alba am excluso din dieta dar ma impiedica sa lucreze normal cand scade glicemia la 60-65

Cum as putea sa o mentin glicemia in limita normala? precizez ca manac putin din 2 in 2 ore alimente cu indice glicemic mic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipoglicemia și coma hipoglicemică
  • Cum ar putea fi prevenite episoadele de hipoglicemie apărute noaptea?
  • Un nou studiu explică de ce episoadele de hipoglicemie agravează retinopatia diabetică
  • Semne de hipoglicemie (cădere a glicemiei)
  •