ajutor, nu-mi trece raguseala !

08-06-2011
radian
Nu este medic/terapeut
radian
de cateva zile, mai precis de 7-8 zile am o raguseala urata, (am 35 de ani, nu fumez, nu consum alcol, nu am baut nimic rece)la inceput am avut o durere de gat, am luat ospen capsule, mi-a trecut gatul dar...am ragusit...si acum desii am continuat sa iau ospen nu imi trece...astazi am luat si humeovox pastilute...parca, parca putin mai bine...dar sunt ingrijorata pt. ca simt si multe secretii pe gat.este o senzatie tare urata..Ce as putea sa iau sa-mi revina vocea.(am uitat sa va spun ca sunt femeie si ma numesc Dorina, )In speranta ca ma ve-ti ajuta, va multumesc anticipat, si doresc tuturor sanatate multa!
5 comentarii
0
08-06-2011, ora 20:36
tnt2005
Nu este medic/terapeut
tnt2005
Si eu am avut cam acelasi lucru: m-a durut foarte tare in gat, am ragusit destul de rau cateva zile si in plus aveam si o tuse foarte urata. Am fost la medicul ORL-ist, care mi-a spus ca am faringita. Eu nu fumez si nu beau NICIODATA ceva rece. Tratamentul a fost cu antibiotic Unasyn 2 pe zi si Eurespal pentru tuse. Secretiile pareau ca nu se mai termina, chiar si acum mai am dimineata momente neplacute.Dupa ce am terminat antibioticul mii s-a prescris Bronchovaxom tratament de 10 zile pentru imunizare, acum sunt in a treia zi si parca lucrurile incep sa mearga spre bine.
Parerea mea este ca totusi sa te duci la un control la un medic ORL-ist, nu poti lua tratamente dupa ureche.
Multa sanatate!
0
08-06-2011, ora 21:02
radian
Nu este medic/terapeut
radian
multumesc mult pentru raspuns, m-am linistit si va doresc multa, multa sanatate !
0
08-06-2011, ora 21:39
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Repaus vocal, lichide caldute, miere de albine(daca nu esti alergica), evitat curentul, bai fierbinti la cap(aburii te vor infunda la baza nasului) si tratament binenteles.
0
08-06-2011, ora 21:42
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
De evitat bauturile acidulate, acriturile, condimente, painea prajita si tot ce ar putea irita laringele.
0
09-06-2011, ora 09:18
radian
Nu este medic/terapeut
radian
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri !Va doresc tuturor multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: